sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Waszczykowski: Przedstawiłem Włochom stanowisko ws. relokacji

Waszczykowski: Przedstawiłem Włochom stanowisko ws. relokacji

Waszczykowski: Przedstawiłem Włochom stanowisko ws. relokacji
Data publikacji: 2017-10-24 10:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1197 298032

Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył po rozmowie z szefem dyplomacji Włoch Angelino Alfano w Palermo, że przedstawił mu stanowisko Polski wobec kwestii relokacji i spotkał się ze zrozumieniem. "Wyjaśniliśmy te kwestie" – oświadczył Alfano.

Minister Waszczykowski poinformował po spotkaniu ze swym włoskim odpowiednikiem, że rozmawiali na temat relokacji uchodźców, o czym mówił też w poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Do Palermo polski minister przybył na Śródziemnomorską Konferencję OBWE poświęconą kwestiom migracji.

– Jest niepojętą dla nas rzeczą, że w XXI-wiecznej Europie instytucja, która chce być postępowa, proponuje państwom, emigrantom przesiedlenia na siłę do krajów, do których nie chcą się udać – stwierdził szef polskiego MSZ po spotkaniu w Pałacu Normanów w Palermo. Waszczykowski dodał, że Alfano zna to stanowisko od dawna i przeczytał wywiad z nim we włoskiej gazecie. Alfano rozumie nasze intencje i nasze wyjaśnienia, nasze interesy – zauważył.

– Jednocześnie minister Alfano ma świadomość tego, że Polska uczestniczy w programach mających na celu to, by regulować migrację z południa. Ostatnio wpłacamy znaczące pieniądze na Fundusz Afrykański, do banku inwestycyjnego – podkreślił minister. Wyraził przekonanie, że jest to poważny wkład.

– Jesteśmy też gotowi rozszerzyć naszą obecność w różnego rodzaju misjach, na przykład unijnej agencji Frontex czy innych misjach, natowskich lub Unii Europejskiej. Te misje muszą być skoordynowane, muszą mieć sens, muszą być nakierowane na to, aby wstrzymać migrację, a nie ją wzmagać, jak do tej pory, ponieważ ratując rozbitków czy migrantów na morzu raczej ściągano ich jeszcze więcej do Europy – oświadczył Waszczykowski. Zaznaczył, że misje te muszą być też skoordynowane z polityką wobec Libii i innych państw afrykańskich, by "tam rozwiązywać kwestie, które generują masowe migracje".

Waszczykowski powiedział, że w rozmowie z włoskim ministrem spraw zagranicznych przypominał, iż "Polska jest otwarta wobec migrantów ze Wschodu i że gościmy ponad milion Ukraińców".

– Jeśli omawiamy kwestię migracyjną w Europie, to musimy objąć ją w szerokim kontekście, a nie tylko koncentrować się na migracji z południa, z Afryki i z Bliskiego Wschodu, ale również brać pod uwagę kontekst wschodni i olbrzymią presję ze strony takich krajów, jak Białoruś. I to zostało przyjęte ze zrozumieniem – dodał minister. Wyraził opinię, że sprawa uchodźców nie ma negatywnego wpływu na dwustronne relacje, bo – jak wskazał – "fakty temu przeczą". Odnotował spotkania na wysokim szczeblu, wizytę prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech i to, że władze w Polsce czekają na wizytę prezydenta Sergio Mattarelli.   

Minister Alfano zapytany przez PAP, czy rozumie polskie stanowisko w sprawie relokacji, odparł, że wyjaśnił tę kwestię z szefem polskiej dyplomacji. Alfano zwrócił też uwagę na bardzo dobrą współpracę polsko-włoską.

(pap)

Na zdjęciu: Ministrowie Witold Waszczykowski i Angelino Alfano

Fot. EPA/MICHELE NACCARI 

Komentarze

do PO-niższego
Ty zresetuj ten swój paranoiczny mózg...faszysto!
2017-10-26 09:33:46
vera
Podobno Waszczykowski za parę dni będzie relokowany z rządu. Jednego nieudacznika mniej.
2017-10-26 09:33:40
Do Lewactwa...
LEPIEJ WPIERW - PO-dymisjucie po 70 juz latach ( 1945-2015 ) reszte Swoich do konca...!!
2017-10-26 01:17:09
gg
A w Państwie Watykan kiedy przedstawi stanowisko niezgodne z papieskim ? zreszta jeszcze 2 tyg. i dymisja zapewne .
2017-10-25 21:41:00
prezes sekty
Minister San Eskobar wyleci -to miernota, nieuk i lichy dyplomata. A szczerze mówiąc, oprócz mnie - Jarosława Wspaniałego to nie ma polityków. Gardzę tymi wazeliniarzami co włażą mi do...gabinetu i donoszą, płaczą, smędzą, mendzą, proszą, liżą.
2017-10-25 17:52:08
Niestety juz wyprzedane...
W San Esco Barze... sa juz wszystkie miejsca i na 31/12... po-za-re-zer-wo-wy-wa-ne przez Nowoczesnie i PO-litycznie za-KOD-owanych !!!
2017-10-25 00:15:18
Czas po-kaze...
Oby w tym Banku Inwestycyjnym i te Nasze wplacane pieniadze... nie zostaly pozniej sprytnie "po-dzielone" na: Moje, Twoje i Nasze... czyli tak, jak w Kabarecie Pana Janka "Dlug"...
2017-10-25 00:05:54
m.w.z.p
Ukraińców jest 160 tysięcy a nie milion. Sprawdziłem.
2017-10-24 13:17:02
"Polska jest otwarta wobec migrantów ze Wschodu i że gościmy ponad milion Ukraińców".
ciekawe rzeczy mówi Waszczykowski
2017-10-24 12:48:12
do rada
a moze wolalbys zeby po miescie wieczorem walesaly sie bez celu stada ciapkow i kradli co popadnie ze swoim rozumkiem sam powinienes udac sie do san escobar
2017-10-24 12:21:07
rada
Waszczykowski to powinien pomyśleć o relokacji swojej osoby do San Escobar
2017-10-24 11:14:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy