czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Z Rumcajsem do Czeskiego Raju

Z Rumcajsem do Czeskiego Raju

Z Rumcajsem do Czeskiego Raju
Data publikacji: 2015-09-11 16:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:47
Wywietleń: 1291 19865

Jiczyn - miasto Rumcajsa, nazywane bramą do Czeskiego Raju - już od 25 lat zaprasza corocznie na barwny festiwal bajki. Na kilka dni (9-13 września) zmienia się w istne ich królestwo.

Bajkowy Jiczyn z charakterystycznym czerwonym dachem Bramy Waldickiej jest zaliczany do najbardziej malowniczych miast w Czechach. Miasto rozsławiły także filmy animowane z postaciami Rumcajsa i jego rodziny, powstałe na podstawie opowiadań  Václava Čtvrtka, a które na papier przeniósł Radek Pilař. Dzięki nim miasto ma własne bajkowe historie.

Od 1990 roku, we wrześniu, Jiczyn zmienia się w królestwo bajek. Podczas festiwalu na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, najróżniejsze zajęcia twórcze. Impreza zaczyna się zawsze w środę od pochodu w maskach, a kończy się w sobotę pokazem sztucznych ogni. Koniecznie trzeba zajrzeć do zakładu szewskiego Rumcajsa, a także zwiedzić interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi (Galeria Świat Rumcajsa według Radka Pilařa) w Centrum Informacji w pałacu Wallensteina przy rynku. Warto także wejść na punkt widokowy na Bramie Waldickiej z 1568 roku, o wysokości 52 m, na którą wiedzie 156 schodów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i okolicę.

Od lat można zwiedzać szlak Rumcajsa, uzupełniony o Pętlę Cypiska. Prowadzi on przez najpiękniejsze miejsca południowo-wschodniej części Czeskiego Raju. Jiczyn jest zaś świetnym punktem wypadowym do tego regionu, który leży w pobliżu polskiej granicy (ok. 60 km od Szklarskiej Poręby). W niewielu miejscach Europy spotkać można tak wiele ciekawostek przyrodniczych i architektonicznych, jak tutaj. Przed milionami lat w tym miejscu było morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody, powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże z piaskowca, wyśmienite dla miłośników wspinaczek. Na zwiedzających czekają tu także romantyczne ruiny zamków i piękna architektura ludowa. (mag)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”