Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

90 lat prof. Tadeusza Białeckiego. Wyjątkowy jubileusz w Książnicy Pomorskiej [GALERIA]

Data publikacji: 21 października 2023 r. 14:05
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2023 r. 20:38
90 lat prof. Tadeusza Białeckiego. Wyjątkowy jubileusz w Książnicy Pomorskiej
W Książnicy Pomorskiej odbył się jubileuszowy wieczór poświęcony Tadeuszowi Białeckiemu, który kończy 90 lat.   Fot. Ryszard Pakieser  

W piątkowy wieczór (20 października) jubileusz 90-lecia obchodził profesor Tadeusz Białecki, historyk i znawca historii Pomorza. Uroczyste spotkanie odbyło się w Książnicy Pomorskiej, przy udziale znakomitych gości i przyjaciół autora "Historii Szczecina". 

Jubileusz historyka poprowadził Eryk Krasucki. Rozmowę z jubilatem poprzedziła laudacja dla profesora odczytana przez Agnieszkę Szudarek, obecną dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. List, w imieniu rektora uczelni profesora Waldemara Tarczyńskiego, odczytał prof. Andrzej Skrendo. W imieniu prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Mikulskiego wystąpił prof. Adam Makowski.

Wielokrotnie podkreślano bogaty dorobek naukowy Tadeusza Białeckiego. Obecnie liczy on ponad 400 publikacji. Dr Paweł Migdalski szczegółowo omówił badania profesora Białeckiego i ewolucję jego zainteresowań naukowych w kontekście kształtowania się powojennego środowiska historycznego. Przywołano również związki profesora z biblioteką, w której pracował przez 6 lat. Opowieść urozmaicono pokazem zdjęć i dokumentów z czasów młodości. Również przedstawiciel Szczecińskiego Towarzystwa Kultury opowiedział o zaangażowaniu badacza w działalność organizacji, z którą ten związany był niemal od samego początku. Wiele wydarzeń to inicjatywy Tadeusza Białeckiego: konkurs "Dzieje szczecińskich rodzin w 20 wieku", seria książek o dziejach miast regionu czy wreszcie "Encyklopedia Szczecina". Przy okazji jubileuszu zaprezentowano również dwie publikacje książkowe" "Pomorski Encyklopedysta" oraz "Studia i materiały z historii Pomorza Zachodniego". Na sam koniec przemówienie wygłosił sam jubilat. 

- Jak to się stało, że zostałem historykiem? - zastanawiał się. 

Wspomnieniami wracał między innymi do tragicznych wydarzeń z  dzieciństwa i II wojny światowej, która wywarła na niego największy wpływ. 

Na wydarzenie przybyło wielu pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, w tym Instytutu Historycznego, z którym związany był prof. Białecki. 

Tadeusz Białecki urodził się w 1933 roku w Lublińcu. Studia historyczne odbywał na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obronił w 1963 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1975 roku związany był z Uniwersytetem Szczecińskim. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jest autorem wielu prac o historii Pomorza Zachodniego i Szczecina, jak również redaktorem prac zbiorowych, między innymi "Encyklopedii Szczecina", "Toponimii miasta Szczecina" czy "Kroniki pomorskiej z XVI wieku". Kilkukrotnie odznaczony Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej. Członek m.in.: Instytutu Zachodniego czy Polskiego Towarzystwa Historycznego. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A
2023-10-22 19:56:57
Pan profesor to wspaniały nauczyciel akademicki, ma niesamowitą wiedzę historyczną, nt.Szczecina, Pomorza Zachodniego, historii Polski średniowiecznej...
Jan
2023-10-21 20:26:00
Byłem na tym wspaniałym spotkaniu. Pan Profesor zadziwia wiedzą i pamięcią. Pana Profesora znam głównie ze Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, gdzie przez lata był przewodniczącym jury konkursu "Dzieje Szczecińskich Rodzin". NB był pomysłodawcą tego konkursu w 1969 r. Pokłosiem konkursu jest ponad 700 prac wspomnieniowych, które w tej chwili są przechowywane w Książnicy Pomorskiej.
Wiek
2023-10-21 18:58:02
Dożyć 90-tki to jedno, ale być w takiej kondycji to już zupełnie coś innego :)
S
2023-10-21 18:13:12
Do Ziutek: trzeba trochę poczytać zanim się coś napisze. Poprzedniczka US to Wyższa Szkoła Pedagogiczna, z którą prof. Białecki był związany.
Ziutek
2023-10-21 17:24:17
Jak to możliwe, ze Bialecki związany jest z Uniwersytetem Szczecińskim od 1975 r. skoro tenże powstał 10 lat później
q
2023-10-21 14:24:51
a wladze Szczecina ktos reprezentowal na tej uroczystosci ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA