poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame

Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame

Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame
Data publikacji: 2017-06-06 19:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1729 266908

Napastnik uzbrojony w młotek zaatakował we wtorek po południu (6 czerwca) policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu; w odpowiedzi inny funkcjonariusz oddał w jego stronę strzały z broni palnej. Okolice placu i samą katedrę zamknięto.

Według komunikatu policji zamieszczonego na Twitterze, w wyniku ataku jeden policjant został ranny, a napastnik został w odpowiedzi "zneutralizowany" i przewieziony do szpitala. Francuskie media przekazały, że zaatakowany policjant trafił do szpitala z lekkimi obrażeniami.

Paryska prokuratura ds. antyterroryzmu natychmiast wszczęła dochodzenie w sprawie tego zdarzenia.

Szef francuskiego MSW Gerard Collomb powiedział, że napastnik krzyczał przed atakiem: "To za Syrię!". Minister dodał, że sprawca miał przy sobie dowód tożsamości wskazujący, że jest algierskim studentem, a poza młotkiem użytym do ataku miał także noże kuchenne.

"Najwyraźniej mężczyzna był sam i bez towarzystwa" - zaznaczył Collomb.

Jak się okazało, przyrzekł on wierność Państwu Islamskiemu.

AFP cytuje anonimowego świadka zdarzenia, który najpierw usłyszał głośny krzyk, a potem widział, jak tłum, który zwykle jest na placu przed katedrą, wpadł w panikę. "Ludzie spanikowali, słyszałem dwa wystrzały, widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie" - opowiadał świadek. Jednak inni świadkowie opowiadali o spokojnej reakcji turystów i paryżan na widok policjantów, którzy przybyli, by opróżnić plac z ludzi. W okolice placu przed katedrą, który sąsiaduje z prefekturą policji i siedzibą sądów, skierowano znaczne siły bezpieczeństwa i otoczono go kordonem. Zamknięto pobliską stację metra i kolejki podmiejskiej.

W katedrze zamknięto około tysiąca osób - wiernych i turystów - które znajdowały się tam w chwili ataku. Z relacji na Twitterze wynika, że wewnątrz świątyni panował spokój i porządek - ludzie stosowali się do poleceń władz, modlili się albo kontynuowali zwiedzanie. Funkcjonariusze sprawdzili, czy w katedrze nie było wspólników mężczyzny, który zaatakował policjanta.

Dopiero gdy prefektura policji poinformowała na Twitterze, że sytuacja jest opanowana, rozpoczęto stopniowe wypuszczanie ludzi z Notre Dame. Katedra, która mieści się na wyspie Cite w samym sercu Paryża, jest najliczniej odwiedzanym zabytkiem Francji - dziennie zwiedza ją 30-50 tys. osób.

20 kwietnia 2017, na trzy dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, na Polach Elizejskich w centrum Paryża zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec, po czym zginął zastrzelony przez interweniującą policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

We Francji obowiązuje stan wyjątkowy ogłoszony po krwawych zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku, do których również przyznało się Państwo Islamskie. Był już przedłużany pięciokrotnie.

(pap)

Fot. EPA/YOAN VALAT

Komentarze

Kolejne "Multi-Kulti"...
Cale szczescie, ze ten 40-latek nie uzyl jeszcze "mlota pneumatycznego" zakupionego gdzies tam wczesniej... wsrod Szwedzkiego "Multi-Kulti" ! Szkoda, za najpierw na sobie nie wyprobowal... PO-zadnym "puknieciem sie w leb" !!
2017-06-08 03:10:19
Eryk
Nie ma uchodźców z Polski. Tu są sami uchodźcy. Wyjechali bo własny kraj nie potrafił zapewnić godnej pracy z godziwym zarobkiem
2017-06-07 22:22:43
@bez jaj
Jesteś przede wszystkim ignorantem, a nie uchodźcą. W czasach Internetu można nawet bez wychodzenia z domu sprawdzić kim jesteś w Wielkiej Brytanii i na jakiej zasadzie.
2017-06-07 21:57:26
bez jaj
Chociażby ja jestem uchodzcą z Polski. Wyjechalem zaraz jak nastala tzw dobra zmiana. W samym Coventry są nas setki, a turystami raczej nie jesteśmy.
2017-06-07 21:05:57
@Do @zapamiętaj
Są, jak najbardziej, ale nie są uchodźcami. Podobnie jak w Polsce są Brytyjczycy. I też nie są uchodźcami.
2017-06-07 15:07:57
Do @zapamiętaj
Nie, w Wielkiej Brytanii wcale nie ma Polaków q
2017-06-07 14:52:37
@Zapamiętaj
Wielka Brytania nie przyjmuje uchodźców z Polski.
2017-06-07 12:58:57
Zapamiętaj
Uchodźcy i terroryści to dwie różne grupy ludzi. Zgodnie z Twoją filozofią Wielka Brytania powinna nie przyjmować uchodźców z Polski bo to złodzieje
2017-06-07 10:00:07
Nie ściągniemy wam elektoratu antyPOlacy!
A na TVN niezmiennie agitują za przyjęciem "uchodźców". Chyba trzeba będzie w końcu cały ten TVN razem z POwcami, N i lewakami internować, żeby nam tu nie kreowali zagrożenia.
2017-06-06 21:00:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie