piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Zamach w koptyjskiej świątyni Kairu

Zamach w koptyjskiej świątyni Kairu (akt. 1)

Zamach w koptyjskiej świątyni Kairu
Data publikacji: 2016-12-11 13:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2751 183078

Liczba ofiar niedzielnego zamachu bombowego na katedrę koptyjską w Kairze wzrosła do 25; 49 osób odniosło obrażenia. Atak potępił sunnicki imam Egiptu.

Bomba eksplodowała podczas porannego nabożeństwa w kościele św.Piotra i Pawła, który należy do kompleksu kairskiej katedry św.Marka. Katedra ta jest siedzibą Patriarchy Tawadrosa II, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jest to najliczniejsza wspólnota chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Zamach potępił sunnicki Wielki Imam, Ahmed al-Tayeb, określając go jako "haniebną eksplozję terrorystyczną skierowaną przeciwko niewinnym duszom".

Koptowie, egipscy chrześcijanie, stanowią 10 procent populacji Egiptu, liczącej 90 milionów ludzi. Dżihadyści wielokrotnie atakowali tę wspólnotę religijną, podobnie jak muzułmanów współpracujących z rządem w Kairze.

1 stycznia 2011 roku w islamistycznym zamachu na katedrę koptyjską w Aleksandrii zginęło 23 koptyjskich chrześcijan, a 79 zostało rannych.

(PAP)

***

Wcześniejsza informacja

Co najmniej 20 osób zginęło w niedzielę w eksplozji w pobliżu katedry koptyjskiej św. Marka w Kairze - poinformowało w komunikacie egipskie ministerstwo zdrowia.

Do wybuchu, w którym rannych zostało też 35 osób, doszło ok. godziny 9 w świątyni w dzielnicy Abbasija. Na razie nie wiadomo, kto był jego sprawcą.

Według mediów, bomba znajdowała się wewnątrz kaplicy św. Piotra i Pawła, sąsiadującej z katedrą.

Katedra koptyjska św. Marka w Kairze to najstarszy kościół w Afryce oraz siedziba Papieża Aleksandrii, Patriarchy Afryki i Świętego Synodu Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosa II.

(PAP)

Fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI 

Na zdjęciu: funkcjonariusze  egipskich sił bezpieczeństwa i egipscy chrześcijanie w kościele ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego w kairskiej dzielnicy Abbassija, gdzie w małej kaplicy doszło do wybuchu.

Komentarze

Dmuchajmy na zimne... juz za wczasu,
Czas najwyzszy, by przy wejsciach i do Naszych Kosciolow Katolickich w kazda Niedziele i Swieta...postawiono Ochraniarzy z bronia oraz czujnymi na ladunki wybuchowe psami ! Gdzie o specjalnym systemie wyczuwajacym czesci metalowe juz nie wspomne !!
2016-12-12 23:57:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie