sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Średnia długość życia będzie rosnąć

Średnia długość życia będzie rosnąć

Średnia długość życia będzie rosnąć
Data publikacji: 2017-02-27 15:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2198 219203

W krajach rozwiniętych oczekiwana średnia długość życia do 2030 r. będzie rosła, a u kobiet z Korei Południowej, Francji czy Japonii może wynieść ok. 90 lat – wynika z badania opublikowanego w brytyjskim tygodniku medycznym "The Lancet".

– Jeszcze do niedawna wielu naukowców sądziło, że oczekiwana średnia długość życia nigdy nie przekroczy bariery 90 lat – przypomina główny autor badania, prof. Majid Ezzati z Imperial College w Londynie.

Po dokonaniu analizy ok. 35 państw badacze ocenili, że największe szanse na osiągnięcie tego poziomu mają kobiety z Korei Południowej. Oczekiwana średnia długość życia obywatelki tego kraju urodzonej w 2030 roku może wynieść 90,8 roku, Francuzki – 88,6 roku, a Japonki – 88,4. Naukowcy doszli do wniosku, że tendencja będzie podobna u mężczyzn, a różnica między płciami będzie się zmniejszać. Mężczyźni z Korei Południowej w 2030 roku powinni osiągnąć oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 84,1 roku, a Australijczycy i Szwajcarzy – 84 lat.

Według najnowszych statystyk opublikowanych w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że w 2015 roku trzema państwami o najlepszym w tej dziedzinie wyniku były: u kobiet Japonia (86,8), Singapur (86,1) i Hiszpania (85,5), a u mężczyzn Szwajcaria (81,3), Islandia (81,2) oraz Australia (80,9).

Największy postęp do 2030 roku ma odnotować Korea Południowa. Z badania wynika jednocześnie, że sytuacja nie zmieni się znacząco w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekiwana średnia długość życia już jest znacznie niższa niż w większości państw rozwiniętych. Zdaniem naukowców przyczyną tego są obecne w tym kraju znaczne nierówności, brak powszechnej opieki zdrowotnej, wysoka śmiertelność kobiet przy porodach i noworodków, zabójstwa oraz szczególnie duża liczba przypadków otyłości. Z kolei w Korei Południowej zwiększa się dostęp do opieki medycznej oraz popularyzuje zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. W kraju tym jest również mniej osób z nadwagą, a liczba kobiet palących papierosy w ciąży jest niższa niż w większości innych państw – twierdzą autorzy badania.

Jeśli chodzi natomiast o różnicę w tej dziedzinie między kobietami a mężczyznami – która w 2010 roku wahała się od 3,9 roku w Nowej Zelandii do 8,5 roku w Polsce – do 2030 r. powinna ona zmniejszyć się we wszystkich państwach poza Meksykiem, Chile, Francją i Grecją. Zdaniem Ezzatiego wynika to z faktu, że tryby życia mężczyzn i kobiet są do siebie coraz bardziej podobne. Profesor przewiduje również, że w przyszłości ludzkość osiągnie oczekiwaną średnią długość życia na poziomie co najmniej 110 lub 120 lat. Podkreślił, że postęp oczekiwany w Korei Południowej w dużej mierze wynika z inwestycji w powszechną opiekę zdrowotną.

– To dokładnie przeciwieństwo tego, co robimy na Zachodzie, gdzie jest wiele oszczędności i nierówności – zauważył.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Tomcia
uwielbiam taką propagandę. To niech teraz naukowcy zrobią statystyki długości życia dla roczników urodzonych do 1945 roku, kolejna grupa urodzeni między 1945 a 1960 i tych po 1960 roku. I wtedy sami pewnie się zdziwią, że a i owszem długość życia rośnie ale tych co urodzili się do 1945 roku natomiast ci urodzeni później niestety długość ich życia jest krótsza i to o wiele. Łatwo jest wziąć globalnie do jednego wora wrzucić wszystkich bo wtedy statystyka idzie w kierunku propagandy ale niestety nie jest rzeczywista.
2017-05-29 07:48:37
Tylko kilka prostych przykladow...
Czyli ze: kupujmy wiecej Aut, palmy w piecach kaloszami i szmatami, pijmy wiecej piwa wina i wodki, palmy wiecej fajek i papierosow i jedzmy byle co, tlusto/slodko i byle jak... nie starajac sie przy tym zrozumiec "wlasnej glupoty"... to na pewno za dlugo nie "pociagniemy" ! Gdzie o braku ruchu na "swiezszym powietrzu" chocby np. w duzych Parkach juz nie wspomne, itd...itp...!!
2017-03-01 02:01:23
Krzysztof
A kolejki do onkologów coraz dłuższe.My po 60-ce chorujemy na raka, a młode pokolenie już rodzi się z różnego rodzaju alergiami i bez tabletek nie funkcjonuje.Niestety nic nie wskazuje na to by powojenne pokolenie żyło długo.Wystarczy przejść się po cmentarzu " Zył lat 50 ,60 lub 65...".
2017-02-28 19:38:57
I gdzie tu Rowno - Uprawnienie ? ?
A Kobietom to Emerytury powinny pozniej spadac... bo beda pracowaly tylko do 60-ki i nie wypracuja sobie wystarczajaco wysokiego Funduszu Emerytalnego i dodatkowo jeszcze zyly beda i tak dluzej od Chlopow o okolo 7-8 lat !!
2017-02-27 23:32:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie