sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > USA i Korea twardo wobec Pjongjangu

USA i Korea twardo wobec Pjongjangu

USA i Korea twardo wobec Pjongjangu
Data publikacji: 2017-11-07 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1183 299936

Prezydenci USA i Korei Płd., Donald Trump i Mun Dze In, podkreślili we wtorek w Seulu sojusz wojskowy obu krajów i wspólne, twarde stanowisko wobec zagrożenia ze strony reżimu północnokoreańskiego. Wezwali Pjongjang do zaprzestania zbrojeń i powrotu do rozmów.

Trump, który przebywa w Seulu z oficjalną wizytą, podkreślił, że Korea Północna zagraża milionom ludzi na świecie, i ostrzegł, że „aby bronić siebie i swoich sojuszników”, USA są gotowe „użyć pełnego zakresu swoich niedoścignionych możliwości militarnych, jeśli będzie to konieczne”.

„Nie możemy pozwolić, by Korea Północna zagrażała wszystkiemu, co zbudowaliśmy” - podkreślił, dodając, że „przyszedł czas, by działać pilnie i z wielką determinacją”. Wspominał m.in. o amerykańskich lotniskowcach i atomowych okrętach podwodnych, których „na Boga, mamy nadzieję, nigdy nie będziemy musieli użyć”.

„Naprawdę wierzę, że dla Korei Północnej miałoby sens, gdyby usiadła do stołu i zawarła umowę” - zaznaczył Trump i dodał, że dostrzega „pewne ruchy” w tym kierunku, ale odmówił dalszych wyjaśnień.

"Korea Północna jest globalnym zagrożeniem, które wymaga globalnych działań. Wzywamy wszystkie odpowiedzialne narody świata, w tym Chiny i Rosję, by domagały się od północnokoreańskiego reżimu, aby wstrzymał swój program zbrojeń nuklearnych i rakietowych i żył w pokoju" – powiedział.

Chwilę później zaznaczył, że chiński prezydent Xi Jinping "był bardzo pomocny”, a Chiny, które są następnym przystankiem w jego azjatyckiej podróży, „bardzo starają się rozwiązać problem” Korei Północnej. Wyraził nadzieję, że „podobnie Rosja będzie pomocna”.

Wspomniał również, że „Korea Południowa będzie zamawiała warte miliardy dolarów uzbrojenie” z USA. Ocenił to jako sensowne z punktu widzenia Seulu i nie omieszkał dodać, że przyczyni się to także do utworzenia nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

W swoim przemówieniu prezydent Mun podkreślił, że razem z Trumpem doszli do porozumienia w sprawie „utrzymania twardego stanowiska wobec zagrożenia północnokoreańskiego, opartego na przygniatającej przewadze siły” sojuszu nad tym krajem. Zapewnił, że USA i Korea Południowa będą kontynuować wysiłki na rzecz trwałego pokoju w regionie. Wezwał też Pjongjang do zaprzestania zbrojeń.

Trump przybył do Korei Południowej we wtorek rano, a na następny dzień zaplanowano jego przemówienie w tamtejszym parlamencie. Część polityków i społeczeństwa tego kraju obawia się, że ewentualne groźby pod adresem północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una wygłaszane przez Trumpa z mównicy w Seulu mogą dodatkowo zaostrzyć napięcie na Półwyspie Koreańskim.

Agencja Kyodo zwraca uwagę, że na bankiet z udziałem Trumpa i Muna w Seulu zaproszono jedną z kobiet zmuszanych przez japońską armię do prostytucji w czasie drugiej wojny światowej. W karcie dań znalazła się też potrawa z „krewetek z Dokdo”, czyli z wód otaczających wyspy, do których prawa roszczą sobie Korea Płd. i Japonia. Te gesty mogą skomplikować relacje na linii Seul-Tokio i utrudnić ich wspólne wysiłki z USA w celu zapanowania nad reżimem w Pjongjangu – ocenia japońska agencja.

W środę Donald Trump opuści Koreę Południową i uda się do Chin. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą odwiedzającym ten kraj po zakończonym niedawno XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, na którym prezydent Xi Jinping umocnił swoją władzę i rozpoczął drugą kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii.

Następnie amerykański prezydent poleci do Wietnamu, gdzie weźmie udział w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Może tam dojść do zapowiadanego wcześniej przez Trumpa spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który również ma wziąć udział w tym wydarzeniu. Ostatnim przystankiem pierwszej azjatyckiej podróży Trumpa będą Filipiny.

Andrzej Borowiak (PAP)

Komentarze

Lub inaczej...
Znalezli "Polnocnego Kozla Ofiarnego" i Go PO-dpuszczaja... testujac nowo Wybranego Prezydenta USA - gdzie Trump = Triumph !!
2017-11-08 22:38:05
Ocena
Sama... ta biedna Korea Polnocna tak daleko by nie zaszla - Straszac i Grozac... bez dodatkowego "Wsparcia" !!
2017-11-08 00:24:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy