piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame

Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame

Zaatakował policjanta młotkiem przed Notre Dame
Data publikacji: 2017-06-06 19:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1789 266908

Napastnik uzbrojony w młotek zaatakował we wtorek po południu (6 czerwca) policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu; w odpowiedzi inny funkcjonariusz oddał w jego stronę strzały z broni palnej. Okolice placu i samą katedrę zamknięto.

Według komunikatu policji zamieszczonego na Twitterze, w wyniku ataku jeden policjant został ranny, a napastnik został w odpowiedzi "zneutralizowany" i przewieziony do szpitala. Francuskie media przekazały, że zaatakowany policjant trafił do szpitala z lekkimi obrażeniami.

Paryska prokuratura ds. antyterroryzmu natychmiast wszczęła dochodzenie w sprawie tego zdarzenia.

Szef francuskiego MSW Gerard Collomb powiedział, że napastnik krzyczał przed atakiem: "To za Syrię!". Minister dodał, że sprawca miał przy sobie dowód tożsamości wskazujący, że jest algierskim studentem, a poza młotkiem użytym do ataku miał także noże kuchenne.

"Najwyraźniej mężczyzna był sam i bez towarzystwa" - zaznaczył Collomb.

Jak się okazało, przyrzekł on wierność Państwu Islamskiemu.

AFP cytuje anonimowego świadka zdarzenia, który najpierw usłyszał głośny krzyk, a potem widział, jak tłum, który zwykle jest na placu przed katedrą, wpadł w panikę. "Ludzie spanikowali, słyszałem dwa wystrzały, widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie" - opowiadał świadek. Jednak inni świadkowie opowiadali o spokojnej reakcji turystów i paryżan na widok policjantów, którzy przybyli, by opróżnić plac z ludzi. W okolice placu przed katedrą, który sąsiaduje z prefekturą policji i siedzibą sądów, skierowano znaczne siły bezpieczeństwa i otoczono go kordonem. Zamknięto pobliską stację metra i kolejki podmiejskiej.

W katedrze zamknięto około tysiąca osób - wiernych i turystów - które znajdowały się tam w chwili ataku. Z relacji na Twitterze wynika, że wewnątrz świątyni panował spokój i porządek - ludzie stosowali się do poleceń władz, modlili się albo kontynuowali zwiedzanie. Funkcjonariusze sprawdzili, czy w katedrze nie było wspólników mężczyzny, który zaatakował policjanta.

Dopiero gdy prefektura policji poinformowała na Twitterze, że sytuacja jest opanowana, rozpoczęto stopniowe wypuszczanie ludzi z Notre Dame. Katedra, która mieści się na wyspie Cite w samym sercu Paryża, jest najliczniej odwiedzanym zabytkiem Francji - dziennie zwiedza ją 30-50 tys. osób.

20 kwietnia 2017, na trzy dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, na Polach Elizejskich w centrum Paryża zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec, po czym zginął zastrzelony przez interweniującą policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

We Francji obowiązuje stan wyjątkowy ogłoszony po krwawych zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku, do których również przyznało się Państwo Islamskie. Był już przedłużany pięciokrotnie.

(pap)

Fot. EPA/YOAN VALAT

Komentarze

Kolejne "Multi-Kulti"...
Cale szczescie, ze ten 40-latek nie uzyl jeszcze "mlota pneumatycznego" zakupionego gdzies tam wczesniej... wsrod Szwedzkiego "Multi-Kulti" ! Szkoda, za najpierw na sobie nie wyprobowal... PO-zadnym "puknieciem sie w leb" !!
2017-06-08 03:10:19
Eryk
Nie ma uchodźców z Polski. Tu są sami uchodźcy. Wyjechali bo własny kraj nie potrafił zapewnić godnej pracy z godziwym zarobkiem
2017-06-07 22:22:43
@bez jaj
Jesteś przede wszystkim ignorantem, a nie uchodźcą. W czasach Internetu można nawet bez wychodzenia z domu sprawdzić kim jesteś w Wielkiej Brytanii i na jakiej zasadzie.
2017-06-07 21:57:26
bez jaj
Chociażby ja jestem uchodzcą z Polski. Wyjechalem zaraz jak nastala tzw dobra zmiana. W samym Coventry są nas setki, a turystami raczej nie jesteśmy.
2017-06-07 21:05:57
@Do @zapamiętaj
Są, jak najbardziej, ale nie są uchodźcami. Podobnie jak w Polsce są Brytyjczycy. I też nie są uchodźcami.
2017-06-07 15:07:57
Do @zapamiętaj
Nie, w Wielkiej Brytanii wcale nie ma Polaków q
2017-06-07 14:52:37
@Zapamiętaj
Wielka Brytania nie przyjmuje uchodźców z Polski.
2017-06-07 12:58:57
Zapamiętaj
Uchodźcy i terroryści to dwie różne grupy ludzi. Zgodnie z Twoją filozofią Wielka Brytania powinna nie przyjmować uchodźców z Polski bo to złodzieje
2017-06-07 10:00:07
Nie ściągniemy wam elektoratu antyPOlacy!
A na TVN niezmiennie agitują za przyjęciem "uchodźców". Chyba trzeba będzie w końcu cały ten TVN razem z POwcami, N i lewakami internować, żeby nam tu nie kreowali zagrożenia.
2017-06-06 21:00:01

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie