wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zderzenie z pendolino. Są zabici

Zderzenie z pendolino. Są zabici

Zderzenie z pendolino. Są zabici
Data publikacji: 2015-07-22 13:40
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 654 4905

Praga. Polski kierowca tira, w który na przejeździe w pobliżu Studenki na wschodzie Czech uderzył pędzący pociąg pendolino, jest podejrzany o stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - poinformowała rzeczniczka policji Gabriela Holczakova.

W wypadku śmierć poniosły dwie osoby, a 13 zostało rannych, spośród 170 pasażerów pociągu. Pięć osób odniosło poważne obrażenia, w tym maszynista. Trzy są w stanie krytycznym - podaje agencja CTK. Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec poinformował, że policja zatrzymała kierowcę tira. Informację o zatrzymaniu Polaka potwierdziła konsul RP w Ostrawie Maria Kovacs.

- Rozmawiałam z policją, która prowadzi czynności operacyjne, i dowiedziałam się, że kierowca został przewieziony do szpitala klinicznego w Ostrawie. Nie był jeszcze przesłuchiwany i nie są mu postawione żadne zarzuty. Prawdopodobnie będzie przesłuchiwany w czwartek - powiedziała w środę Kovacs. Trwają ustalenia okoliczności wypadku. Według niej "przede wszystkim technicy muszą ustalić, czy była sygnalizacja na przejeździe, czy kierowca miał prawo wjechać (...). Nie można z góry zakładać, że przyczynił się do tego wypadku, bo być może coś było zepsute".

Rzecznik zarządu infrastruktury kolejowej Jakub Ptaczinsky powiedział, że ciężarówka wjechała na przejazd kolejowy, gdy były już opuszczane zapory i paliło się czerwone światło. Przejazd był wyposażony w system monitoringu. Relacja co do tego czy kierowcy udało się uciec z TIR-a, nim uderzył w niego pociąg czy pozostał w kabinie są sprzeczne. Tymczasem polska konsul tłumaczyła, że kierowca wjechał na przejazd kolejowy i w tym momencie zobaczył, że druga zapora jest zamknięta. Po zderzeniu z ciężarówką pociąg był w stanie zatrzymać się dopiero po przejechaniu dwóch kilometrów. Na miejsce zdarzenia przyjechało osiem karetek pogotowia i śmigłowiec medyczny. Katastrofa spowodowała straty materiale szacowane na 90 mln koron - podała czeska inspekcja drogowa. (pap)

 

Fot. EPA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy