Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W sierpniu debata o praworządności w Polsce

Data publikacji: 31 lipca 2017 r. 11:34
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
W sierpniu debata o praworządności w Polsce
 

31 sierpnia komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego ma debatować z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem na temat praworządności w Polsce - wynika z kalendarza prac komisji PE.

Informację potwierdziła europosłanka Róża Thun. Debata eurodeputowanych z udziałem wiceszefa KE ma potrwać od godz. 9 do godz. 10.30.

W ubiegłym tygodniu Timmermans zapowiedział, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji. KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów.

Główne zastrzeżenie Komisji w odniesieniu do tej ustawy dotyczy "dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski". Zdaniem Komisji jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

W ramach tej samej procedury o naruszenie unijnych przepisów Komisja zamierza przedstawić również Polsce zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów. To uprawnienie jej zdaniem podważy niezależność polskich sądów.

Z kolei w zaleceniach wydanych w ramach toczącej się od 2016 roku procedury praworządności, Komisja zwraca się do polskich władz, by nie podejmowały żadnych działań, które doprowadziłyby do odwołania sędziów Sądu Najwyższego. Grozi to bowiem uruchomieniem art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza sankcje.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański powiedział po decyzji KE, że wątpliwości Komisji wobec nowego prawa o ustroju sądów powszechnych nie są uzasadnione. Jego zdaniem, zmiany wprowadzone przez nowe przepisy są zgodne z unijnym prawem.

(pap)

Fot. pixabay.com/domena publiczna

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2017-08-04 11:37:48
A wogole to na "Jakiej podstawie" Brukselska Lewo-rzadnosc... chce "czepiac sie" obecnej Polskiej Praworzadnosci wprowadzanej i kierowanej przez Prawo i Sprawiedliwosc ? Panie Donald & Company - cos tu Lewa nie rowna sie Prawej ??
wpisanka,
2017-08-04 00:27:08
I ponownie Cenzorowi "cos" nie podpasowalo... ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA