niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji

Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji

Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji
Data publikacji: 2017-07-27 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1177 279871

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

Komisja wysłała tzw. uzasadnione opinie do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, co jest drugim etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Kraje mają teraz miesiąc na odpowiedź, a nie dwa miesiące, jak bywa zazwyczaj. Jak uzasadnia KE, krótszy termin wynika z tego, że decyzje Rady UE w sprawie relokacji zostały przyjęte w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną oraz z tego, że Polska, Czechy i Węgry były wielokrotnie wzywane do skorygowania sytuacji. Jeśli odpowiedzi nie nadejdą lub nie będą satysfakcjonujące, KE może przejść do kolejnego etapu procedury i skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych" - czytamy w komunikacie KE. Dodano w nim, że Polska, Czechy i Węgry "wykazały też brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i innych państw członkowskich UE".

Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos ubolewa, że "niektóre kraje członkowskie nadal nie wykazują solidarności i odmawiają udziału w wysiłkach" dotyczących relokacji. Zgodnie z decyzją Rady UE, czyli państw członkowskich, kraje UE mają obowiązek informowania co trzy miesiące o liczbie miejsc, jakimi dysponują w celu relokacji. Tymczasem Warszawa podkreślała m.in., że UE nie wypracowała dotąd skutecznych mechanizmów i procedury weryfikacji uchodźców pod kątem bezpieczeństwa.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

a kiedy
wreszcie KE ukarze Włochy i Grecję za brak ochrony granic "Schengen" ?
2017-07-29 13:24:47
K
Pomagajmy , ale nigdy pustym łbom z UE !
2017-07-28 17:15:04
znalezione w internecie
"W miastach Europy nowi przybysze śpią w parkach i na chodnikach zagrażając zdrowiu mieszkańcom, a to dlatego, że ich kał i mocz zalega ulice, a smród przenika ściany domów zanim wpadnie do kanałów."
2017-07-28 16:14:19
blee
Bareja w najczystszej postaci, pewnie się w grobie przewraca, że takie rzeczy się wyprawiają. Ale czego się spodziewać, skoro są w Polsce zdrajcy, którzy jeszcze donoszą na kraj, w którym mieszkają, bo na pewno nie jest to dla nich ojczyzna.
2017-07-27 13:21:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy