niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Wybuchowe przesyłki

Wybuchowe przesyłki (akt. 1)

Wybuchowe przesyłki
Data publikacji: 2017-03-16 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1570 224106

Asystentka dyrekcji została lekko ranna w twarz i dłonie w wyniku eksplozji, do której doszło w czwartek (16 marca) podczas otwierania przesyłki w biurach zajmowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w centrum Paryża. Szefowa MFW Christine Lagarde potępiła ten "tchórzliwy akt przemocy" i zapowiedziała współpracę z francuskimi władzami w śledztwie, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi MFW we Francji. Prezydent Francji Francois Hollande określił wydarzenie jako zamach i zapowiedział, że władze zrobią wszystko, by schwytać osoby odpowiedzialne.

AFP przekazała, że według wstępnych ustaleń eksplozję spowodowała petarda, z kolei prefektura policji wskazuje, że chodzi najpewniej o ładunek wybuchowy domowej roboty. By zapobiec ewentualnemu zagrożeniu, z budynku ewakuowano część personelu. Policja wszczęła dochodzenie.

Dzień wcześniej w kancelarii przyjmującej pocztę niemieckiego ministerstwa finansów w Berlinie wykryto przesyłkę z mieszanką wybuchową i odbezpieczonym zapalnikiem. Według policji ewentualna eksplozja przy otwieraniu przesyłki mogłaby spowodować poważne zranienia. Zapalnik rozbrojono jeszcze na poczcie, a pozostałą zawartość przesyłki unieszkodliwiono na poligonie policyjnym. Nikt nie odniósł obrażeń, a tożsamość sprawcy i jego motywy pozostają na razie nieznane. Pracownicy kancelarii wszczęli alarm po skontrolowaniu przesyłki promieniami Roentgena.

Z uwagi na prowadzone dochodzenie policja odmówiła potwierdzenia doniesień, że adresatem przesyłki był minister finansów Wolfgang Schaeuble. Jej zdaniem sprawca prawdopodobnie sam skonstruował ładunek wybuchowy, wykorzystując przy tym materiały używane w pirotechnice. 

Do wysłania tej przesyłki przyznało się na jednej ze stron internetowych ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia. Jak podało, paczkę wysłano w ramach akcji "Nemezis" (po grecku "Sprawiedliwość"), która wymierzona jest w "system władzy". Na razie nie wiadomo, czy przesyłka do paryskiej siedziby MFW ma z tym ugrupowaniem cokolwiek wspólnego. 

(pap)

Na zdjęciu: Siedzibę MFW zabezpieczała policja.

Fot. EPA/IAN LANGSDON

Komentarze

bolo
- zbliża się Wielkanoc więc "uciekinier z dzieckiem na ręku" sztrzela z "kalifliorku", albo z radochy iż Holender-Polakożerca nie wyśle go do Afryki. Alleluja.
2017-03-17 11:03:03
R....... Welcome
Jeszcze szerzej i w wielu miejscach... PO-otwierac Unijne Granice, to bedzie "jeszcze Weselej"... !!
2017-03-16 23:09:34
To się w głowie nie mieści
Spokojnie, pewnie to jakiś kolejny niezrównoważony psychicznie, a przynajmniej tak mogą podać media.
2017-03-16 13:21:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy