Niepokój, stres, depresja i bezsenność – to objawy, jakie zanotowano wśród Włochów, którzy drugi miesiąc żyją w zamkniętym kraju z ograniczonym prawem do wychodzenia z domu z powodu pandemii koronawirusa. Takie są wyniki sondażu wśród 18 tysięcy osób, w większości kobiet.
Sondaż przeprowadzili na przełomie marca i kwietnia badacze z uniwersytetów w mieście L'Aquila i rzymskiego Tor Vergata, by przeanalizować psychologiczne skutki narodowej kwarantanny. Odnotowano, że zarówno wprowadzone restrykcyjne kroki, jak i sama pandemia mają znaczący wpływ na poziom depresji, niepokoju i stresu.
37 procent ankietowanych odczuwa objawy stresu takiego, jak po traumie, a prawie 23 procent ma symptomy nieprzystosowania się do nowej sytuacji. Ponad 21 procent uczestników sondażu uskarża się na zwiększony poziom napięcia nerwowego. Kolejne wymienione objawy to niepokój (20 proc.), depresja (17 proc.) i bezsenność. (7 proc.).
Jak wynika z sondażu, złe samopoczucie psychiczne częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych młodych.
W konkluzji swej analizy badacze stwierdzili, że wysoki wskaźnik negatywnych skutków kwarantanny w całym kraju wymaga monitorowania zdrowia psychicznego ludności w najbliższych tygodniach.
* * *
W ciągu minionej doby we Włoszech zmarły 482 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w sobotę Obrona Cywilna w wydanym biuletynie. Łączny bilans ofiar śmiertelnych od początku epidemii Covid-19 wzrósł do 23 227. Do tej pory potwierdzono we Włoszech ponad 175,9 tys. przypadków zakażeń wirusem. Wyleczonych jest już prawie 45 tys. osób; dobowy wzrost wyniósł 2200.
(pap)
Fot. Jarosław Bzowy