wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Ursula von der Leyen została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej
Data publikacji: 2019-07-16 21:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 12:22
Wywietleń: 1468 402984

383 głosami za, tylko dziewięcioma ponad wymaganą większość bezwzględną, Ursula von der Leyen została we wtorek wybrana na szefową Komisji Europejskiej. Pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku zaapelowała o wspólną pracę na rzecz zjednoczonej Europy.

- To były zdecydowanie najbardziej intensywne dwa tygodnie w moim politycznym życiu - mówiła po całym dniu debat wyraźnie zadowolona niemiecka polityk w sali pełnej dziennikarzy. Jak podkreślała, chce Europy, która będzie przyjazna dla klimatu, Europy, która służy ludziom i która jest oparta na praworządności z ożywioną demokracją.

Wynik, jaki uzyskała, jest wprawdzie wystarczający z formalnego punktu widzenia, ale może wróżyć problemy z forsowaniem propozycji legislacyjnych w europarlamencie. Przed czterema laty na Jeana Claude'a Junckera oddano 422 głosy przy 250 sprzeciwiających się i 47 wstrzymujących. We wtorek przeciwko von der Leyen głosowało 327 eurodeputowanych, a 22 wstrzymało się od głosu.

Zdecydowane poparcie niemiecka polityk dostała tylko od swojej macierzystej Europejskiej Partii Ludowej oraz frakcji Odnowić Europę, w której zasiadają liberałowie i deputowani z list prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Socjaliści, którzy byli kluczowi w tej układance, mocno się podzielili i choć oficjalnie zadeklarowali poparcie, znaczna część była przeciw. Według nieoficjalnych informacji PAP w tej drugiej pod względem wielkości frakcji, liczącej 154 osoby, przeciwko nowej szefowe KE głosowali: Niemcy, Holendrzy, Austriacy, Belgowie, Francuzi, Grecy, Bułgarzy i Cypryjczycy. To około 1/3 klubu.

- Byliśmy bardzo sceptyczni, gdy kandydatka była na naszej grupie w ubiegłym tygodniu, ale w ciągu ostatnich dni przyjęła nasze podstawowe wymagania, przedstawiając konkretne propozycje legislacyjne - podkreśliła liderka S&D w PE Iratxe Garcia.

W ostatniej chwili wsparcie dla Niemki ogłosili eurodeputowani PiS, ale nie cała frakcja EKR była "za". - Niewiele brakowało, aby nie została wybrana. Trzeba to powiedzieć, że zaważyły głosy polskiej delegacji Prawa i Sprawiedliwości. Wygrała dzięki naszym głosom – powiedział PAP szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS).

Z deklaracji zebranych przez PAP wynika, że "za" głosowali także europosłowie PO, PSL, Wiosny i SLD.

Nowo wybrana szefowa Komisji, dziękując europosłom, którzy oddali na nią głos, zaapelowała do całego Parlamentu Europejskiego o pracę na rzecz zjednoczonej, wspólnej Europy. Zadeklarowała, że natychmiast rozpoczyna pracę.

- To ogromny zaszczyt dla mnie, że zostałam wybrana na to stanowisko. Dziękuję serdecznie za pokładane we mnie zaufanie. To jest zaufanie wobec Europy. To wiara w silną, zjednoczoną Europę od wschodu po zachód, od południa po północ. To wiara w Europę, która jest gotowa do walki o przyszłość zamiast wzajemnego zwalczania się. Państwo zaufali Europie, która będzie mogła wziąć na swoje barki, wspólnymi siłami, wszystkie wielkie wyzwania naszych czasów - oświadczyła w PE tuż po ogłoszeniu wyników.

Na późniejszej konferencji prasowej starała się bagatelizować fakt, że udało się jej przejść tylko dziewięcioma głosami. - Większość to większość. Dwa tygodnie temu jej nie miałam, ludzie mnie nie znali - podkreśliła, wskazując na rozgoryczenie w PE z związku z upadkiem systemu kandydatów wiodących.

Von der Leyen zaapelowała do państw członkowskich o przedstawianie najlepszych kandydatów na unijnych komisarzy, zapowiadając jednocześnie, że chce, by przyszła KE w połowie składała się z kobiet.

Jak podkreślała, chce przezwyciężać różnice w UE. - Chcę zjednoczyć Europę, chcę, żeby Europa poszła do przodu i, jeśli chcemy odnieść sukces, musimy się trzymać razem. Oczywiście będziemy się różnić, oczywiście zawsze będą problemy, ale musimy się skupić na ważnych kwestiach. To jest moje zadanie - oświadczyła.

Teraz nowa szefowa KE wraz z państwami członkowskimi będzie kompletować kandydatów do swojej Komisji. Głosowanie PE nad całym składem i przesłuchania poszczególnych osób odbędą się po wakacjach.

(PAP)

Fot. PAP/Patrick Seeger

Komentarze

Do @Edmund
Nie zrozumiałeś. To PiS doprowadził do zapaści w tych sektorach przez 4 lata swoich nieudolnych rządów
2019-07-17 23:25:19
@Edmund
Dlatego trzeba rozliczyć rządy PO za zniszczenie służby zdrowia, szkolnictwa, przemysłu i rozbrojenie armii która pod koniec ich rządów mieściła się już na jednym stadionie piłkarskim!
2019-07-17 14:41:55
Edmund
Do takiej samej zapaści doprowadzono w Polsce:słuźbe zdrowia,szkolnictwo,obronę narodową,.....czy tu też mamy mieć nadzieję?
2019-07-17 09:12:22
123
a beatka juz 2 razy przegrala, brawo wy
2019-07-17 08:47:59
.
Mam nadzieję, że będzie kontynuowała nacisk na reżim PiS w celu przywrócenia praworządności w Polsce.
2019-07-17 08:40:18
max
Pani Ursula von der Leyen doprowadziła do prawdziwej zapaści Bundeswehrę więc miejmy nadzieję że to samo zrobi z Eurokołchozem!
2019-07-17 08:38:32
-
Posłuchaj wypowiedzi tej Niemki oraz przyjrzyj się ogólnej polityce tego kraju, a potem ponownie zadaj pytanie...
2019-07-17 07:02:36
No to pytanie nr 1
Jak szybko i od kiedy... zostanie calkowicie wstrzymany, Masssowy naplyw do mniej czy wiecej Chrzescijanskiej EU-ropy - Islamu z Afryki, Azji i innych Kontynentow !!!
2019-07-16 23:16:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie