niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Świat > Ukraińscy górnicy blokują trasę do Polski

Ukraińscy górnicy blokują trasę do Polski

Ukraińscy górnicy blokują trasę do Polski
Data publikacji: 2016-01-14 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2091 98514

Ukraińscy górnicy z obwodu lwowskiego ponownie zablokowali w czwartek trasę ze Lwowa do Warszawy i ogłosili, że ich akcja jest bezterminowa. W związku z nią utrudnione może być dotarcie do przejścia granicznego Rawa Ruska-Hrebenne ze strony Ukrainy.

Protest prowadzą pracownicy kopalń węgla kamiennego, należących do przedsiębiorstwa państwowego Lwiwwuhilla, które zalega z wypłatami dla górników. W listopadzie ubiegłego roku otrzymali oni jedynie część swojego wynagrodzenia, a w grudniu nie dostali go wcale.

- W blokadzie uczestniczy około 100 osób. Górnicy domagają się dymisji szefa przedsiębiorstwa Andrija Diaczenki – powiedział szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołynec.

Górnicy zablokowali trasę międzynarodową M09 Lwów-Warszawa we wsi Soposzyn na przedmieściach Żółkwi, gdzie protestowali już we wtorek. W grudniu granicę z Polską blokowali górnicy z obwodu wołyńskiego. Ich protest także był związany m.in. z opóźnieniami w wypłacie wynagrodzeń. Akcja była wtedy zorganizowana na przejściu granicznym po stronie ukraińskiej w Jagodzinie.

Poza kwestią wypłat górnicy zaniepokojeni są sytuacją w kopalniach, którym władze ograniczają finansowanie, a część z nich zamierzają zamknąć ze względu na brak perspektyw rozwoju. Obawiają się, że jeśli plany zamknięcia kopalń zostaną zrealizowane, tylko w regionie lwowskim pracę straci około 10 tys. ludzi. (pap)

 

Na zdjęciu: Ukraińscy górnicy z kopalń węgla kamiennego w obwodzie lwowskim blokują międzynarodową trasę ze Lwowa do Warszawy. 

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Komentarze

Wiatraki, inne energie i paliwa...oraz panele sloneczne...
Tym wszytkim kieruje duzy Biznes i Gieldy Swiatowe... a ostatnio i podjete Decyzje o Ochronie Srodowiskowa z Paryza ! Oczywiscie Politycy kierujacy poszczegolnymi Krajami tez maja w tym swoj udzial jak "przespia sytuacje"... i obudza sie za pozno ! A nie zorientowany Gornik czy Robotnik zawsze na tym jako ostatni... najwiecej ucierpi ! !
2016-01-14 21:50:37
bolo
- gdy Poroszenko sprzeda swój biznes u Putina to sytuacja górników ukraińskich poprawi się, tak powiada Łysenko.
2016-01-14 18:59:00
Witek
Ukraina ma to czego chciala, a to dopiero poczatek.
2016-01-14 14:30:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie