wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking

Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking

Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking
Data publikacji: 2018-03-14 09:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 815 318259

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

"Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat" - napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Lekarze postawili diagnozę, gdy miał 21. Dawano mu wówczas jedynie dwa lata życia. Mimo ciężkiego paraliżu i postępującej choroby, posługując się komputerowym syntezatorem mowy stał się uosobieniem intelektualnego geniuszu ostatnich dekad. Jak podaje dpa, był jednym z najdłużej żyjących chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

Stephen Hawking to najbardziej znany fizyki teoretyczny na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej. Odznaczony został m. in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu, a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanego rozwoju. Przewidywał m.in., że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada.

* * *

Naukowiec zmarł w dniu urodzin innego wybitnego fizyka – Alberta Einsteina i w Dniu Liczby Pi, której wartość wynosi 3,14. Datę święta wybrano na 14 marca z tymi cyfram, jako że data ta zapisywana jest w USA jako „3.14”.

(pap)

Fot. EPA/ANDY RAIN

 

 

Komentarze

o
wielki myśliciel teoretyk katastrof....ciekawe za ile na aukcji dzieci sprzedadzą jego wózek? to niemal gral nowej nauki kosmofilozofii. nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na zmartwychwstanie.
2018-03-14 12:58:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy