sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Adwokat rodziców z Darłówka złożył zawiadomienie do prokuratury

Adwokat rodziców z Darłówka złożył zawiadomienie do prokuratury (akt. 1)

Adwokat rodziców z Darłówka złożył zawiadomienie do prokuratury
Data publikacji: 2018-08-17 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Wywietleń: 5228 343706

Trwająca niemal 10 godzin akcja poszukiwawcza na Bałtyku dwojga rodzeństwa, które zaginęło w Darłówku 14 sierpnia, została zakończona. Znaleziono ciało dziewczynki, prawdopodobnie poszukiwanej 11-latki. W sobotę akcja ma być wznowiona. W morzu pozostaje ciało 13-latka.

Jak poinformowała PAP rzecznik sławieńskiej policji Agnieszka Łukaszek, piątkowa akcja poszukiwawcza w Darłówku została zakończona. Wznowiona ma być sobotę, ponieważ wciąż nie udało się odnaleźć ciała zaginionego 13-latka.

***

Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ratowników złożył w Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie adwokat rodziców, którzy stracili troje dzieci. 

Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Jak poinformowała PAP rzecznik sławieńskiej policji Agnieszka Łukaszek, podczas akcji poszukiwawczej znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki.

- Na miejsce jedzie prokurator. Ciało nie zostało jeszcze zidentyfikowane. Na pewno zostanie też zabezpieczone do badań sekcyjnych – powiedziała Łukaszek.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ratowników złożył w piątek w Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie adwokat rodziców, którzy stracili w Darłówku troje dzieci.

- Złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zobowiązane do pełnienia pieczy nad plażowiczami na tym feralnym kąpielisku w Darłówku. Rodzice dzieci mają wiele zastrzeżeń do akcji ratowniczej, która została podjęta. Zastrzeżenia te, opierając się na zaproponowanych dowodach, zweryfikuje prokuratur – poinformował w piątek dziennikarzy w prokuraturze mecenas Paweł Zacharzewski, pełnomocnik rodziców dzieci.

Jak wcześniej powiedział PAP „to zawiadomienie dotyczy narażenia na bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia i życia, a w konsekwencji nieumyślne spowodowanie śmierci dzieci przez osoby, które pełniły dyżur ratowniczy w tym momencie na tym kąpielisku”.

W prokuraturze mecenas odniósł się do informacji przekazywanych w mediach, z których wynika, że dramat rozegrał się na niestrzeżonej plaży.

- Każdy, kto był na plaży w Darłówku, wie, że odległość między falochronem a najbliższym stanowiskiem ratownika, to niecałe 95 m. Dramat rozegrał się na tym dystansie. Czy to była plaża niestrzeżona czy strzeżona - to kwestia metrów – powiedział dziennikarzom.

Oznajmił również, że rodzice nie opuścili plaży, „rodzice byli na miejscu”. Dodał, że sprawa jest rozwojowa.

We wtorek po południu na plaży w Darłówku Zachodnim matka zgłosiła zaginięcie jej trojga dzieci, chłopców w wieku 14 i 13 lat oraz 11-letniej dziewczynki. Według policyjnych ustaleń kobieta miała na chwilę spuścić je z oczu, wychodząc z najmłodszym dzieckiem do pobliskiej toalety. Jeszcze we wtorek ratownicy wyciągnęli z morza 14-latka. Reanimacja okazała się skuteczna, ale chłopiec nie przeżył kolejnego dnia - zmarł w szpitalu w Koszalinie. Dwojga zaginionych dzieci jeszcze nie udało się odnaleźć. Poszukiwania trwają.

Prokuratura Rejonowa w Koszalinie prowadzi postępowanie w sprawie pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia trojga dzieci przez osoby, na których ciążył obowiązek opieki nad nimi. Śledztwo dotyczyć będzie także nieumyślnego spowodowania śmierci dzieci. Za oba czyny grozi do 5 lat więzienia. Nikt nie usłyszał zarzutów. Kontynuowane są czynności mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Przesłuchano wielu świadków, w tym rodziców dzieci.

W Sulmierzycach w Wielkopolsce, z których pochodzi rodzina, piątek ogłoszono dniem żałoby.

(pap)

 

