Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Ta sama marka, gorsza jakość

Data publikacji: 2017-02-24 10:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Ta sama marka, gorsza jakość
 

Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział, że jego kraj będzie zabiegał o zakaz sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości pod tymi samymi markami, co sprzedawane na Zachodzie, ale lepszej jakości.

Również Słowacja i Węgry utrzymują, że ponadnarodowe koncerny na biedniejszym rynku wschodnim sprzedają gorszą żywność. Jureczka powiedział, że "jeśli chodzi o niektóre produkty, jesteśmy dla Europy w rzeczywistości koszem na śmieci".

Czeskie organizacje konsumenckie od dawna narzekają na niższą jakość żywności sprzedawanej przez duże firmy. Ale brakuje im - jak pisze agencja Reutera - siły przebicia, ponieważ sprzedaż tych artykułów jest w UE legalna, jeśli tylko na opakowaniach wyszczególniono szczegółowo wszystkie składniki produktu.

Jureczka poinformował, że zamówione przez niego badania jakości produktów żywnościowych będą gotowe w czerwcu. Ich wyniki wraz z wynikami badań przeprowadzonych na Słowacji i w innych krajach zostaną wykorzystane do nacisku na Brukselę w sprawie zmiany przepisów. Poza żywnością badania obejmą również m.in. jakość detergentów. 

Według Eurostatu żywność w Czechach jest tańsza o około 25 proc. niż w sąsiednich Niemczech. Częściowo jest to odzwierciedleniem niższych kosztów lokalnych i standardów życia. Ale Czesi często udają się na zakupy za granicę i tam zaopatrują się w produkty lepszej jakości. Jureczka powiedział, że produkty na jednym unijnym rynku powinny być takie same.

- Jeśli mamy wspólny rynek, to w takim razie dajmy wszystkim konsumentom taki sam dostęp do jakościowo takich samych produktów, które tak samo wyglądają - powiedział.

Firmy utrzymują, że stosując różne receptury, zaspokajają lokalne gusty. Jureczka ten argument odrzucił.

- Naprawdę nie sądzę, by Czesi i Austriacy aż tak różnili się smakiem - powiedział Jureczka. - Wystarczy spojrzeć na nasze menu. Dzięki monarchii austro-węgierskiej naprawdę gustujemy w tym samym.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zadbajmy lepiej i o wlasne Zdrowie...
2017-02-25 00:07:50
A jak to wyglada z Lekami, Chemikaliami, sztucznymi Nawozami czy sztuczna Odzieza...itd...itp...? Nie mowiac juz i o Pokarmach dla Zwierzat chodowlanych...!!
POMAGAJMY - rowniez sami Sobie... ! ! !
2017-02-24 23:57:01
A za Komuny... to jak "Smakowaly" 3-4 razy w roku, Kubanskie zielone i twarde Banany ?? Badzmy Patriotami i kupujmy jak najwiecej Polskich Towarow... to i Kasa pozostanie w Polsce oraz automatycznie zmniejszy sie rowniez "Polskie Bezrobocie" przy zwiekszonej produkcji - tego co Polskie...!!
ma rację
2017-02-24 13:43:11
zachodnie koncerny wciskają nam odpady pod firmową marką ..... dlatego przestałem kupować towary z logo ariel,persil,knorr,colgate,itp. .... ale trzeba uważnie czytać to co małymi literkami ( to tam ukrywa się faktyczny producent ).
STOP marginalizacji Polski
2017-02-24 11:57:20
Dlaczego do tej pory nikt tego nie postulował w Polsce. Dlaczego musimy widzieć skład, np. niemieckich, chipsów, czekolad, proszków do prania itp., które po prostu u nas są inne, a sprzedawane pod tą samą marką i nazwą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA