sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Korea grozi "bezlitosnym uderzeniem"

Korea grozi "bezlitosnym uderzeniem"

Korea grozi "bezlitosnym uderzeniem"
Data publikacji: 2017-08-20 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1459 289144

Korea Płn. zagroziła w niedzielę "bezlitosnym uderzeniem" w odpowiedzi na manewry wojsk USA i Korei Południowej, które rozpoczną się w poniedziałek. Pjongjang nazwał je "ryzykanckim zachowaniem", mogącym spowodować wojnę nuklearną - podaje w CNN.

Ostrzeżenie zamieścił północnokoreański oficjalny dziennik "Rodong Sinmun". Reżim oznajmił, że w każdej chwili jego siły zbrojne mogą obrać za cel Stany Zjednoczone i "ani Guam, ani Hawaje, ani kontynentalne terytoria Ameryki nie mogą uniknąć bezlitosnego uderzenia".

Opisał też Koreę Płn. jako "najsilniejszego posiadacza" międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), zdolnych uderzyć w dowolny punkt kontynentalnej Ameryki.

"Ludowa Armia Korei jest w stanie najwyższej gotowości (...). Podejmie ona zdecydowane kroki w tej samej chwili, w której zaobserwowane zostaną jakiekolwiek oznaki wojny prewencyjnej" - pisze dziennik. CNN podkreśla, że "Rodong Sinmun" nie wyjaśnia co rozumie przez wojnę prewencyjną.

W ubiegłym tygodniu zarówno sekretarz stanu USA Rex Tillerson, jak i szef Pentagonu Jim Mattis powiedzieli, że Waszyngton nie wyklucza opcji militarnej jako sposobu rozwiązania kryzysu wywołanego przez prowokacje Pjongjangu.

Tillerson podkreślił jednak, że USA preferują "pokojową presję dyplomatyczną", która miałaby skłonić Koreę Płn. do zrezygnowania z programu nuklearnego.

Odbywające się zawsze w sierpniu lub wrześniu ćwiczenia pod kryptonimem Ulchi Freedom Guardian, które tym razem potrwają do 31 sierpnia, są największym w świecie przedsięwzięciem sprawdzania gotowości bojowej komputerowego systemu dowodzenia, ukierunkowanego w tym przypadku na obronę Korei Południowej przed atakiem północnokoreańskim. Pjongjang potępia je jako przygotowania do wojny.

W manewrach weźmie udział ok. 17,5 tys. żołnierzy amerykańskich, a także kontyngenty z Australii, Kanady, Kolumbii, Danii, Nowej Zelandii, Holandii i Wielkiej Brytanii

W ostatnich tygodniach Korea Płn. przeprowadziła próby rakietowe (w tym z pociskiem dalekiego zasięgu), które znacznie spotęgowały napięcie w stosunkach Pjongjangu z Waszyngtonem i krajami regionu.

Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie zapowiadał zdecydowaną reakcję USA w przypadku spełnienia przez Koreę Płn. groźby ataku na Guam, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe. W środę Trump z zadowoleniem przyjął wstrzymanie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una decyzji o ataku na to terytorium zamorskie USA; określił ją jako "mądrą i rozsądną". (PAP)

Komentarze

Dodatek do godz: 10:59:04
A jak masz jeszcze jakies "Watpliwosci"... to obejrzyj sobie na niezaleznej.pl zdjecie z ich Wojskowej Defilady, a szczegolnie ten krzywo stojacy slup z przewodami "chyba elektrycznymi" ? Nie mowiac juz o "Specjalnie" wybranych, ubranych i przygotowanych Czlonkach Komunistycznej Parti... do zdjecia !!
2017-08-21 23:36:04
W zaleznosci do art...
Odp... do "A co inni NA TO"z godz: 10:59:04 ! Z tym PO-ziomem jaki PO-siadasz, daleko nie zajedziesz, nie majac PO-jecia co sie dzieje w Polityce Swiatowej ! I chyba kazdy komentarz powinien byc Adekwatny do Kurierowej notatki - a nie "Szablownowe PO-mysly i PO-odpowiedzi" jakich ty uzywasz... !!
2017-08-21 11:28:07
do "A co inni NA TO"
"Polnocno-Koreanskie Lewactwo" Czy ty wiesz jak idiotycznego określenia używasz w odniesieniu do Korei Płn.? Ty chyba masz problemy psychiczne, mieszasz NATO, straszysz światowym kryzysem finansowymi itd.itp. I nie zmieniaj tak często nicku, bo niedawno pisałeś jako "prawdziwy polak", choć taki z ciebie prawdziwy Polak jak z ko..j d..y trąbka.
2017-08-21 10:59:04
...........
Tak wyglada prawdziwa komuna ,mlodzi patrzcie i sie uczcie zeby nie bylo powtorki w Polsce w formie bolszewizmu....
2017-08-21 08:14:58
A co inni NA TO... ?
Polnocno-Koreanskie Lewactwo NIE MA "wiekszych szans"...! Ale moga sporo "namieszac" i doprowadzic pewna czesc Swiata do "Tragedi"... i bardzo, Bardzo Duzego Spadku Akcji na Gieldach Swiatowych czyli Swiatowego Kryzysu - to tylko "Wtajemniczeni" na razie Rozumieja i Wiedza... !!
2017-08-20 23:09:31
POD ROZWAGE... dla Obu Stron ! !
Info. z Prasy Zachodniej ! S/P byly Prezydent USA R. Reagan "zdziwil sie bardzo" ze jako Prezydent, mial wowczas tylko ok. 6 minut na Uruchomienie Amerykanskiego Sytemu Obronnego... w przypadku Ataku na Kontynent Ameryki ! Gdzie "rzekomo" dzisiejsze rakiety Polnocno-Koreanskie, potrzebuja ok. 30-40 minut by osiagnac Kontynet USA ??
2017-08-20 22:35:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy