sobota, 08 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca

Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca

Policja potwierdziła tożsamość trzeciego zamachowca
Data publikacji: 2017-06-06 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2607 266894

Brytyjska policja potwierdziła we wtorek (6 czerwca), że trzecim sprawcą sobotniego zamachu terrorystycznego w Londynie z siedmioma ofiarami śmiertelnymi był 22-letni Youssef Zaghba – urodzony w marokańskim Fezie syn Marokańczyka i Włoszki.

O ustaleniu tożsamości Zaghby poinformował jako pierwszy włoski dziennik "Corriere della Sera". Brytyjska policja oświadczyła, iż nie był on obiektem zainteresowania ani jej, ani służby kontrwywiadu MI5.

Rodzice Zaghby mieszkali razem w Maroku, a następnie po separacji matka powróciła do Włoch i zamieszkała w okolicach Bolonii. Syn kontaktował się z nią i także ją odwiedzał. Ostatni raz był w Bolonii w marcu 2016 roku i został wtedy zatrzymany na tamtejszym lotnisku, gdy próbował wsiąść do samolotu lecącego do Stambułu, by z Turcji udać się do Syrii. Miał bilet w jedną stronę. Strona włoska postawiła mu wtedy zarzut międzynarodowego terroryzmu, z którego został następnie oczyszczony. Jednak władze Włoch umieściły go mimo to na liście podejrzanych. "Corriere della Sera" podkreśla, że włoski wywiad informował o miejscach pobytu i częstych podróżach Zaghby zarówno władze Maroka, jak i Wielkiej Brytanii. Ostatnio pracował on w restauracji w Londynie.

* * *

W poniedziałek brytyjska policja ujawniła nazwiska dwóch spośród trzech zamachowców, którzy w sobotę taranując furgonetką przechodniów na moście London Bridge i atakując następnie przy użyciu noży ludzi na targowisku spożywczym Borough Market zabili łącznie siedem osób. Byli to 27-letni Khuram Shazad Butt oraz 30-letni Rachid Redouane, którzy mieszkali w dzielnicy Barking. Butt urodził się w Pakistanie, ale miał brytyjskie obywatelstwo, natomiast Rachid Redouane miał korzenie marokańsko-libijskie. Wszyscy trzej zamachowcy zostali zastrzeleni przez policję.

(pap)

Na zdjęciu: Youssef Zaghba 

Fot. EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
33
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie