sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Wzmocnić wizerunek Polski

Wzmocnić wizerunek Polski

Wzmocnić wizerunek Polski
Data publikacji: 2016-09-26 13:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1560 156692

Musimy wzmocnić walkę o wizerunek Polski – mówił wicepremier Piotr Gliński w Nowym Jorku podczas konferencji „Poland Under the Lens”. W sympozjum Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC) uczestniczyła też sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders.

Przedstawiciele polskich władz oraz środowisk polonijnych wskazywali podczas debaty w Fundacji Kościuszkowskiej na rolę kultury w kształtowaniu obrazu Polski i Polaków za granicą, w tym w USA. Podkreślali, że nie jest on dobry.

– Musimy wzmocnić walkę o wizerunek Polski. W Polsce staramy się zmieniać odpowiedzialne za to instytucje, co nie jest proste, bo zasobów jest niewiele i zaszłości są okropne. Musimy przełamywać różne interesy instytucjonalne, ale staramy się to robić. Bardzo dużo rzeczy już zrobiliśmy – powiedział wicepremier i szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Jak podkreślił, dyplomacja kulturalna w służbie państwa demokratycznego powinna wspierać cele strategiczne polityki zagranicznej poprzez promocję kultury polskiej na świecie. Przyznał, że w większości rankingów w rozpoznawalności marki narodowej Polska wciąż ustępuje wielu innym krajom. Tworzenie polskiej marki określił jako trudną i skomplikowaną misję.

– Musimy w pierwszym rzędzie bronić naszych interesów, aniżeli koncentrować się tylko na wymianie kulturalnej, co jest także istotne. Potrzebna jest bardzo aktywna, sugestywna i inteligentna polityka promująca nasze kulturalne i polityczne interesy w świecie – wskazał. Przypomniał, że w Polsce promocją pozytywnego potencjału Polski zajmuje się wiele instytucji. Mówił o próbach znalezienia nowych rozwiązań i nowych przepisów prawnych. Zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia skuteczności istniejących już instytucji, wymieniając tu Polską Agencję Prasową. Według ministra powinna ona w większym stopniu informować odbiorców zagranicznych o tym, co dzieje się w Polsce.

Anna Maria Anders, która jest także pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, zauważyła, że gdyby wizerunek Polski za granicą był dobry, niepotrzebna byłaby tego rodzaju konferencja. Zwróciła uwagę, że po upadku komunizmu w natłoku ważnych zadań brakowało czasu na szlifowanie tego wizerunku.

Do problemu sformułowań o „polskich obozach” nawiązał Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia – Ligi przeciw Zniesławieniom. Opisywał m.in. batalię z propagandą sugerującą nawet, że właśnie Polska odpowiedzialna jest za obozy, a wręcz za wybuch II wojny światowej. Z kolei prezes APAC generał Edward Rowny, były doradca pięciu prezydentów USA, poinformował m.in. o działaniach organizacji zachęcających Polonię do liczniejszego udziału w wyborach, aby skuteczniej oddziaływać na politykę Waszyngtonu. Może to bowiem wpłynąć na takie istotne decyzje administracji i Kongresu jak wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Zdaniem Glińskiego dobrze byłoby, aby organizacje polonijne potrafiły się zjednoczyć i być mocnym instrumentem nacisku.

– Efektem pracy konferencji powinno być trafienie do amerykańskiego środowiska. My też nad tym pracujemy, żeby budować przyczółki polskiego lobby, a także poszerzać przeciętną wiedzę o Polsce i w społeczeństwie, i wśród dziennikarzy oraz elit – zauważył wicepremier.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

zed
Gliński na razie kompromituje wizerunek Polski, a nie go wzmacnia
2016-09-28 07:52:14
Wskazowki Kompasu,
Wawrzek... i caly problem jeszcze w tym, ze Polska "Non-Stop" steruje sie dalej z Polnocnej Afryki !!
2016-09-28 01:17:08
Wawrzek
Większość ataków na Polskę i Polaków jest inspirowana z Polski. Szkoda, że Prezydent Lech Kaczynski reaktywując zakazaną dekretem Prezydenta Mościckiego Bne'i Byrt'h organizację braci Syjonu nie powołał podobnej dla ochrony czci i godności Narodu Polskiego. Trzeba to naprawić - POWOŁAĆ INSTYTUCJĘ POLSKĄ DO WALKI Z ANTYPOLONIZMEM a zlikwidować te działające nawet w Polsce na szkodę Polski. Miejsca przyznane w Instytucjach Międzynarodowych i Polskich Przedstawicielstwach obsadzać Polakami a nie jak to ostatnio w USA polski Ambasador pluł na Polskę i Jej Rząd. POWODZENIA PANIE MINISTRZE, nie daj się pan zjeść oszołomom
2016-09-27 18:24:24
pk
Wymiar sprawiedliwosci w Polsce to dziadowstwo kompromitujace kraj, trzeba zwolnic czesc sedziow, i zlikwidowac system czy sie stoi czy sie lezy zawsze swoje sie nalezy w pracy sedziow, musi byc rotacja kadr w sadach czyli mozliwosc usuwania sedziow, na przyklad sady rodzinne daja prawa dla kobiet a obowiazki dla mezczyzn, czy sprawa Brzeskiej, w Warszawie to sedziewie powinni to zalaltwiac a nie sprawa idzie do ministra i dlatego dla przykladu trzeba skonczyc politycznie z sedzia Rzepinskim
2016-09-27 06:13:28
Dyplomatyczna Lustracja...
Przeprowadzic dokladna LUSTRACJE... calego Korpusu Dyplomatycznego i dokonac potrzebych i odpowiednich zmian we wszystkich Placowkach Dyplomatycznych - by sprawy mogly powrocic na wlasciwe tj. uczciwe i sprawiedliwe tory !!
2016-09-27 00:24:36
do leminga
@ja; dlatego sitwa PO-PSL została odsunięta od władzy żeby dalej nie kompromitowała Polski!
2016-09-26 21:39:49
Ja
Chcąc wzmocnić wizerunek Polski, wystarczy przestać ją kompromitować.
2016-09-26 13:50:15
Premier Gliński ?
To ten który próbował dyktować który film ma wygrać Festiwal w Gdyni ?
2016-09-26 13:32:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy