Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zachód nakłada sankcje na Putina i Ławrowa

Data publikacji: 2022-02-25 23:12
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-26 12:24
Fot. pixabay.com  

Na prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa Unia Europejska nałożyła w piątek wieczorem sankcje, które polegają na zamrożeniu ich aktywów w UE. 

Pierwsze unijne sankcje po bandyckim ataku na Ukrainę - nałożone kilkanaście godzin wcześniej - znacznie ograniczyły Rosji dostęp m.in. do europejskich rynków kapitałowych, kluczowych technologii (w tym związanych z rynkiem lotniczym).

Kraje należące do Unii Europejskiej ciągle jednak nie zdecydowały się na wyłączenie Rosji z systemu SWIFT. W tej sprawie brakuje konsensusu. Przeciw są takie kraje jak: Niemcy, Węgry, Włochy i Cypr. 

Na wieść o decyzji Europy, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, iż Stany Zjednoczone również obejmą sankcjami Putina i Ławrowa. Nie sprecyzowała jednak, czy będą zbieżne z unijnymi. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że na początku lutego - jak informowały światowe media - ze stoczni w Hamburgu na polecenie Putina zabrano 82 metrowy luksusowy jacht Graceful. Należący (oczywiście nieoficjalnie) do prezydenta Rosji.

Niemiecki dziennik "Bild" pisał wtedy, że to "to była najwyraźniej ucieczka w obawie przed konfiskatą". Zbudowany w 2014 roku jacht, wart ponad 80 milionów euro, po przebudowie odpłynął w kierunku Rosji... 

***

Polski rząd, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, od północy 26 lutego, zdecydował się zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

M. Jeziorny