Komentarze

aaa
Dotarło, że stracili dochód 500+ więc chociaż odszkodowankko. A tak na marginesie, gdzie był ojciec.
2018-08-21 14:39:12
Ala
Jeszcze dzieci nie pochowali a już chcą kasę z odszkodowania wyciągnąć? Czerwona flaga, falochron i brak opieki rodziców (nieważne, że z młodszym się oddaliła na chwilę - te również były nieletnie). Przecież z tego co wszędzie trąbią, to matka była w wodzie z tymi dziećmi, czyli podczas zakazu kąpieli, na plaży niestrzeżonej (bo na strzeżonej był widocznie zakaz kąpieli) pozwoliła swoim dzieciom być w wodzie, potem wyszła z wody pozostawiając trójkę dzieci w wodzie. Mam nadzieje, że sprawiedliwość jest na tym świecie i dostanie porządny wyrok i to bez zawiasów i do tego dojdzie szkalowanie ratowników. Przez niedopilnowanie przez rodziców utonęła trójka dzieci. Teraz matka, żeby uniknąć kary próbuje zrzucić winę na wszystkich innych i się tłumaczy, że ojciec tez pilnował dzieci. To się pytam czemu to nie on zawiadomił, że nie widzi dzieci w wodzie tylko dopiero matka, która z tym młodszym wróciła. Gdzie był tatuś? (to wszystko wynika z artykułu). Tak rozumiem, matka się broni ale myślałam, że będzie opłakiwała swoje dzieci a ona wydaje oświadczenia, zrzuca odpowiedzialności na ratowników. Mam nadzieje, że słono za to zapłaci. A jak już ratowników oczyszczą to powinni wystąpić o mega duże odszkodowanie, niech kobieta płaci za bezmyślność i szkalowanie innych. Może w końcu nauczy się co to jest czerwona flaga, do czego służy plaża strzeżona i dlaczego nie wolno kapać się przy falochronie. Szkoda tylko tych niewinnych dzieci
2018-08-21 08:01:13
papuga
Mecenas specjalizuje się w obronie tych co zaciągnęli pożyczki we frankach szwajcarskich i teraz przeklinają, że to uczynili. Nawet PiS im nie pomógł, a tu przeciętny papuga ze stetina ma to uczynić. Przy okazji oskarży ratowników, że nie przemówili matce dzieci do rozumu, że jak jest sztorm i czerwona flaga to do morza się nie wchodzi.
2018-08-19 12:18:27
Przestepstwo przez Ratownikow...???
A Nie przez Rodzicow ktorzy Nie dopilnowali wlasnych dzieci !!! A wiec: odwracanie kota ogonem... i Kto powinien poniesc teraz te Koszty... Ratowniczo-Poszukiwawcze !!!`
2018-08-19 01:17:00
Niewiniątka
Facet co rzekomo zwie się adwokatem kompromituje się razem z tą rodzinką. To morze mają wywrotkami wywieźć albo betonowy płot zrobić?! Proponuję dobrego specjalistę wybrać.....
2018-08-18 23:49:17
Halabardier
10 godzin ratownicy szukali zwłok pod czerwoną flagą. A Ci bezczelni debile nie mogli 10 minut swoich dzieci przypilnować.
2018-08-18 22:37:15
pan buk
A gdzie był anioł stróż? Przesłuchać i ukarać.
2018-08-18 16:19:24
Niestety
Czerwona flaga oznacza: nie włazić do wody! Gdy powiewa, ratownicy zdecydowanie wypraszają ludzi z wody. Co zatem robią plażowicze? Widząc czerwoną flagę na plaży strzeżonej, maszerują na plażę niestrzeżoną i tam włażą do morza i ile chcą. Żeby im ratownik doopy nie zawracał. A jak się to kończy, wiadomo.
2018-08-18 14:42:14
Ed
Najlepszą obroną jest atak. Rodzice dostaną poważne zarzuty więc atakują kogo się da. Współczuję ratownikom. A za takie kombinowanie Rodzice powinni dostać kary bez zwaiasów dla przykładu dla reszty Januszy i Grażynek co sobie myślą że jak nad morze pojadą na wakacje to um każdy będzie usługiwał i dzieci pilnował. Takim aż się przestaje współczuć.
2018-08-18 11:07:30
"Darłówko - tam gdzie można się utopić"
Drodzy Mieszkańcy , czy chcecie żeby Wasza miejscowość była tak postrzegana i każdy szerokim łukiem omijał ją ze względu na to szkalowanie nazwy , durne pomówienia i zarzuty wobec Was ? Skoro "ktoś" nie dopilnował swoich obowiązków rodzicielskich to jeszcze ma czelność przez sępa adwokata zwyzywać Wasze dobre imię w imię czego ??
2018-08-18 10:58:03
Tragedia
Kobieto, nie przypilnowałaś i nie wyedukowałaś dzieci,więc przeżywaj żałobę, a nie,szukasz winnych,gdzie ich nie ma,nie widząc swojej winy. Smutne to. Morze to ogromna siła,ale widocznie w Wielkopolsce o tym nie uczyli.
2018-08-18 08:42:15
A MOŻE .....
Rodzice którzy chcą wyciągnąć kasę za swą nieudolność w wychowaniu dzieci - powinni sami w pierdlu posiedzieć.
2018-08-18 08:35:40
anio
Ten adwokat powinien najpierw pojechać na miejsce tragedii, a potem cokolwiek robić, bo tylko się ośmieszył tym działaniem!
2018-08-18 01:40:15
Gienio
2000+ pomnożyć przez 12 miesięcy i 5 lat, to daje ładną kwotę 125 tys zł. Strata ogromna, jest o co walczyć. Po drugie jak sie ma tyle dzieci pod opieka to sie nie idzie na piwo. Ojciec był na plaży ale w innym miejscu.
2018-08-18 00:37:46
czytelnik
nie jestem znawcą w sztuce prawa ale wydaje mi się że można pójść w kontratak i oskarżyć oskarżających o pomówienia czy zniesławienia dobrego imienia jak np. ratownika czy nazwy miejscowości która teraz ma antyreklamę przez głupotę ludzką ...
2018-08-18 00:06:51
Ewa
Adwokat chce zarobić na tym nieszczęściu, a rodzice dali się w to wciągnąć...
2018-08-18 00:01:02
Tak to widze.
Prosta zasada. Dzieci nie może być więcej niż ma się rąk. Czyli jak jest matka i ojciec to max. 4. Teraz pytanie: gdzie był ojciec w tym feralnym momencie? Jeżeli go nie było to po pierwsze za dużo bachorow się naklepalo. Wina tylko i wyłącznie rodzica(ow).
2018-08-17 22:33:24
Tamara
Juz byly przypadki nie pilnowania dzieci i wszyscy wiemy czyja byla wina. Pozniej kara. Tu jest to samo. Wina rodzicow. Ja bym sie bala na ich miejscu.
2018-08-17 21:41:21
Co to za adwokat !!! Jak rodziców w takiej tragedii można tak mamić !!?? Niestety ich wina.
.
2018-08-17 21:06:16
Fffy
Osmieszaja sie jak advokat
2018-08-17 20:22:01
lolo
Adwokat chce zrobić sobie większą reklamę. Teraz to wywiady w telewizji, prasie itp. Przybędzie klientów i o to chodzi. Najpierw oskarżenie - a potem ciach do cywila po zadośćuczynienie. Sprawa będzie ciągnęła się latami ale mecenas będzie wciąż na topie. A tak ogólnie to nad dziećmi w pierwszej kolejności opiekę sprawują rodzice. Pozostawienie 3 dzieci w wodzie czy nad wodą bez opieki jest absolutnym zaniedbaniem. Przerzucenie własnego niedbalstwa na innych, których kompetencje (ratowników wodnych) nieco się różnią od sprawowania opieki rodziców to próba zakrzyczenia obciążonego winą własnego sumienia. Wyrażam pogląd i opinię na tenat publicznie komentowany.
2018-08-17 20:16:04
Dziwne
Jeśli, jak mówi adwokat, "rodzice nie opuścili plaży, rodzice byli na miejscu", dlaczego nie powiedzieli dzieciom, że nie wolno tam się kąpać? Dlaczego nie reagowali, gdy wchodziły do wody? Nie wrzeszczeli tak, żeby KAŻDY słyszał: "wyjdź z wody natychmiast!!!". Każdy rodzic by tak zrobił, widząc że dziecko wchodzi do wody tam gdzie nie wolno, mimo tego, że go ostrzegał i na to nie pozwalał. Z całą pewnością też powinni być bliżej swoich dzieci niż jakikolwiek ratownik. Przykro to stwierdzić, ale słowa "adwokata rodziców" stawiają tych rodziców w złym świetle.
2018-08-17 19:19:14
Szkoda dzieci, straszna tragedia, ale...
Plaża była niestrzeżona, flaga tego dnia była czerwona, a w miejscu, w którym kąpały się dzieci, w ogóle nie można się kąpać. Nigdy. Wniosek rodzice wysnuli taki, że winni są ratownicy. Jak tak można?! Normalnie rodzice byliby teraz w żałobie, a nie myśleli o obciążeniu ratowników winą i... co dalej? Odszkodowanie?
2018-08-17 18:40:48
ccc
winnien PiS , to przez 500+
2018-08-17 18:36:14
Rozbawiony
To przez 14 lat nie udało się wbić do tych pustych łbów, że jak jest duża fala to nie wchodzi się do wody? Ja lubię popływać, jednak nawet oglądając zdjęcia z akcji, jak ludzie tworzyli łańcuch poszukiwawczy w tych wzburzonych falach, to przeszedł mnie dreszcz. Jak można było wejść do tak wzburzonegk morza? Gdzie instynkt samozachowawczy? Do ognia też łapy pachały te dzieciaki? I jeszcze to szukanie winnych. Nawet jeśli ratownik zagwizdałby, to wszumie fal nic by te dzieciaki nie usłyszały.
2018-08-17 18:22:22
Gozer Gozerian
Debile. Niech morze pozwą, za karę wypompują i w wiadrach zamkną w celach.
2018-08-17 18:17:29
Krysia
Roszczeniowe pokolenie 500+. Rodzice (2 osoby) mieli do upilnowania 4 dzieci i nie ogarnęli tego. Ratownik pilnuje setek osob. Winni sa rodzice. Teraz szukaja kozłów ofiarnych za swoja lekkomyslnosc
2018-08-17 17:50:53
Ratownik
Jak jest czerwona flaga to do wody się nie wchodzi. Nie ważna czy plaża jest, czy nie jest strzeżona. Rodzina przeżywa tragedię i wynajmuje adwokata, który szuka winnych tego, że mama nie myślała za dzieci, które przez jej bezmyślność utonęły. Okrutne słowa ale prawdziwe. W chwili tak potężnej tragedii rodzice szukają winnych, by odrzucić od siebie zarzuty o bezmyślność. I tak ponieśli już najwyższą karę i nawet akt oskarżenia, odium cierpienia do końca życia, z nich nie zdejmie.
2018-08-17 17:22:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie