Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Współpracownik papieża uznany za winnego pedofilii

Data publikacji: 26 lutego 2019 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2019 r. 16:30
Współpracownik papieża uznany za winnego pedofilii
Kardynał George Pell Fot. EPA/DAVID CROSLING  

Jeden z najbliższych do niedawna współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell został uznany winnym czynów pedofilii przez ławę przysięgłych sądu w Melbourne w Australii – podały media. Decyzja zapadła w grudniu, a ogłoszono ją po dwóch miesiącach.

O decyzji ławy przysięgłych poinformowano tuż po zakończeniu w Watykanie historycznego spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich. Według włoskiej agencji Ansa powołującej się na media w Australii 77-letniego kardynała Pella, mianowanego przez Franciszka w 2014 roku prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, uznano winnym czynów wykorzystywania seksualnego wobec dwóch chłopców w wieku 13 lat. Australijskiemu kardynałowi, który od początku odrzuca wszystkie zarzuty, grozi do 50 lat więzienia.

– Werdykt 12-osobowej ławy przysięgłych sądu stanu Victoria był jednomyślny i został wydany po dwóch dniach narad – wyjaśniono. Dopiero teraz został jednak ogłoszony.

Zarzuty wobec byłego metropolity Melbourne dotyczą roku 1996, gdy według aktu oskarżenia, molestował dwóch chłopców w miejscowej katedrze po tym, gdy odprawił tam mszę. W środę ma rozpocząć się posiedzenie sądu, który wyda wyrok.

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał George Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego momentu, wpływowy do niedawna prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, który był watykańskim "ministrem finansów", nie wrócił do Rzymu. W grudniu dostojnik został usunięty przez Franciszka z Rady Kardynałów. 

– Australijski kardynał George Pell, uznany za winnego czynów pedofilskich przez ławę przysięgłych sądu w Melbourne, otrzymał od papieża Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi – poinformował we wtorek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Watykan oświadczył we wtorek, że są to "środki zapobiegawcze" zastosowane w oczekiwaniu na definitywne potwierdzenie faktów. 

(pap)

Fot. EPA/DAVID CROSLING

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To jest jedna wielka .
2019-02-26 12:51:45
To jest jedna wielka mafia pedalskopedofilska. Najlepsza organizacja dla pedałopedofilów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA