Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pamiętać o ofiarach ludobójstwa

Data publikacji: 14 lipca 2016 r. 07:12
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Pamiętać o ofiarach ludobójstwa
Tak ma wyglądać pomnik na Cmentarzu Centralnym.  

Na szczecińskim Cmentarzu Centralnym stanie pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa na Kresach dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1945. Pomnik to pomysł Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć. Zaprojektowały go prof. Katarzyna Radecka oraz Jolanta Kwarciak z Akademii Sztuki.

- Projekt nazywa się "Kapliczka", przedstawia dach spalonego domu i właśnie kapliczkę - opowiada Jerzy Mużyło ze stowarzyszenia Kresy Wschodnie. - Projektów było kilka, ten właściwy wybraliśmy po szerokich konsultacjach z wieloma środowiskami, także z architektami. Wymaga on jeszcze pewnych poprawek, uwzględnienia kilku uwag. Pomnik stanie obok krzyża wołyńskiego. Musimy tę przestrzeń upiększyć, to miejsce nie może być byle jakie.

W czerwcu Jerzy Mużyło brał udział w wyprawie na tereny, na których mordowano Polaków. Był m.in. w takich miejscach jak Huta Pieniacka, Huta Stepańska czy Wola Ostrowiecka.

- Z Polakami obchodzono się tu szczególnie okrutnie - mówi Jerzy Mużyło. - W jednym z tych miejsc znajduje się tablica upamiętniająca ofiary - i nic więcej. Po horyzont niczego nie ma, niczego. A kiedyś toczyło się tu życie, istniała miejscowość. To poruszające. Zebraliśmy ziemię z 30 takich miejsc, została ona poświęcona w szczecińskiej katedrze. Ta ziemia będzie swoistym kamieniem węgielnym pod wołyński pomnik.

Obiekt ma stanąć w ciągu najbliższych dwóch lat. Zostanie sfinansowany z publicznej zbiórki.

* * *

Rzezi na Polakach dokonywali głównie nacjonaliści skupieni w organizacji UPA. Kulminacyjny moment czystki etnicznej na Kresach przypada na lato 1943 r. Tylko w tym krótkim okresie na Wołyniu zginęło ok. 50-60 tys. Polaków. Wedle ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie łącznie zginęło około 100-tu tysięcy obywateli II RP. W wyniku akcja odwetowych oraz aktów samoobrony życie straciło od 10-ciu do 12-tu tysięcy Ukraińców. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać pomnik na Cmentarzu Centralnym.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pipi
2016-07-14 14:02:39
do @ xyr - czczą zawsze w np. Czachowie lub Niechorzu.
ckm
2016-07-14 09:56:15
przecież cmentarz służy do pochówku/grzebania zmarłych, jeszcze nie tak dawno narzekano na brak miejsca na 'centralnym', a na Bronowickiej prawie pusto!!! tylko że jakoś "brak chętnych" bo nie nadaje się na grzebanie zmarłych więc jak najbardziej postawmy tam pomnik/i i mauzoleum dla zasłużonych naszego miasta a zwłaszcza decydentów!!!+pomysłodawców! cmentarza przy Bronowickiej i żeby jak najszybciej się tam znaleźli !!!
Krzysztof
2016-07-14 09:48:38
Bardzo dobrze ,że upamiętnia się Kresowian , ale w Szczecinie żyją też potomkowie ofiar września 1939 r, zamojszczyzny czy też innego terroru stosowanego przez hitlerowskie Niemcy i ich sojuszników na terenach Polski. A co do samej Akcji Wisła, to z tego co wiem Ukraińcy byli przemieszczani do ZSRR ,a ci uważający się za Polaków w głąb Polski więc nie było to żadne ludobójstwo.Dzięki tej akcji UPA przeniosła się z Bieszczad przez Czechosłowację do Niemiec zach.
Nie podoba mi sie zaśmiecanie naszego Cmentarza coraz to nowymi pomnikami-koszmarkami
2016-07-14 09:00:43
Już krzyż katyński był grubym przegięciem, a potem już było coraz gorzej. To jest totalne zaburzenie architektoniki stworzonej podczas utworzenia cmentarza.
xyr
2016-07-14 08:40:59
Ciekawe czy uczczone zostaną również ukraińskie ofiary Akcji Wisła
UA
2016-07-14 07:42:39
Ciekawe, czy na pomniku znajdą się ich broń, czyli piła, widły, szabla itp. No i czy znajdzie się lista wszystkich metod, jakimi mordowali Polaków - zdaje się, że było ich kilkaset.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA