piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Świat > Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule [GALERIA] (akt. 2)

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule
Data publikacji: 2019-02-06 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1092 374738

Nowy, piątkowy bilans zawalenia się w środę po południu ośmiokondygnacyjnego budynku w Stambule to 15 ofiar śmiertelnych i 13 rannych, z których siedmiu jest w szpitalu na intensywnej terapii - podał minister zdrowia Fahrettin Koca.

W piątek ratownicy wyciągnęli spod gruzów żywego 15-letniego chłopca. Znaleźli też kolejne trzy ciała.

Nie jest jeszcze znana przyczyna zawalenia się budynku, znajdującego w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części miasta. Wiadomo jedynie, że trzy ostatnie piętra zostały zbudowane nielegalnie, co nie jest rzadkie w tym 15-milionowym europejsko-azjatyckim mieście.

W momencie katastrofy w 14 mieszkaniach zameldowanych było 43 lokatorów, lecz nie wiadomo, ilu było obecnych w domu.

Według miejscowych mediów lokatorzy feralnego budynku skarżyli się, że ściany są zarysowane.

Zawalenie się domu wywołało krytykę posunięć władz, które w ubiegłym roku przed wyborami lokalnymi ogłosiły amnestię dla wykonawców nielegalnych budowli.

"Im wybaczono, a nasi współobywatele nie żyją" - pisał w piątek dziennik "Cumhuriyet", jedna z niewielu w Turcji gazet niepodlegających kontroli władz.

Według ekspertów budowlanych większość domów w Stambule zostało zbudowanych "bądź bez pozwolenia, nielegalnie lub bez nadzoru inżynierskiego" i na niezbadanym gruncie, co grozi katastrofą w przypadku trzęsienia ziemi

***

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku w środę po południu w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części Stambułu; 13 osób jest rannych - podały w czwartek władze miasta.

Spod gruzów wyciągnięto łącznie 10 ciał. Wśród rannych jest 5-letnia dziewczynka, którą wyciągnięto z ruin w czwartek, 18 godzin po wypadku.

 

***

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilka znalazło się pod gruzami ośmiokondygnacyjnego budynku, który zawalił się w środę po południu w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części Stambułu.

Gubernator Stambułu Ali Yerlikaya poinformował, że w zawalonym budynku w 14 mieszkaniach zameldowanych było 43 lokatorów. Nie wiadomo, ilu z nich znajdowało się wewnątrz w chwili katastrofy. Gubernator nie chciał wypowiedzieć się na temat liczby ofiar. Sprecyzował, że budynek miał parter i siedem pięter, przy czym ostatnie trzy kondygnacje zostały postawione nielegalnie. Na parterze budynku mieściła się pracownia tekstylna, która działała bez licencji. Według stacji CNN Turk znajdował się tam sklep odzieżowy, w którym pracować mogło kilkanaście osób.

Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy budowlanej. Wszczęto śledztwo.

(pap)

Na zdjęciu: Ratownicy na miejscu tragedii

Fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule

Komentarze

news
Ciekawe, czy w Stambule pisali o pożarze budynku w Szczecinie...
2019-02-07 06:45:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie