Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce – przed nami Dni Morza

Data publikacji: 30 maja 2019 r. 22:27
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:41
5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce – przed nami Dni Morza
 

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.

Od 14 do 16 czerwca Wały Chrobrego wypełnią się zarówno żaglowcami, jak i animacjami, warsztatami, koncertami i stoiskami handlowymi.

Przypłyną żaglowce

- Dni Morza są już takim elementem w kulturze miasta bez którego nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia kolejnego sezonu wakacyjnego. Pragnę ogłosić, że jesteśmy już w pełni przygotowani do tegorocznych Dni Morza i wchodzimy w fazę realizacyjną. Dni Morza to święto mieszkańców, szczecinian, ale także święto całej branży morskiej, więc interesuje nas szczególnie to co pływa po wodzie. Największą gwiazdą tegorocznych Dni Morza będzie Juan Sebastian de Elcano, hiszpański żaglowiec, który przypłynie do nas w 500-lecie wyprawy dookoła świata, którą jak pamiętamy zaczynano pod dowództwem Ferdynanda Magellana, który niestety tej wyprawy nie ukończył, ale właśnie Juan Sebastian de Elcano w 1521 roku dopłynął do Europy po raz pierwszy okrążając glob ziemski. Mamy nadzieję, że szczecinianie z radością przyjmą gości z Hiszpanii. Oprócz tego przygotujemy szereg atrakcji dla dzieci dla dorosłych, strefy gastronomiczne. Bardzo ważna jest również kwestia bezpieczeństwa, dlatego już teraz prosimy mieszkańców i kierowców o dużą wyrozumiałość - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Soska.

Wizyta Juana Sebastiana de Elcano jest wyjątkową wizytą. Żaglowiec nie tylko w Szczecinie będzie gościł po raz pierwszy, ale także w całej Polsce. Najpiękniejszy i największy z czteromasztowców świata Juan Sebastian de Elcano wpłynie do Szczecina 12 czerwca o godz. 9.00 i wypłynie w poniedziałek 17 czerwca. W tym roku przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje 34 żaglowców. Jednostki będą cumowały przy nabrzeżu Starówka, nabrzeżu Pasażerskim oraz przy nabrzeżu Bułgarskim. Każda jednostka będzie miała swojego opiekuna – oficera łącznikowego. W tym roku ponad 30 osób będzie sprawować opiekę nad załogami. W trakcie Dni Morza mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić pokłady jednostek oraz przepłynąć się oldtimerami.

Nie zabraknie muzyki

- Przygotowaliśmy także część koncertową, będzie to muzyka folkowa, szantowa. W związku z wizytą Juana Sebastiana de Elcano będziemy mieć także koncerty trzech zespołów z muzyką andaluzyjską oraz flamenco (piątek i sobota) – zapowiadał Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego.

Sam program Dni Morza wygląda bardzo obiecująco. Z pewnością każdy z nas znajdzie coś ciekawego dla siebie, bo przed nami 5 różnych scen, na których będą prezentować się nie tylko gwiazdy muzyczne, ale także podróżnicy, tancerze i pisarze.

- 5 scen i 5 festiwali. Zaczynamy już w piątek (14 czerwca) dwoma festiwalami. To Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo” oraz Family Travel. W piątek zapraszamy na potańcówkę na Łasztownię, podczas której zagrają szczecińscy didżeje. Rozpoczniemy o godz. 19.00 i skończymy około 1 w nocy. Kolejne festiwale rozpoczną się w sobotę – III Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina oraz Samba Port Festival – wymienia Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Bitwa na głosy

Główna scena zamieni się w ring, na którym artyści będą pojedynkować się na…głosy! Voice of Poland powraca do Szczecina. Musicie to zobaczyć.

- Trzymamy się formatów telewizyjnych, które szczecinianie polubili. Przypomnę mieliśmy The Voice of Poland, Twoja Twarz Brzmi Znajomo, a teraz będziemy mieć bitwę – The Voice of Polnad i The Voice Kids. Pięć par stoczy między sobą bitwę, a razem z nimi będzie Cleo – zapowiada Grabowski.

8 czerwca odbędzie się casting dla młodych wokalistów. Nagrodą będzie występ podczas koncertu Bitwa The Voice of Poland w trakcie Dni Morza Sail Szczecin 2019! Spośród wszystkich młodych wokalistów, którzy wezmą udział w przesłuchaniu – zostanie wyłoniona jedna osoba. Casting odbędzie się w alei kwiatowej  (pl. Żołnierza 20 w Szczecinie). Zapisy od godziny 10.00.

Jarmark pod żaglami

Przez trzy dni dwa brzegi Odry zamienią się w przestrzeń pełną ciekawych propozycji gastronomicznych, rękodzielniczych i rekreacyjnych. Jak co roku w ramach Jarmarku pod żaglami będziemy mogli przespacerować się między stoiskami z różnym asortymentem. A piątym festiwalem jaki zawita na Łasztownię będzie Festiwal Smaków Food Trucków.

- Jak co roku staramy się pokazać coś wyjątkowego, w tym roku będziemy mieć największe koło młyńskie w Polsce - mówi Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Cieszymy się, że wraca do nas Festiwal Smaków Food Trucków, ponieważ tu na bulwarach nabiera on nieco innego wymiaru. Co roku nad przygotowaniem imprezy pracuje wiele różnych firm, podmiotów i sponsorów. Wszystko po to, aby mieszkańcy byli zadowoleni. 

Zmiany w komunikacji

Dni Morza wiążą się także z dużymi zmianami komunikacyjnymi oraz w organizacji ruchu. Przypominamy, że część ulic będzie całkowicie nieprzejezdna już od czwartku (13 czerwca). W związku z tym apelujemy do mieszkańców o wcześniejsze odebranie przepustek wjazdowych. Będzie je można odbierać w dniach 7-8 oraz 10-14 czerwca w Biurze Wdawania Przepustek przy ul. Jana z Kolna 6, w godz. 10.00-18.00.

- Pierwsze zmiany nastąpią 13 czerwca, czyli w czwartek minutę po północy i będą dotyczyły m.in. ulic Kapitańskiej, Storrady, Jarowita. Zamknięta zostanie także ulica Wendy. Nowością w tym roku jest to, że do czwartku do godz. 9.00 udostępniona będzie ulica Jana z Kolna i ulica Łady w kierunku od Dubois do mostu Długiego. W piątek rano będziemy mogli także zjechać z Trasy Zamkowej i dojechać w kierunku stoczni. Drugi etap zamian rozpocznie się w piątek o godz. 17.00 - mówi Marcin Charęza, kierownik referatu ds. Organizacji Ruchu z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. - Bardzo prosimy o zrezygnowanie z własnych samochodów i przyjazd na teren imprezy komunikacją miejską. Wszystkie ulice w obrębie imprezy będą wyłączone z możliwości parkowania i możliwości wjazdów.

Komunikacja miejska na czas imprezy będzie kursowała znacznie częściej.

- Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z autobusów i tramwajów w czasie imprezy. Prawie 200 osób będzie dbało o to, abyśmy sprawnie i bezpiecznie dotarli w rejon imprezy, a później do swoich domów. Pięć linii tramwajowych i dziewiętnaści linii autobusowych będzie miało wydłużone swoje godziny kursowania. Dotrzemy w każdy rejon miasta, ale także do miejscowości poza granicami Szczecina za pośrednictwem pociągów. Na terenie imprezy będzie funkcjonowało łącznie sześć kas biletowych - zapowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

* * *

Już od wielu lat Dniom Morza towarzyszą różne wydarzenia. Jednym z nich jest cykliczny koncert na Cmentarzu Centralnym „Tym, którzy nie powrócili z morza”. W tym roku wyjątkowo odbędzie się on wcześniej, bo już 8 czerwca o  g. 22.00. W trakcie Dni Morza będzie obchodzony także jubileusz Daru Szczecina oraz odsłonięte zostaną kolejne tablice pamiątkowe na Skwerze Kapitanów.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.dnimorza.szczecin.eu oraz profilu na Facebook’u Sail Szczecin.

(p)

Fot. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Sonda

Na jakie wydarzenie czekasz najbardziej?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pszczola
2019-05-31 22:56:29
A może Siedowa zaprosimy, na pewno się pokaże. Debile
wstyd żenada
2019-05-31 13:07:43
ta czapka to wstyd i brak poszanowania dla mieszkanców - moze wypada przeprosić za takie poszanowanie mieszkanców..... i by było po temacie
PO-pieprzyło was!
2019-05-31 12:59:18
- czapka była PO_d ręką to gościówa se wzioł i założył.
Pan Witek
2019-05-31 12:34:39
Kim jest ten smutny facet w garniturze za Soską?
oburzony
2019-05-31 10:53:24
To już czapki z logo Szczecina nie było ?
szczecin
2019-05-31 10:48:14
Ten kolo w czapce wygląda na zmęczonego ,jakby noc spedził na bulwarowej ławeczce.No chyba, że się mylę, to przepraszam
mer
2019-05-31 10:46:03
mam nadzieję zobaczyć las masztów wystających ponad dachy różnych bud
czapka
2019-05-31 10:23:11
Ta czapka to rzeczywiście żenada i brak szacunku.
Pablo E.
2019-05-31 08:45:24
Pozer ten w czapce ;-)
Obserwator
2019-05-31 05:24:45
Facet w czapeczce z logo New York Yankees reklamujacy Dni Morza w Szczecinie to szczyt obciachu!!! Co maja New York Yankees (druzyna basebalowa z NY) do Dni Morza w Szczecinie? Litosci!!!
pan witek
2019-05-31 02:20:56
Ta, jasne, przejdźcie się chodnikiem po Jagiellońskiej, naprawcie, a potem róbcie dni morza.
-
2019-05-30 23:57:18
Marynarka i czapka z daszkiem - to luzactwo na siłę, czy brak elementarnej wiedzy o zasadach ubioru?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA