poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Tusk: Nie przyjeżdżajcie do Europy

Tusk: Nie przyjeżdżajcie do Europy

Tusk: Nie przyjeżdżajcie do Europy
Data publikacji: 2016-03-04 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:48
Wywietleń: 1310 122377

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do osób rozważających podróż do Europy w celach zarobkowych, by zrezygnowały z tego zamiaru. Grecja i inne kraje europejskie będą uniemożliwiać migrantom ekonomicznym przejazd tranzytem – ostrzegł.

– Apeluję do wszystkich potencjalnych, nielegalnych migrantów zarobkowych, niezależnie od kraju ich pochodzenia: nie przyjeżdżajcie do Europy, nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia i pieniędzy. To nic nie da. Grecja i wszystkie inne kraje europejskie przestaną być państwami tranzytowymi – oświadczył Tusk po spotkaniu w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Tusk odwiedził Grecję w ramach podróży po krajach najciężej doświadczonych przez kryzys migracyjny. Jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie „najwyższym priorytetem” priorytetem jest także współpraca z Ankarą w celu opanowania kryzysu.

W zawartym w listopadzie 2015 roku porozumieniu z UE Turcja zobowiązała się do skuteczniejszej kontroli swej granicy z Grecją. W zamian Bruksela obiecała Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terytorium Turcji. Premier Grecji skrytykował część krajów unijnych za niechęć do uczestniczenia w mechanizmie relokacji uchodźców oraz samowolne zamykanie granic przed migrantami. Zapowiedział, że na zaplanowanym na 7 marca szczycie UE-Turcja zażąda objęcia sankcjami tych krajów unijnych, które nie wprowadzają w życie decyzji podjętych przez Radę Europejską.

– Grecja w żadnym wypadku nie stanie się obozem dla zapomnianych dusz – podkreślił Cipras.

Według władz w Atenach w kraju utknęło ponad 25 tys. migrantów chcących kontynuować podróż na północ, a w ciągu marca liczba ta może wzrosnąć do 70 tys. To skutek ograniczeń wprowadzonych najpierw przez Austrię, a następnie przez inne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego, którym osoby przybywające przez Turcję do Grecji podążają na zachód lub północ Europy. Kraje te uzgodniły, że będą przepuszczać tylko 580 osób dziennie oraz wzmocnią kontrole na swych granicach. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

k..k12
Spoks wszystko jest pod kontrolą tych o których nikt nie słyszał, żadna tam grupa burdelberg. A to, że te buce wmawiali Europejczykom, że jak się ujmie państwom nędzarzy z Afryki,czy Azji 50 mln głodomorów do pracy fizycznej nieskorym i wyśle do Europy to tę Europę zabije, a kraje nędzarzy i tak tego nie odczują. DLACZEGO TO ROBIĄ. Nikt od Korwina, aż po lewactwo nic nie chce powiedzieć, musi to są jedni i ci sami.
2016-03-05 22:25:02
IS-lamskie "PO-dcinanie gardla"...
Chyba to bylo teraz w Piatek 4/3 w jednym ze Szwedzkich Obozow dla "Uchodzcow" w srodkowei Szwecji, 3-ch mezczyzn wspolnie przyczynilo sie do zamordowania nozem w szyje... 4-go ! A co Pan teraz PO-wie na to... Panie Donald ??
2016-03-05 21:46:27
IS-totny problem na przyszlosc...!
OTT... i nagle Unijni PO-litycy w Brukseli "graja" ze sie przebudzili i juz troche przejrzeli na oczki jak te male kotki ? W roku 2015-ym wjechalo od UE PO-nad 1 250 000 Osob z Afrykanskich i Azjatyckich Krajow... i jak to sie teraz jeszcze PO 9 miesiacach "PO-wiekszy" to mozemy sobie wyobrazic, czym to bedzie Religijnie czyli PO IS-lamsku zagrazalo Europejczykom na przyszlosc ??
2016-03-05 10:34:11
jabol
tusk ty klamco. arabusy i tak ci nie uwierza bo wiedza ze wprowdziles ludzi w Polsce w maliny.
2016-03-04 23:51:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy