poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zatrzymano zamachowca z Brukseli?

Zatrzymano zamachowca z Brukseli? (akt. 1)

Zatrzymano zamachowca z Brukseli?
Data publikacji: 2016-03-23 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:48
Wywietleń: 1278 125541

Drugi zamachowiec samobójca odpowiedzialny za przeprowadzenie wtorkowych zamachów na brukselskie lotnisko został w środę zidentyfikowany jako Najim Laachraoui, poszukiwany wcześniej w związku z ubiegłorocznymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

Informację taką podały belgijskie media powołujące się na źródła policyjne. Francuski dziennik "Le Monde" poinformował, że Laachraoui został zidentyfikowany dzięki śladom DNA. Na udostępnionym przez policję zdjęciu z lotniskowego monitoringu jest to mężczyzna po lewej stronie, pchający wózek z walizką. Mężczyzna pośrodku zdjęcia został przez policję zidentyfikowany wcześniej jako drugi zamachowiec samobójca Ibrahim El Bakraoui. Obaj zdetonowali w hali odpraw brukselskiego lotniska ukryte w bagażach ładunki wybuchowe, które zabiły 12 osób.

Władze uważają, że trzeci mężczyzna ze zdjęcia, noszący ciemny kapelusz, nie zdetonował swojej bomby i opuścił lotnisko po dwóch eksplozjach. Jest teraz poszukiwany przez policję. Brat Ibrahima - Khalid El Bakraoui wysadził się we wtorek rano w powietrze w metrze na stacji metra Maelbeek, w pobliżu siedzib unijnych instytucji. W tym zamachu zginęło 20 osób.

Policja jest zdania, że Najim Laachraoui, używając pseudonimu, wynajął w ubiegłym roku dom pod Namur w południowej Belgii, gdzie dżihadyści opracowali zamachy przeprowadzone 13 listopada w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Ślady jego DNA znaleziono także w wykorzystywanym przez terrorystów mieszkaniu w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek oraz na materiałach wybuchowych użytych podczas paryskich ataków. AFP pisze, że mężczyzna mógł być konstruktorem pasów z ładunkami wybuchowymi zdetonowanymi przez zamachowców samobójców w Paryżu. Był w bliskim kontakcie z Mohamedem Belkaidem, który został zastrzelony 15 marca przez policję podczas rewizji w jednym z mieszkań w Brukseli i który również - zdaniem śledczych - brał udział w przygotowywaniu i przeprowadzeniu paryskich ataków.

W lutym 2013 r. Laachraoui wyjechał do Syrii, co sugeruje jego związki z Państwem Islamskim, które przyznało się do paryskich zamachów, a także do zamachów w Brukseli. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma, ale według światowych mediów policji udało się zatrzymać jedną z osób odpowiedzialnych za wtorkowe zamachy w Brukseli. To Najim Laachraou, jeden z najbliższych współpracowników Salaha Abdeslama, koordynatora zamachów w Paryżu - poinformowała gazeta "La Darniere Heure"! Według ustaleń gazety jest on niedoszłym zamachowcem-samobójcą, któremu udało się uciec z brukselskiego lotniska. Mężczyzna został aresztowany w Anderlecht pod Brukselą. Dwaj pozostali zamachowcy wysadzili się na lotnisku i stacji metra.

Zatrzymany mężczyzna był od kilku miesięcy poszukiwany przez policję. Wynajął dom w południowej Belgii, gdzie dżihadyści opracowali zamachy przeprowadzone 13 listopada w Paryżu. Wtedy zginęło 130 osób.

Najim Laachraoui uważany jest za jednego ze specjalistów Państwa Islamskiego od ładunków wybuchowych. Ślady jego DNA odkryto na materiałach, które zostały użyte przez terrorystów w czasie ataków w Paryżu.

Na zdj.: Nie tylko belgijscy policjanci, ale i żołnierze kontrolowali wczoraj ulice Belgii.

Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Komentarze

"Pretensje" do garbatego... ze ma proste dzieci ! !
DUZA, bardzo duza wiekszosc Zachodniego Spoleczenstwa jest jeszcze tak "NAIWNA" ze nie dziw ze IS-lam to wykorzystuje... i ze sie dzieje "TO CO SIE DZIEJE"... i to w bardzo wielu dziedzinach ! Jak Ich az tylu PO-przyjmowali do siebie wg. zasady ze Im trzeba PO-moc, PO-mimo ze ich Afryka jest kilka razy wieksza od Europy (!) to maja teraz to co maja, czyli..."wolnosc Tomku w swoim domku" !!
2016-03-24 11:49:17
Jarun
Jak się otwiera dom i zaprasza wszystkich - to potem niech nie krzyczą, że im chatę zdemolowali. Zachód i USA rozpętali wojnę z Arabami to niech teraz ponoszą konsekwencje zaprowadzania demokracji. Społeczeństwo i rządy państw zachodnich mogą przeciwstawić się terroryzmowi np. organizując Parady Miłości.
2016-03-23 16:56:15
Oko za oko
Od kilku miesięcy poszukiwany, a spokojnie wynajmuje sobie dom. Ale skoro w Belgii co trzeci mieszkaniec wygląda jak terroryści uwiecznienie na monitoringu, to nie ma się co dziwić.
2016-03-23 13:09:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy