niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Świat > Zgoda parlamentu na aresztowanie Sawczenko

Zgoda parlamentu na aresztowanie Sawczenko

Zgoda parlamentu na aresztowanie Sawczenko
Data publikacji: 2018-03-22 14:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1042 319540

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy pozbawiła w czwartek immunitetu poselskiego i zgodziła się na aresztowanie deputowanej Nadii Sawczenko, którą prokurator generalny Jurij Łucenko oskarżył o planowanie ataku terrorystycznego w gmachu tej instytucji.

Kilkanaście minut po głosowaniach parlamentarnych w tych sprawach przedstawiono Sawczenko zarzuty po czym deputowana, wraz ze śledczym i w świetle kamer telewizyjnych, udała się z gmachu Rady Najwyższej pieszo na przesłuchanie do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Sawczenko to była lotniczka wojskowa i posłanka, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach, w związku z czym obwołana została bohaterką narodową. Po uwolnieniu i powrocie na Ukrainę w 2016 roku objęła mandat deputowanej. Niebawem stała się jednym z najbardziej zagorzałych krytyków ukraińskich władz.

Łucenko oświadczył wcześniej w parlamencie, że śledczy dysponują "niezbitymi dowodami", iż Sawczenko planowała przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w siedzibie Rady Najwyższej. W ubiegłym tygodniu prokurator skierował do deputowanych wniosek o zgodę na pozbawienie Sawczenko immunitetu, aresztowanie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

„Rozporządzamy faktami, które udowadniają udział Federacji Rosyjskiej jako wroga państwa ukraińskiego, w przekazaniu broni osobom, które zaplanowały i przygotowywały akt terrorystyczny przeciwko wyższemu kierownictwu państwa i ludności cywilnej ukraińskiej stolicy w celu obalenia ustroju konstytucyjnego” – przemawiał Łucenko w czwartek przed głosowaniem.

Prokurator poinformował, że Sawczenko figuruje w sprawie aresztowanego wcześniej szefa pozarządowego Centrum Wymiany Jeńców Wołodymyra Rubana. Koordynujący wymianę jeńców na wschodzie Ukrainy Ruban również jest podejrzany o przygotowywanie aktów terrorystycznych.

Zdaniem prokuratury Sawczenko i Ruban przygotowywali przewrót państwowy z użyciem broni, którą przekazali im rosyjscy wojskowi z separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Łucenko przedstawił także parlamentarzystom film, na którym zarejestrowano rozmowy Sawczenko na temat ewentualnego zamachu stanu.

Sama Sawczenko oświadczyła we wtorek, że przewoziła broń z terytoriów kontrolowanych przez separatystów i prowadziła rozmowy o ataku terrorystycznym traktując to jako „prowokację polityczną”, by ośmieszyć ukraińskie władze.

W czwartek mówiła w parlamencie, że ma nadzieję, że obecne kierownictwo państwa uda się usunąć bez przemocy. Oświadczyła także, że jej sprawa jest operacją, zorganizowaną przez ukraińskie służby specjalne i powtórzyła, że w najbliższych wyborach prezydenckich będzie ubiegała się o stanowisko szefa państwa.

Sawczenko - 36-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych, skazana na 22 lata więzienia przez rosyjski sąd, który uznał, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku - po prawie dwóch latach spędzonych w rosyjskich aresztach została wymieniona na skazanych na Ukrainie dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. W maju 2016 roku powróciła na Ukrainę.

W połowie grudnia 2016 roku Sawczenko została wykluczona z frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, z ramienia której dostała się do Rady Najwyższej znajdując się jeszcze w rosyjskiej niewoli.

Wykluczenie nastąpiło po fali krytyki, która spadła na Sawczenko po jej spotkaniu w Mińsku z przywódcami separatystycznych republik w Donbasie: Ihorem Płotnickim i Ołeksandrem Zacharczenką. W sieciach społecznościowych pojawiły się zarzuty, iż Sawczenko jest agentką Kremla.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Fot. Cezary Piwowarski (Wikipedia)

Komentarze

Fo to to...
A cos po tych 2-letnich Aresztach... dalej jeszcze dobrze wyglada - przynajmniej "zewnetrznie" !!
2018-03-23 23:45:44
Za-ga-dka
Nie ma to jak ostatnio i "trohan" wszech Wiedzacy - tylko ciekawe "Skad"...??
2018-03-23 00:16:39
trohan
Skajper z obsesją teorii spiskowych. Poroszenko (właśc. Waltzman) aresztuje "bohaterkę narodową", bo co? Jest, była Sawczenko niewinna? I kończ to pierdolamento o Putinie wiecznie otwierającym szampana.Wiemy -wszystkie zło na świecie pochodzi od Putina: koklusz, trzęsienia ziemi i gradobicia, a także podagra.
2018-03-22 22:38:45
do @ Skajper
Władimir jest dobrym graczem w te klocki. Wiedział iż "pilotka" na Syberii to tylko kłpot i dlatego podarował jej życie w demokratycznej Ukrainie. jeśli Poroszenko nie załatwi jej jak Gruzina to może przejechać się skuterem wodnym albo z zawiedzinej miłości wypadnie z okna.. Cyt;Nie żyje zaufany generał Poroszenki. Zderzył się z barką "Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców" – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką. Dziennikarze ukraińskiej telewizji Espreso, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.
2018-03-22 20:28:15
Skajper
Władimir pozdrawia swoich wiernych towarzyszy z artykułu jak i z komentarzy,widac wyjscie tej Pani na z niewoli miało swoją cene i ma nadal-dalsza destablilizacja Ukrainy i jej dązenia do NATO I UE.
2018-03-22 17:16:03
Zmiana narzędzia.
Zmiana narzędzia. Zamiast zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym to równie dobre jest oskarżenie o terroryzm.
2018-03-22 15:26:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy