Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Szykowali zamach w Moskwie

Data publikacji: 2016-02-08 21:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Szykowali zamach w Moskwie
Placu Czerwonego w Moskwie strzeże policja Fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV  

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Jekaterynburgu, na Uralu, siedmiu członków Państwa Islamskiego (IS), którzy planowali zamachy terrorystyczne m.in. w Moskwie i Petersburgu - podała w poniedziałek agencja Interfax.

Do zatrzymań miało dojść dzień wcześniej, a wśród aresztowanych są obywatele Rosji i państw Azji Środkowej. Zamachy bombowe miały być przeprowadzone nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale także w obwodzie swierdłowskim na Uralu - poinformował Interfax powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Po przeprowadzeniu zamachów grupa miała się udać do Syrii, aby walczyć w szeregach IS - twierdzi FSB. Grupą miała kierować osoba, która przedostała się do Rosji z terytorium Turcji. FSB nie podała więcej szczegółów na jej temat.

Według agencji TASS, która również powołała się na FSB, podczas przeszukań miejsc związanych z zatrzymanymi odkryto warsztat do produkcji materiałów wybuchowych, bomb, granatów a także detonatorów. Na miejscu odnaleziono także materiały propagandowe.

Rosja zaangażowana jest w konflikt syryjski, gdzie jej lotnictwo wspiera siły prezydenta Baszara el-Asada w walce z oddziałami opozycji i IS. Dżihadyści z IS przyznali się do dokonania zamachu bombowego 31 października 2015 roku na samolot rosyjskich linii Kogalymavia, znanych też jako Metrojet. Zginęły wtedy wszystkie 224 osoby na pokładzie maszyny. W większości byli to rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie. Rosja i Zachód oceniły, że katastrofa została najpewniej spowodowana eksplozją ładunku wybuchowego. (pap)

 

Na zdjęciu: Placu Czerwonego w Moskwie strzeże policja 

Fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prawdopodobnie...,
2016-02-10 01:20:14
No to teraz po odpowiednim "kursie i przeszkoleniu..." ze strony FSB i Wieziennictwa, odechce sie tym IS-lamistom "wszytkiego"... na bardzo bardzo dlugi czas !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA