środa, 28 października 2020.
Strona główna > Świat > Walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu

Walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu

Walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu
Data publikacji: 2020-09-27 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-28 11:40
Wywietleń: 682 476992

W niedzielę nasiliły się walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu. To kolejna odsłona konfliktu o Górski Karabach, który z przerwami trwa od końca lat 80. Polska ambasada w Baku zaleca, żeby unikać podróży w głąb Azerbejdżanu.

Według najnowszych doniesień agencji Reuters w niedzielę w walkach zginęło 16 żołnierzy, a przeszło 100 osób odniosło rany. Armia Azerbejdżanu twierdzi, że przejęła kontrolę nad kilkoma przygranicznymi miejscowościami w Górskim Karabachu. Nie potwierdziła tego Armenia, ale w niedzielę późnym wieczorem władze Górskiego Karabachu przyznały, że Azerbejdżan zajął część jego terytorium. Oba kraje oskarżają się nawzajem o sprowokowanie działań zbrojnych. Na ich terytorium wprowadzony został stan wojenny i zarządzona została powszechna mobilizacja.

W związku z tym Polska ambasada w stolicy Azerbejdżanu Baku wydała zalecenie, w którym odradza podróży w rejon konfliktu. „Z uwagi na napiętą sytuację wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem oraz linii kontaktu wokół Górskiego Karabachu, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Baku zaleca unikania podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, śledzenie lokalnych mediów pod kątem aktualizacji bieżących informacji, unikania tłumów i zgromadzeń oraz w miarę możliwości unikania podróżowania środkami transportu publicznego. Prosimy o stosowanie się do zaleceń miejscowych władz“ - napisała ambasada w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach.

Górski Karabach to enklawa zamieszkała przez Ormian na terenie Azerbejdżanu. Konflikt o nią trwa od końca lat 80., kiedy to doszło do wybuchu wojny między obu krajami. Szacuje się, że zginęło w niej ok. 30 tys. ludzi. Ogłoszony w 1994 r. rozejm nie położył kresu napięciom i zbrojnym starciom w tym rejonie. Górski Karabach, który ogłosił secesję od Azerbejdżanu, nie został uznany przez inne państwa świata i formalnie nadal pozostaje częścią Azerbejdżanu.

(k)

Fot. Wikipedia (licencja: CCA-SA 3.0 Unported)

Na zdjęciu: konflikt w malowniczym rejonie Górskiego Karabachu trwa od ponad 30 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie