Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

150 dni na wodotrysk

Data publikacji: 2020-02-10 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-11 13:53
150 dni na wodotrysk
 

To będzie generalny remont niespełna siedmioletniej fontanny. Który pochłonie prawie tyle, ile jej budowa. Szczecińska firma NIWA ma 150 dni na zrealizowanie inwestycji, zleconej przez zakład Usług Komunalnych. Czyli na przywrócenie do życia od ponad roku nieczynnej fontanny na pl. Zwycięstwa. Właśnie przejęła plac budowy.

To jeden z wodotrysków wybudowanych w ramach ambitnego miejskiego programu przemiany basenów przeciwpożarowych w fontanny. Masywna betonowa konstrukcja, z której eksploatacją już w drugim sezonie użytkowania pojawiły się kłopoty.

Najpierw pylony wodotrysku zaczęła porastać pleść, nasączając otoczenie mieszanką szkodliwego aerozolu. Potem było tylko gorzej. Okazało się, że naprawy, zabezpieczenia i wzmocnienia wymagają konstrukcje ścian zapadającej się komory podziemia. Że uszczelnienia wymagają pęknięte ściany i niecka basenu. W zakresie prac wskazanych jako konieczne do wykonania znalazło się zarówno hydropiaskowanie pylonów, jak również wymiana nazbyt plastycznego gruntu wokół fontanny i wykonanie zewnętrznej izolacji pionowej jej misy. Nie udało się wyprofilować spadków posadzki komory podziemia w kierunku wpustów ściekowych, wzmocnić i zabezpieczyć jej ścian, odizolować tak, aby były odporne na warunki atmosferyczne.

Skala uszkodzeń była tak duża, że koniecznością stało się wyłączenie fontanny na pl. Zwycięstwa z eksploatacji na cały ostatni sezon. Aby mogła przetrwać, niezbędny okazał się jej generalny remont. Niełatwo było znaleźć jego wykonawcę. ZUK dopiero przy drugim podejściu – po zwiększeniu rezerwy finansowej na reanimację wodotrysku i powtórnej procedurze zamówienia publicznego – doprowadził do pozytywnego rozstrzygnięcia: powierzył firmie NIWA realizację inwestycji.

Reanimacja wodotrysku będzie kosztowała budżet miasta 959 790,72 zł. W tej cenie jest:

– Uszczelnienie niecki, w której pojawiło się pęknięcie. Stanie się to po zdjęciu powłoki ochronnej. Dodatkowo basen uszczelniony będzie także od wewnętrznej strony. Powłoka – chwilowo – zniknie również z dna, z podpór kładki oraz z pylonów. Wszystkie elementy fontanny zostaną wtedy dokładnie oczyszczone – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Dno fontanny zostanie wyprofilowane, a metr nad nim znajdzie się zabezpieczenie przed wpadnięciem do głębokiej części niecki. Będzie to znajdująca się 70 centymetrów poniżej lustra wody siatka z tworzywa sztucznego. Na ścianie fontanny znajdą się natomiast drabinki pozwalające na ewentualne wydostanie się z wody.

Rzecznik Andrzej Kus dodaje również: „Szklane tafle znajdujące się na pylonach, po odczyszczeniu, zostaną ponownie zamontowane. Zmieni się jednak sposób ich montażu. Będą one na zawiasach. Dzięki temu, w każdej chwili będzie można je otworzyć i wyczyścić. Podtrzymywał je będzie specjalny stojak z regulowaną wysokością. Oczyszczona zostanie kładka znajdująca się na środku fontanny. Zamontowane będą także nowe siedziska ławek wykonane z tworzywa sztucznego”.

Zgodnie z umową, Niwa powinna zrealizować inwestycję do 29 maja 2020 r. Do tego czasu plac budowy będzie ogrodzony. ©℗

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Architektoniczna, estetyczna potworność.
2020-02-11 12:14:41
Tajemnicza cywilizacja niestety ma się dobrze od wielu lat - z głupoty się nie umiera.
Fala
2020-02-11 11:15:20
Buhahaha buhahaha, tak to jest jak fontannę wykonują meczycuele materiału, bo taniej to jest w efekcie zawsze drożej. Noo cóż, zamówienia publiczne... Ha ha ha!!
Ronson
2020-02-11 08:05:06
Panu prezydentowi nie tylko fontanna nie wyszła także rewitalizacja centrum przyniosła opłakany skutek po tzw. remoncie zakorkowane zostały- na amen ulice Bogusława - z boku Kupca, Królowej Jadwigi i wszystkie sąsiednie to co tam się dzieje przez CAŁY DZIEŃ ! to skandal tam nigdy nie było korków teraz nie da się tam płynnie przejechać......
Piko
2020-02-11 05:33:31
Horror! 7 lat martwego koszmaru! To pewnie dzieło kolejnego Mistrza Bunde Architektur. Tego miliona PK nie wyciągnie z własnej kieszeni.Sam jest taki, że jak ma kupić żarówkę do domu to mu szkoda- w markecie budowlanym zrobi kilka kółek zanim dojdzie do kasy
Architektoniczna, estetyczna potworność.
2020-02-10 21:03:04
To wygląda jak ruiny miasta jakiejś tajemniczej cywilizacji, gdzie wszyscy mieszkańcy nagle zmarli.
hehehe
2020-02-10 21:02:28
Ta fontanna to jest w stylu tego białego blaszaka na Placu Solidarności!
balu
2020-02-10 20:20:52
Pan Prezydent i tak przejdzie do historii jako ten co zakorkował Szczecin, o fontannie nikt nie będzie pamiętał.
xxx
2020-02-10 20:12:29
Co 7 lat nowa fontanna w tym samym miejscu. Znak firmowy prezydenta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