Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

15 lat w bunkrze. Gdzie spędzi starość pan Eugeniusz?

Data publikacji: 22 lutego 2019 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
15 lat w bunkrze. Gdzie spędzi starość pan Eugeniusz?
 

Sprawa żyjącego w bunkrze 74-letniego Eugeniusza Krawczyka poruszyła mieszkańców Świnoujścia. Postanowili pomóc mu poprzez zbiórkę darów, a teraz chcą posprzątać miejsce, w którym mieszka.

Wobec faktu, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ociągał się z pomocą, „Kurier” prosił także Pawła Sujkę, zastępcę prezydenta Świnoujścia o zorganizowanie pomocy medycznej dla bohatera naszych artykułów.

Eugeniusz Krawczyk już piętnaście lat mieszka w bunkrze w lesie na prawobrzeżu Świnoujścia. Nie pije, nie pali, stroni od wszelkich używek. Pochodzi z małej miejscowości między Krakowem a Katowicami. Jeszcze za młodu popadał w konflikt z władzą ludową. Dzisiaj cierpi na demencję starczą, ale udaje się nam nieco dowiedzieć o tych czasach.

– Biła ubecja studenta, to mu pomogłem. On zaczął uciekać, ja też. Ale inny funkcjonariusz UB mnie dopadł. I tak nawet tych studiów nie zacząłem. A zawsze interesowała mnie fizyka. Miałem dobre oceny. Myślałem, żeby studiować astrofizykę. Dzisiaj lubię czytać książki na ten temat – opowiada.

Część jego historii poznajemy od dawnych znajomych i mieszkańców. W Świnoujściu mieszka już od 50 lat. Zajmował się naprawą telewizorów, radioodbiorników oraz radarów na statkach. Prowadził też praktyki w tutejszej szkole zawodowej. Jego dom na Warszowie rozjechały buldożery. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 lutego 2019 r.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do do lat 3
2019-02-24 16:33:50
Dziękuję panu/Pani za cenną informację. Może ta cenną informację powinny osoby odpowiedzialne za pomoc wziąć w końcu pod uwagę i zakasac rękawy. W przeciągu tygodnia czy dwóch w bunkrze powinien być zrobiony porządek, i ucywilizowane miejsce. Do roboty!!!
Do 3 lat więzienia
2019-02-24 07:24:43
Co zrobił MOPR w tej sprawie? Jaka jest dokumentacja? Czy pracowano z tym Panem? Czy pomagano mu uzyskać mieszkanie? Czy pomagano mu uzyskać odszkodowanie za zniszczone mieszkanie?Ile było to roboczogodzin? 0? 1godzina? Czy ten Pan był "monitorowany" zimą czy ma ciepło? A to Kodeks Karny : § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
komentarz
2019-02-23 19:42:45
do prawo - bardzo proszę o własną interpretację, czy z przytoczonych norm prawnych pracownicy MOPR w Świnoujściu mogą podjąć indywidualne działania w stosunku do Pana Eugeniusza ? Czy też nie? Proszę napisać jaka jest Pani/Pana ocena w tej konkretnej sprawie. A do tego dodam zasady współżycia społecznego! Norma prawna ciągle obowiązująca !
Prawo
2019-02-23 17:42:02
Ustawa o pomocy społecznej Dział I. Przepisy ogólne Rozdział 2. Zadania pomocy społecznej Ustawa o pomocy społecznej Dz.U.2018.0.1508 t.j. - Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Rozdział 2. Zadania pomocy społecznej Art. 15. Zakres pomocy społecznej Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1) przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2) pracy socjalnej; 3) prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4) analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5) realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6) rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
mieszkanka Świnoujścia
2019-02-22 18:44:35
Uważam, że dotychczasowe miejsce zamieszkania Pana Eugeniusza, mimo, że nie jest obecnie absolutnie przystosowane do zamieszkiwania, to jakakolwiek próba, aby zamieszkał w innym lokum mieszkaniowym będzie dla Niego, jak wyrzucenie z domu cioci i rozjechanie domu przez buldożer. Jednak przy pomocy służb Miasta można ten obiekt przystosować do godniejszego, bezpieczniejszego zamieszkania. Wymaga to trochę nakładów finansowych, dobrej woli i podejścia indywidualnego do tego, co Pan Eugeniusz potrzebuje do spokojnego tam życia. Powodzenia Panie Eugeniuszu. Życzę, aby oprócz spontanicznego ruchu ludzi o WIELKIM SERCU, do pracy organicznej przystąpiły służby miejskie, które na pomoc społeczną dysponują olbrzymimi środkami finansowymi czyli społecznymi pieniędzmi. Tego oczekuję po prostu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA