Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Zmarł słynny kreator mody Karl Lagerfeld

Data publikacji: 2019-02-19 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Zmarł słynny kreator mody Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld – dyrektor artystyczny domu mody Chanel Fot. EPA/IAN LANGSDON  

We Francji we wtorek (19 lutego) zmarł słynny niemiecki kreator mody, fotograf, dyrektor artystyczny domu mody Chanel Karl Lagerfeld. Miał 85 lat.

"Wraz z odejściem Karla Lagerfelda straciliśmy twórczego geniusza, który pomógł w uczynieniu z Paryża światowej stolicy mody. Moda i kultura utraciły wielką inspirację" – wskazał w oświadczeniu prezes koncernu LVMH Bernard Jean Etienne Arnault. 

Według mediów Lagerfeld czuł się gorzej przez kilka ostatnich tygodni i ominął kilka pokazów haute couture w Paryżu. Projektant zmarł we wtorek rano – pisze portal Purepeople. Nocą został przewieziony do szpitala w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem.

Lagerfeld był z pochodzenia Niemcem, ale mieszkał i pracował we Francji. Projektant urodził się w Hamburgu w 1933 roku (lub według niektórych źródeł w 1938 roku) jako Karl Otto Lagerfeldt, jednak zmienił nazwisko, ponieważ uważał, że będzie ono brzmiało "bardziej komercyjnie". Będąc nastolatkiem, wyjechał do Paryża i został asystentem projektanta i kostiumografa Pierre'a Bamaina. Współpracował m.in. z domami mody Fendi, Patou i Chloe. W 1974 roku utworzył markę Karl Lagerfeld Impression. Z domem mody Chanel Lagerfeld rozpoczął współpracę w 1983 roku, kilkanaście lat po śmierci Coco Chanel.

Nosił czarne garnitury, przyciemniane okulary, a włosy związywał w kucyk.

– Jestem jak karykatura samego siebie i podoba mi się to. To jest jak maska. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok – mawiał o sobie Lagerfeld. 

(pap)

Fot. EPA/IAN LANGSDON

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