wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule [GALERIA] (akt. 2)

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule
Data publikacji: 2019-02-06 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 958 374738

Nowy, piątkowy bilans zawalenia się w środę po południu ośmiokondygnacyjnego budynku w Stambule to 15 ofiar śmiertelnych i 13 rannych, z których siedmiu jest w szpitalu na intensywnej terapii - podał minister zdrowia Fahrettin Koca.

W piątek ratownicy wyciągnęli spod gruzów żywego 15-letniego chłopca. Znaleźli też kolejne trzy ciała.

Nie jest jeszcze znana przyczyna zawalenia się budynku, znajdującego w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części miasta. Wiadomo jedynie, że trzy ostatnie piętra zostały zbudowane nielegalnie, co nie jest rzadkie w tym 15-milionowym europejsko-azjatyckim mieście.

W momencie katastrofy w 14 mieszkaniach zameldowanych było 43 lokatorów, lecz nie wiadomo, ilu było obecnych w domu.

Według miejscowych mediów lokatorzy feralnego budynku skarżyli się, że ściany są zarysowane.

Zawalenie się domu wywołało krytykę posunięć władz, które w ubiegłym roku przed wyborami lokalnymi ogłosiły amnestię dla wykonawców nielegalnych budowli.

"Im wybaczono, a nasi współobywatele nie żyją" - pisał w piątek dziennik "Cumhuriyet", jedna z niewielu w Turcji gazet niepodlegających kontroli władz.

Według ekspertów budowlanych większość domów w Stambule zostało zbudowanych "bądź bez pozwolenia, nielegalnie lub bez nadzoru inżynierskiego" i na niezbadanym gruncie, co grozi katastrofą w przypadku trzęsienia ziemi

***

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku w środę po południu w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części Stambułu; 13 osób jest rannych - podały w czwartek władze miasta.

Spod gruzów wyciągnięto łącznie 10 ciał. Wśród rannych jest 5-letnia dziewczynka, którą wyciągnięto z ruin w czwartek, 18 godzin po wypadku.

 

***

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilka znalazło się pod gruzami ośmiokondygnacyjnego budynku, który zawalił się w środę po południu w dzielnicy Kartal w azjatyckiej części Stambułu.

Gubernator Stambułu Ali Yerlikaya poinformował, że w zawalonym budynku w 14 mieszkaniach zameldowanych było 43 lokatorów. Nie wiadomo, ilu z nich znajdowało się wewnątrz w chwili katastrofy. Gubernator nie chciał wypowiedzieć się na temat liczby ofiar. Sprecyzował, że budynek miał parter i siedem pięter, przy czym ostatnie trzy kondygnacje zostały postawione nielegalnie. Na parterze budynku mieściła się pracownia tekstylna, która działała bez licencji. Według stacji CNN Turk znajdował się tam sklep odzieżowy, w którym pracować mogło kilkanaście osób.

Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy budowlanej. Wszczęto śledztwo.

(pap)

Na zdjęciu: Ratownicy na miejscu tragedii

Fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule Zawalił się budynek mieszkalny w Stambule

Komentarze

news
Ciekawe, czy w Stambule pisali o pożarze budynku w Szczecinie...
2019-02-07 06:45:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie