Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

85 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne. Obchody rocznicy na Cmentarzu Centralnym [GALERIA]

Data publikacji: 27 września 2024 r. 15:06
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2024 r. 18:43
85 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne. Obchody rocznicy na Cmentarzu Centralnym
Kulminacyjny punkt obchodów rocznicy na Cmentarzu Centralnym. Fot. Karol Ciepliński  

W piątek 27 września przy pomniku „Na chwałę Armii Krajowej" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyła się kulminacyjna część szczecińskich obchodów 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej i duchowieństwa. W obchodach wzięli udział także uczniowie szczecińskich szkół.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci i odmówiono modlitwę za dusze poległych. Głos zabrał także między innymi dr Tomasz Błaszak, reprezentujący dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

- Pamięć o Polskim Państwie Podziemnym i ludziach je tworzących są fundamentem polskiego patriotyzmu - mówił dr Tomasz Błaszak. - Dzisiaj mija 85 lat od kiedy w 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego założył Służbę Zwycięstwu Polski - konspiracyjną organizację mającą na celu walkę z okupantami. Takie były początki tworzenia się zbrojnego oporu przeciwko najeźdźcom. 13 listopada 1939 roku gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 - Armię Krajową - największą tego typu organizację na świecie. Ale Armia Krajowa to przede wszystkim ludzie. Żołnierze i żołnierki. Być może wasze babcie i dziadkowie - bo to właśnie na Pomorzu Zachodnim osiedliło się wielu żołnierzy AK. Nie mówili o tym w domu, nie opowiadali o tym dzieciom, bo w powojennej, komunistycznej rzeczywistości, bohaterstwo mogło skutkować szykanami i długoletnim więzieniem. Ale musimy pamiętać, że dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

Struktury Polskiego Państwa Podziemnego były rozbudowane i obejmowały swoim zasięgiem całe terytorium II Rzeczpospolitej, a nawet wykraczały poza ziemie przedwojennej Polski. Zakres prowadzonych w konspiracji działań był znaczny. Polskie Państwo Podziemne nie ograniczało się do bieżącej walki zbrojnej z okupantami. Prowadzono także akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach oświaty, organizowano sądownictwo - wojskowe i cywilne, działalność propagandową i wywiadowczą, jednocześnie przygotowywano plany powstania powszechnego oraz organizacji życia w okresie powojennym - odbudowy kraju i przejęcia terenów, które, jak przypuszczano, mogą przypaść Polsce. ©℗

(CK)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@FIGO
2024-09-28 13:58:47
bo to jest nieporównywalne, nigdzie nie można znaleźć w polskiej tradycji politycznej postulatów eksterminacji mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących teren Polski a już zwłaszcza próby ich praktycznej realizacji, co wiecej te mniejszości mają często uprzywilejowaną pozycję wobec rdzennych Polakow - to zresztą bardzo boli żydokomunę i komunę przeróżnej maści która w próbach zohydzenia polskości już dawno przekroczyła granicę samozaorania.
FIGO
2024-09-27 18:28:05
Tego się nie mówi , ale są podręczniki opisujące porównanie NSZ Polski i rozumianego jako bohater Ukrainy Stefan Bandera i jego okrutnej UPA . Mnie się w głowie nie mieści jak można porównywać ludzkie postępowanie podziemia polskich bohaterów z mordercami z UPA . Niestety komuna i jej rządy tępiły i mordowały polskie podziemie .Bandy UPA również zwalczały komunistów i dlatego są bohaterami dla Narodu Ukraińskiego ! My tego nie rozumiemy , bo nam historię wykładali komuniści . I teraz komuna !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA