Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W odpowiedzi na rosyjskie ćwiczenia

Data publikacji: 12 września 2017 r. 11:21
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
W odpowiedzi na rosyjskie ćwiczenia
 

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się w poniedziałek największe od ponad 20 lat manewry szwedzkiego wojska Aurora 17 z udziałem sił państw NATO. Manewry są odpowiedzią na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017.

W manewrach Aurora 17, które potrwają na morzu, lądzie oraz w powietrzu do 27 września, weźmie udział ponad 19 tys. szwedzkich żołnierzy oraz 1,5 tys. żołnierzy z Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Francji, Norwegii i USA. Żołnierze będą ćwiczyć odparcie niespodziewanego ataku ze wschodu na szwedzką wyspę Gotlandia. Tłem takiego scenariusza jest ofensywna polityka Rosji.

"Potrzebę tego typu ćwiczeń pokazuje pogorszenie bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na Ukrainie" - powiedział dowodzący manewrami Aurora 17 generał Bengt Andersson.

W czwartek rozpoczynają się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które obejmą także Morze Bałtyckie. Według szwedzkiego eksperta Joergena Elfvinga, byłego wojskowego i znawcy polityki Rosji, może dojść do konfrontacji.

"Kiedy dwa duże ćwiczenia odbywają się jednocześnie w tym samym regionie, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia incydentów, zwłaszcza w powietrzu. To dobra okazja do pozyskania tajnych informacji o przeciwniku" - uważa Elfving.

Formalnie Aurora 17 to szwedzkie manewry wojskowe bez udziału NATO, ale z państwami należącymi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Szwecji, która nie należy do NATO, udział w ćwiczeniach 1435 żołnierzy z USA budzi kontrowersje. Sprzeciwia się temu postkomunistyczna Partia Lewicy, a działacze organizacji pacyfistycznych zapowiadają demonstracje.

"Aurora zwiększa napięcie. To jest demonstracja siły, która ma zapewnić bezpieczeństwo poprzez zastraszenie. Powinniśmy raczej wysyłać sygnały rozluźnienia" - twierdzi Agnes Hellstroem ze szwedzkiej organizacji na rzecz pokoju Svenska Freds.

W 2016 roku szwedzki parlament zaakceptował porozumienie o współpracy z NATO (Host Nation Support - wsparcie przez państwo gospodarza). Decyzja ta pozwala na wzajemne wsparcie stron w sytuacjach kryzysowych oraz wspólne ćwiczenia.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Na zdjęciu: szwedzka korweta rakietowa typu Stockholm.

Fot. Marcusroos (Wikipedia)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

P-P-P
2017-09-13 11:46:38
A PO-dgladane i PO-przeinaczane.... PO-wtorki - bija juz wszelkie Reḱordy !!
taki jest internet
2017-09-13 10:21:34
wpisy -typowy bełkot przygłupów.
Tzw. Neutralnosc...
2017-09-13 00:47:45
Czyli ze i na przyszlosc... ewentuallnie "Zaatakowany" ma juz duzo wczesniej wysylac "Sygnaly Rozluznienia"... a ewentualnie "Atakujacy" moze Non-Stop PO-ste-PO-wac tak... jak Mu sie "Rzewnie PO-doba" ??
m
2017-09-12 14:13:57
Agnes Hellstroem - wzorem naiwniactwa i tchórzostwa !
Bez walki - ale z Szyltem...
2017-09-12 12:41:06
A jakis czas temu... pewien Rolnik na Wyspie Gotland powiedzial... ze powinnismy wystawic Duzy Szylt skierowany na Wschod i z Duzym Napisem - Poddajemy sie od razu !! Gdyz nie bylo juz prawie Szedzkiego Wojska na tej Wyspie - dzieki Naiwnosci i Oszczednosci... owczesnych Politykow ! Reasumujac: by Uniknac "jakiej kolwiek Wojny"... to trzeba byc Non-Stop - Dobrze przygotowanym do Wojny !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA