piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Świat > USA uznały irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną

USA uznały irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną

USA uznały irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną
Data publikacji: 2019-04-08 23:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 10:44
Wywietleń: 1264 384850

Stany Zjednoczone uznały irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną - ogłosił w poniedziałek prezydent Donald Trump. To pierwszy przypadek wpisania przez USA na listę ugrupowań terrorystycznych sił zbrojnych innego państwa.

"Ten bezprecedensowy krok podjęty przez Departament Stanu odzwierciedla rzeczywistość, że Iran nie tylko jest państwem sponsorującym terroryzm, ale że IRGC (angielski akronim Korpusu - PAP) aktywnie bierze udział, finansuje i promuje terroryzm jako metodę prowadzenia polityki" - napisał amerykański prezydent w oświadczeniu. Sekretarz stanu Mike Pompeo, który podobnie jak Trump jest zwolennikiem twardej polityki wobec Teheranu, dodał na konferencji prasowej, że decyzja prezydenta wejdzie w życie za tydzień.

Uznanie Korpusu za organizację terrorystyczną oznacza m.in. zamrożenie wszystkich aktywów, jakie może on mieć na terytoriach podlegających amerykańskiej jurysdykcji oraz zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z nim przez obywateli amerykańskich. Trump wyjaśnił, że ten krok jasno pokazuje ryzyko związane z prowadzeniem interesów z Korpusem bądź udzielaniem mu wsparcia. - Jeśli robisz interesy z IRGC, finansujesz terroryzm - mówił Trump.

Pozwala to także zakazać wjazdu do USA osobom, które dostarczały Strażnikom Rewolucji materialnego wsparcia lub oskarżyć je o złamanie sankcji. To może także obejmować firmy i przedsiębiorców z Europy i Azji, którzy robią interesy z licznymi firmami należącymi do Korpusu.

Krótko po ogłoszeniu przez Trumpa tej decyzji Iran odpowiedział, że uznaje ją za nielegalną, bo żaden kraj nie ma uprawnień, by siły zbrojne innego państwa uznać za organizację terrorystyczną.

Niedługo później irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiła wpisanie na irańską listę ugrupowań terrorystycznych sił USA znajdujących się w regionie Bliskiego Wschodu.

Zadowolenie z amerykańskiej decyzji wyraziły natomiast władze Bahrajnu i Izraela.

Utworzony w 1979 r. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej jest jedną z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu. Ma równoległe do niej struktury - armię lądową, lotnictwo, marynarkę i siły specjalne. Podczas gdy armia odpowiada za bezpieczeństwo granic i porządek wewnętrzny, Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej, przez co uważany jest za bardziej wpływową i elitarną gałąź sił zbrojnych. Do jego zadań należy zwalczanie ruchów niechętne islamskiemu ustrojowi kraju, wspiera też proirańskie organizacje zbrojne poza granicami.

Korpus wspiera m.in. Hamas w Palestynie, Hezbollah w Libanie, a także zaangażowany jest militarnie w wojnę domową w Syrii, walcząc po stronie wojsk prezydenta tego kraju Baszara el-Asada. Ma znaczące wpływy w polityce wewnętrznej Iranu oraz w jego gospodarce.

W 2007 roku Stany Zjednoczone uznały Korpus za organizację wspierającą terroryzm. Dotychczas na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA znajdowało się 67 podmiotów, m.in. Al-Kaida, Państwo Islamskie i różne powiązane z nim grupy, Hezbollah czy kilka ugrupowań palestyńskich.

(PAP)

Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Komentarze

im mniej krajów ma atom tym bezpieczniej
Obama to jest komunista, w stylu radzieckich politruków końca ZSRR - gdzie zmieszanie starczej demencji, z ideą komunistyczną doprowadziło do rozpadu ZSRR, teraz Wołodia P. nie wiedzieć czemu sprzedaje wszystkim krajom które chcą technikę atomową - radzieccy bohaterowie na koniec jak nie mogli pokonać wroga komunizmu wysadzali siebie w powietrze ze wszystkim - coś myślę że Wołodia P. jest tak urażony upadkiem ZSRR że też rozdaje z urazy śmiercionośną technikę ...
2019-04-10 20:08:01
Czyli ze:
Bez chocby 1-go Litra, tego "nie rozbierzesz i nie rozszyfrujesz" nie majac nawet zadnego pojecia Kto... gdzie... i z Kim spi ???
2019-04-09 23:57:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie