wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Świat > Z kopalni w Stonawie wydobyto ciała czterech ostatnich górników. Wśród ofiar byli Polacy

Z kopalni w Stonawie wydobyto ciała czterech ostatnich górników. Wśród ofiar byli Polacy

Z kopalni w Stonawie wydobyto ciała czterech ostatnich górników. Wśród ofiar byli Polacy
Data publikacji: 2019-05-13 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-13 13:19
Wywietleń: 1189 390823

Ratownicy przetransportowali na powierzchnię ciała czterech ostatnich ofiar katastrofy w kopalni CSM w czeskiej Stonawie, gdzie w grudniu wybuch metanu zabił 13 górników – w tym 12 Polaków. Ciała są w zakładzie medycyny sądowej w Ostrawie – poinformowała prokuratura w Karwinie.

Prokurator Gabriela Slavikova napisała w poniedziałkowym komunikacie (13 maja), że w sekcji zwłok mają uczestniczyć polscy prokuratorzy, członkowie wspólnego zespołu śledczego. Ciała znajdowały się w wyrobisku przy ścianie wydobywczej.

"Trwa śledztwo i postępowanie karne" – przekazano w komunikacie prokuratury, która ma wyłączność na podawanie informacji o postępowaniu.

Wydobycie na powierzchnię wszystkich ciał ofiar katastrofy w kopalni Stonawa pozwala na dalsze działania ratowników, którzy muszą zabezpieczyć cały, obejmujący ok. 4,8 tys. metrów kwadratowych, zamknięty dotąd obszar. Zlikwidowane zostaną tamy izolacyjne, a gdy cały teren zostanie zabezpieczony i pozwolą na to warunki na miejscu wypadku przeprowadzone zostaną działania wyjaśniające jego przyczyny.

* * * 

20 grudnia 2018 roku wybuch metanu zabił w czeskiej kopalni 13 górników, w tym 12 Polaków. Ciała czterech ofiar przetransportowano na powierzchnię w pierwszych dniach po wypadku. Ze względu na panujące w kopalni ekstremalne warunki – pożar, wysoką temperaturę i niebezpieczne stężenia gazów – rejon katastrofy trzeba było odgrodzić od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami. Dopiero w połowie kwietnia ratownicy po raz pierwszy weszli w rejon wybuchu. Najpierw wydobyto ciało jednego górnika, następnie kolejne cztery. Ponieważ ostatnie cztery ciała ofiar wybuchu znajdowały się w innym miejscu chodnika, potrzebne były dodatkowe prace przygotowawcze.

Czeskie media przypomniały w poniedziałek, że firma OKD, do której należy kopalnia CSM w Stonawie, wypłaciła rodzinom ofiar odszkodowania. Wypłacane mają być także renty, na które część środków pozyskano w publicznych zbiórkach. OKD podkreśla, że wysokość odszkodowań wpłacanych polskim rodzinom jest taka sama jak te, które dostają rodziny czeskich ofiar górniczych tragedii.

(pap)

Fot. Marzenna Głuchowska (arch.)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie