Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Szansa fontanny na przetrwanie

Data publikacji: 2019-11-23 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-27 15:49
Szansa fontanny na przetrwanie
 

To jedna z najbardziej charakterystycznych szczecińskich fontann i jak kilka innych w ostatnim roku - niestety - była wyłączona z użytkowania. Mowa o wodotrysku na pl. Zwycięstwa, dla którego urzędnicy miasta szukają ratunku na przetrwanie. Znów w drodze przetargu zabiegając o firmę, która podejmie się remontu fontanny zbudowanej przed niespełna siedmioma laty.

Nie chodzi o drobny remont, ale o generalny. Obejmujący nie tylko czyszczenie, ale przede wszystkim naprawę, zabezpieczenie i wzmocnienie konstrukcyjne ścian zapadającej się komory podziemia. Z uszczelnieniem pękniętej niecki basenu i ścian, hydropiaskowaniem pylonów, a nawet z wymianą nazbyt plastycznego gruntu wokół fontanny i wykonaniem zewnętrznej izolacji pionowej jej misy. To wszystko i jeszcze dużo więcej trzeba wykonać, o ile wodotrysk na pl. Zwycięstwa jeszcze ma zadziałać.

- Dno fontanny zostanie wyprofilowane, a metr nad nim znajdzie się zabezpieczenie przed wpadnięciem do głębokiej części niecki. Będzie to znajdująca się 70 centymetrów poniżej lustra wody siatka z tworzywa sztucznego. Na ścianie fontanny znajdą się natomiast drabinki pozwalające na ewentualne wydostanie się z wody - zakres prac do wykonania uzupełnia Centrum Informacji Miasta. - Szklane tafle znajdujące się na pylonach, po odczyszczeniu, zostaną ponownie zamontowane. Zmieni się jednak sposób ich instalacji. Będą one na zawiasach. Dzięki temu, w każdej chwili będzie można je otworzyć i wyczyścić. Oczyszczona też zostanie kładka znajdująca się na środku fontanny, a zamontowane nowe siedziska ławek z tworzywa sztucznego.

Pierwsza tura poszukiwania wykonawcy remontu fontanny na pl. Zwycięstwa zakończyła się fiaskiem. Zakład Usług Komunalnych na realizację zadania przeznaczył bowiem 650 tysięcy złotych. Natomiast jedyna firma, która do przetargu stanęła, szeroki zakres prac oszacowała na blisko 1,4 mln zł. W efekcie postępowanie unieważniono, a fontannę w bieżącym roku wyłączono z eksploatacji.

Kilka tygodni temu ruszyła druga tura przetargowa. Tym razem zainteresowane realizacją inwestycji są nie tylko trzy szczecińskie firmy: Niwa, Dorbud oraz Usługi Budowlane Wiesław Furtak, ale także jedna lubuska - Isosytem z Lubniewic. Oferują wykonawstwo za kwoty opiewające od blisko 960 tysięcy złotych (Niwa) po grubo ponad 1,2 mln zł (Isosystem). Tym razem jest spora szansa na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu, bo ZUK na remont fontanny zadeklarował właśnie 1,2 mln złotych. Jak widać, kosztorysy wykonawcze wszystkich trzech szczecińskich firm spełniają podstawowe kryterium postępowania - cenę.

Formalnie, teraz trwa analiza ofert przetargowych. Zwycięzcę powinniśmy poznać jeszcze w listopadzie. Na wywiązanie się z kontraktu będzie miał czas do 29 maja przyszłego roku.

* * *

To jedna ze sztandarowych przemian basenów przeciwpożarowych w fontanny - ambitnego miejskiego programu, który w ostatnich latach - po wpadce z basenem u zbiegu ul Wawrzyniaka, Beyzyma i al. Wojska Polskiego - nie doczekał się kontynuacji. Od początku też sporo problemów eksploatacyjnych. Jeszcze przed uruchomieniem w 2012 r. zakładano, woda tryskająca z dysz zamocowanych na pylonach „utworzy bramy, pod którymi każdy będzie mógł przejść po kładkach" zamontowanych tuż nad powierzchnią tafli basenu. Co szybko się okazało nierealną wizją. Kładki przecinające fontanny nieckę były zbyt śliskie. Poza desperatami nie było chętnych do wejścia pod ten swoisty prysznic w centrum miasta, ryzykujących upadkiem do basenu głębokiego na prawie dwa metry.

Już w drugim sezonie użytkowania fontanny jej pylony zaczęła porastać pleść, a brud dodatkowo szpecić. Nasączając otoczenie wodotrysku mieszanką szkodliwego aerozolu (o czym „Kurier przestrzegał wielokrotnie). Problem okazał się nie do rozwiązania bez zmiany sposobu montażu tafli.

Przez cały okres użytkowania tej fontanny udało się wyeliminować tylko jedno zagrożenie - przykryć sztuczną trawą rozgrzewającą się w słońcu blachę włazu do komory podziemia. Ale i to po szkodzie, czyli już po tym, gdy poparzyło się o nią dziecko.

