Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Węgry wykluczone?

Data publikacji: 2015-11-30 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Węgry wykluczone?
 

KE poinformowała, że zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską, której celem jest rozpoczęcie wobec Węgier postępowania prowadzącego do zawieszenia tego kraju w prawach państwa członkowskiego, w tym prawach do głosowania w Radzie UE.

KE zastrzegła we wczorajszym komunikacie, że jej decyzja o rejestracji inicjatywy opiera się wyłącznie na prawnej dopuszczalności tego wniosku. Komisarze nie analizowali treści inicjatywy na tym etapie.

Organizatorzy akcji zarzucają premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że od kiedy doszedł do władzy w 2010 r. podjął szereg antydemokratycznych działań sprzecznych z zasadami państwa prawa. Oskarżają go też o ksenofobię i nieakceptowalne traktowanie migrantów przez władze węgierskie. Zdaniem autorów wniosku budzi to obawy, że podobne zachowania będą się rozprzestrzeniać w innych krajach członkowskich, których "kultura demokratyczna jest świeża i krucha".

Węgry przyjęły we wrześniu restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Kraj ten jest krytykowany nie tylko za przepisy antyimigracyjne, ale też brutalne działania policji wobec uchodźców.

W październiku KE zażądała od władz Węgier wyjaśnień dotyczących prowadzonej przez ten kraj polityki azylowej i migracyjnej, a także kontroli granicznych.

Aby sprawie został nadany bieg, europejska inicjatywa obywatelska musi zebrać pod swoim wnioskiem milion podpisów w co najmniej 7 państwach UE w ciągu jednego roku. Jeśli tak się stanie, Komisja będzie miała trzy miesiące na decyzję, czy uruchamia postępowanie oparte na artykule 7 traktatu o UE, prowadzące do zawieszenia praw państwa członkowskiego, w tym prawa do głosowania w Radzie UE.

Wcześniej taką procedurę chcieli wobec Budapesztu uruchomić Liberałowie w Parlamencie Europejskim, ale nie udało im się zmobilizować wystarczającej liczby eurodeputowanych, żeby nadać wnioskowi bieg. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brak slow...,
2015-12-02 11:41:24
A co wyrabiaja... i jak rozrabiaja... Imigranci w innych Krajach UE, ktore na razie Ich wpuscily do siebie... to wystarczy popatrzec chocby na stronie internetowej: www.youtube.com...! ! !
Europe Wschodnia - straszono juz wczesnej przez 45 lat ! !
2015-12-01 10:47:42
Widac wiec ze tak Socjalisci, jak i byli Komunisci w UE probuja zastraszyc Wegry, nowa Dyktatura Unijna w roku juz 2015-2016-ym ! A wiec ta cala..."Kultura Demokratyczna ktora jest swieza i krucha" tj. Kraje bylej Europy Wschodniej powinny Solidarnie poprzec Wegry by pokazac... ze i dzisiejszej Brukseli rowniez nie damy sie zastraszyc ! Wczesniej straszyli Nas z Lewej... a teraz dalej chca Nas straszyc ale tym razem z Prawej... ! !
Bratanek
2015-11-30 20:40:21
Węgrzy out, a Turcja do pańskiego unijnego akcesyjnego stołu...Jan III Sobieski przewraca się w grobie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA