sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca

Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca

Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca
Data publikacji: 2017-06-06 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2504 266894

Brytyjska policja potwierdziła we wtorek (6 czerwca), że trzecim sprawcą sobotniego zamachu terrorystycznego w Londynie z siedmioma ofiarami śmiertelnymi był 22-letni Youssef Zaghba – urodzony w marokańskim Fezie syn Marokańczyka i Włoszki.

O ustaleniu tożsamości Zaghby poinformował jako pierwszy włoski dziennik "Corriere della Sera". Brytyjska policja oświadczyła, iż nie był on obiektem zainteresowania ani jej, ani służby kontrwywiadu MI5.

Rodzice Zaghby mieszkali razem w Maroku, a następnie po separacji matka powróciła do Włoch i zamieszkała w okolicach Bolonii. Syn kontaktował się z nią i także ją odwiedzał. Ostatni raz był w Bolonii w marcu 2016 roku i został wtedy zatrzymany na tamtejszym lotnisku, gdy próbował wsiąść do samolotu lecącego do Stambułu, by z Turcji udać się do Syrii. Miał bilet w jedną stronę. Strona włoska postawiła mu wtedy zarzut międzynarodowego terroryzmu, z którego został następnie oczyszczony. Jednak władze Włoch umieściły go mimo to na liście podejrzanych. "Corriere della Sera" podkreśla, że włoski wywiad informował o miejscach pobytu i częstych podróżach Zaghby zarówno władze Maroka, jak i Wielkiej Brytanii. Ostatnio pracował on w restauracji w Londynie.

* * *

W poniedziałek brytyjska policja ujawniła nazwiska dwóch spośród trzech zamachowców, którzy w sobotę taranując furgonetką przechodniów na moście London Bridge i atakując następnie przy użyciu noży ludzi na targowisku spożywczym Borough Market zabili łącznie siedem osób. Byli to 27-letni Khuram Shazad Butt oraz 30-letni Rachid Redouane, którzy mieszkali w dzielnicy Barking. Butt urodził się w Pakistanie, ale miał brytyjskie obywatelstwo, natomiast Rachid Redouane miał korzenie marokańsko-libijskie. Wszyscy trzej zamachowcy zostali zastrzeleni przez policję.

(pap)

Na zdjęciu: Youssef Zaghba 

Fot. EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie