środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Nagroda dla Nadii Sawczenko

Nagroda dla Nadii Sawczenko

Nagroda dla Nadii Sawczenko
Data publikacji: 2016-06-27 14:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-28 22:12
Wywietleń: 3093 141170

Lublin. Ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko odebrała w piątek w Lublinie nagrodę Orła Jana Karskiego za „hart ducha w walce o ludzką godność i honor”. Zaapelowała o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Ukraińcami i budowanie przyjaznych relacji.

Sawczenko – uczestniczka walk z rosyjskimi separatystami – dziękowała za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie. Przypomniała, że oba kraje mają wspólną, długą i nie zawsze łatwą historię, ale jej zdaniem „jeśli chcemy iść do przodu”, trzeba zacząć już teraz.

– Jestem gotowa przebaczyć i prosić o przebaczenie polski naród i Polaków za te krzywdy zadane przez Ukraińców w ciągu niełatwej historii. Ja bym bardzo chciała, abyśmy teraz razem z wami poszli w jednym kierunku. Jeśli możecie, wybaczcie – powiedziała, podkreślając, że nie chowa urazy ani złych wspomnień z powodu tego, co uczynili Polacy Ukraińcom.

– Przed dwoma laty świat dowiadywał się o porucznik Nadii Sawczenko, potem śledził jej pełną godności postawę w rosyjskim więzieniu i przed rosyjskim sądem. Ukraińska dziewczyna nie tylko odpierała wojnę, jaką wydała jej Rosja, ale także wytaczała jej swoją w imieniu całego narodu niegodzącego się, aby do jego ojczyzny ktoś przychodził z bronią, odbierał terytorium i straszył odebraniem następnych terenów – powiedział w laudacji Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego, które przyznaje nagrodę. Przypomniał, że również Karski był uwięziony przez Sowietów „na polskiej ziemi, po którą wyciągnęli łapy”, a potem „cudem uniknął losu kilkunastu tysięcy polskich oficerów zgładzonych w Katyniu”. Karskiemu udało się uciec, wrócić do okupowanej Warszawy i dalej walczyć o Polskę. (pap)

Komentarze

RP
Dajcie spokój z tym chłopakiem.
2016-06-28 22:07:45
Jarun
"Jestem gotowa przebaczyć i prosić o przebaczenie polski naród i Polaków..."- powiedziała Sawczenko. Co ona nam ma przebaczać? Plan prosty -chce zostać prezydentem Ukrainy i liczy na poparcie Polski: finansowe i medialne. To jak Kijowski z KOD-u. Jest nikim, poza parlamentem - a jeździ i rozmawia jakby był naznaczony na premiera. "Jestem gotowa wybaczyć" - a my nie !
2016-06-28 09:19:34
A w Przemyślu, jej
rodacy, po wyjściu z polskiej katedry, co to im Wojtyła podarował, wołają: "jeszcze Polska nie zginęła, ale niedługo..."
2016-06-27 23:14:55
no,no
Zwolenniczka Bandery odznaczona... Karski się w grobie przewraca.
2016-06-27 17:55:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy