czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Wstrzymano dostawy gazu

Wstrzymano dostawy gazu

Wstrzymano dostawy gazu
Data publikacji: 2015-11-25 20:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:47
Wywietleń: 1695 42268

- Ukraina odebrała cały rosyjski gaz, za jaki zapłaciła. Nowej przedpłaty nie wniesiono. Zamówienia na dostawy gazu od ukraińskiej spółki paliwowej Naftohazu nie ma. Tak więc dostawy zostają wstrzymane do czasu przekazania przez ukraiński koncern nowych opłat - powiedział w środę szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller.

Ukraińcy zapewniają, że nie ma zagrożenia dla dostaw błękitnego paliwa przez ich kraj do Europy. Komisja Europejska podkreśliła, że nie jest szczególnie zaniepokojona tą sytuacją, a przepływ gazu do UE odbywa się normalnie. PGNiG poinformowało, że dostawy w ramach kontraktu jamalskiego do Polski przebiegają bez zakłóceń.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że "rząd podjął decyzję o zleceniu Naftohazowi wstrzymania zakupów rosyjskiego gazu". Jak tłumaczył, ceny paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa bardziej korzystne niż propozycje rosyjskie. Naftohaz podał, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie ten gaz, który przeznaczony jest dla odbiorców na Zachodzie, podkreślił jednak, że nie wyklucza, że będzie go nabywał od Rosjan, gdy zajdzie taka konieczność.

Według Millera rezygnacja z zakupu rosyjskiego gazu stwarza zagrożenie dla tranzytu do Europy. Taką możliwość stanowczo odrzucił prezes Naftohazu Andrij Kobolew.

- W ciągu ostatniego półtora roku udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zapewnić nieprzerwany tranzyt rosyjskiego gazu niezależnie od tego, czy był on dostarczany na Ukrainę, czy nie – powiedział Kobolew. Dzień wcześniej oświadczył on, że Ukraina jest w stanie przeżyć nadchodzącą zimę bez dostaw rosyjskiego gazu, gdyż otrzymuje wystarczające ilości tego paliwa w ramach tzw. rewersu, czyli dostaw zwrotnych z państw unijnych. (pap)

 

Komentarze

@ Jak "Brat...Bratu".
Za Janukowycza Ukraina mogła uchodzić za normalne państwo; dziś to siedlisko zarazy banderowskiej, nie mające racji bytu.
2015-11-27 23:07:27
Jak "Brat...Bratu"...,
Odp. do wpisu PO-nizszej Rezuny...! Ne bojsia... Ukraina na przyszlosc lepiej poradzi sobie wspolpracujac z Zachodem, niz z dotychczasowym Wschodem ! !
2015-11-27 00:58:06
Rezuny nie muszą się bać
że im d...zmarznie...mają Solidaruchów w odwodzie, ci dadzą wszystko co zechcą, polski gaz też...i to tanio, bo za obietnicę spłaty ad calendas graecas
2015-11-26 16:41:09
HogoFogo
A w treści czytamy: "rząd podjął decyzję o zleceniu Naftohazowi wstrzymania zakupów rosyjskiego gazu". Czyli tytuł winien brzmieć: "Wstrzymano zakupy gazu". Ale wtedy wystraszony czytelnik nie kliknąłby w ten artykulik, i reklamka Xboxa w Galaxy i Hotelu Dana nie pojawiłaby się kolejny raz na monitorze. Pan Redaktor już kupił Xboxa i pantofle na bal w Hotelu Dana?
2015-11-26 07:26:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”