Natomiast do dziś nie udało się wyprofilować spadków posadzki komory podziemia w kierunku wpustów ściekowych, wzmocnić i zabezpieczyć jej ścian, odizolować tak, aby były odporne na warunki atmosferyczne. Dopiero generalny remont ma to zmienić.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nowa fontanna górą.
2019-11-27 15:06:57
Najlepszym ratunkiem dla tej fontanny będzie jej całkowita likwidacja, gdyż jest zbyt szpetna na to miasto. Niestety, ale zaprojektowane i wybudowanie nowej znacznie bardziej widowiskowej fontanny to najlepsze, co może być w tym temacie.
Mówic to mało
2019-11-25 06:40:28
Ano tak kończą zabawki Księcia Szczecina -ile to to kosztowało i się rozje...o! Niezależne samorządy w mordę- gawno potrafią zrobić! Leć Pan teraz do Księcia Trzaskowskiego albo Księżnej Dulkiewicz- może coś poradzą. Strefa relaksu za milionik?
Adieu
2019-11-24 07:48:10
Prezydentura Krzystka to zmarnowany czas dla Szczecina i Polski - oraz ci nierozumni radni z PO i PiS nic poprawnie nie robia - nawet nowe chodniki z tylu za ul.Krzywoustego to porazka - slupki stalowe tak wystaja ze parkujac uderza sie samochodem o slupek, bo nie ma krawężnika dla kół -- widocznie tak ma być wszystko koślawe, niechlujnie i bezmyślne, klerykalna koteria Krzystka i niby katolickie PO i klerykalny PiS blokują dostęp do polityki mądrym ludziom, także nic tu nie będzie lepiej, trzecia kadencja prezydenta co szpeci Szczecin, który będzie posłem nie za to co dobrego zrobił dla miasta
To były dobrze rozjebane pieniądze
2019-11-24 01:20:29
Xxx
Czy redakcja może pocisnać Krzystka?
2019-11-23 23:54:25
to za jego kadencji wybudowano i za jego kadencji trzeba właściwie budować od nowa... problem czystości wody można załatwić system UV, beton impregnować hydrofobowo, szkło samoczyszczące (z powłoką fotokatalityczną).
elf
2019-11-23 20:42:21
Żadna siatka tylko podnieść dno o 120cm, bo pod siatką będzie stale gromadził się brud.Ktoś idzie znowu na prowizorkę, która będzie kosztowna. Zlikwidować na dnie te betonowe słupki z pseudo ozdobnym podświetleniem. Proste formy są najlepsze.Drabinki boczne to dobry pomysł.Na kładce po bokach, delikatne mało widoczne pojedyńcze barierki z rurek chromowanych.Jeśli podświetlenie to na bocznych ścianach, skierowane pod wodą do środka.Na wysokich filarach system reflektorków, oświetlających tylko sąsiednie filary, ale nie otoczenie fontanny jako światło główne, bo to psuje jej charakter i nastrój. I jeszcze drobiazg, który działa przy fontannie tzw bartłomiejce na jasnych błoniach a można go łatwo powtórzyć przy innych szczecińskich fontannach, a na pl Lotników tylko naprawić. Chodzi o kran z bieżącą wodą uruchamiany na porę sekund przez wciśnięcie przycisku. Można się latem napić, umyć ręce. Naprawdę dobry pomysł. Ale naszym decydentom, tylko betonowe w głowie koszmarki.
Tomasz G.
2019-11-23 19:55:56
Niech Prezydent i Radni zaplaca pieniadze za tego koszmarka z wlasnej kieszeni - w PRL nie bylo takich glupich inwestycji - Czesc sekretarzom PZPR w miescie Szczecin
Zupełnie jak ruiny Wału Atlantyckiego.
2019-11-23 19:21:56
.
Viola
2019-11-23 18:35:13
Rozebrać i zabetonować tzw. Piotrka. Na amen.
@Decydenci, zlitujcie się!!
2019-11-23 15:45:12
Popieram apel, dość już tego architektonicznego wariactwa w Szczecinie, dość marnowania publicznych pieniędzy na te szkaradztwa!
Rozbić ten ..... beton i wywieźć !!
2019-11-23 15:18:42
.
Strażnik
2019-11-23 15:03:54
Proponuje nazwac fontanne imieniem prezydenta Krzystka - to uratuje fontanne i zagwarantuje lepszy remont - ponadto to symboliczne miejsce bedzie punktem spotkan, wart, marszów poparcia, apeli, demonstracji zwolennikow Pana Krzystka - Na pewno znajdą sie ochotnicy, którzy by trzymali wartę honorową przy ogniu znajdującym się wewnątrz fontanny symbolizującemu ....
moi
2019-11-23 14:49:00
To jeden z charakterystycznych symboli betonozy. Nie wiem po co marnować pieniądze na ratowanie tego straszydła. Rozebrać, nikt nie będzie płakał.
symbol
2019-11-23 13:53:52
ta fontanna powinna być symbolem naszych lokalnych władz i jakości ich zarządzania miastem od lat.
Wincyj
2019-11-23 13:48:07
fontann! Jeszcze wincyj!
Burak patriotyczny
2019-11-23 12:45:50
Najlepiej na dyktatora Piłsudskiego w otoczeniu biało czerwonych wodotrysków
Polak katolik
2019-11-23 12:27:56
Czym prędzej należy rozebrać to szkaradne badziewie.
Decydenci, zlitujcie się!!
2019-11-23 12:20:43
Zmieńcie te POtworne formy na coś ludzkiego. Dość nam "alei kwiatowej" "miejskiej kostnicy" " białego blaszaka" itp.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA