poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Słowenia zaostrzyła prawo azylowe

Słowenia zaostrzyła prawo azylowe

Słowenia zaostrzyła prawo azylowe
Data publikacji: 2016-03-05 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1362 122440

W obliczu pogłębiającego się kryzysu migracyjnego parlament Słowenii przyjął w piątek późnym wieczorem ustawę zaostrzającą prawo azylowe. Nowe przepisy upraszczają procedurę odmowy przyznania azylu oraz ograniczają finansową pomoc dla azylantów.

Ustawa została przyjęta głosami koalicji rządowej. Przeciwko zaostrzeniu przepisów głosowała lewicowa opozycja. W głosowaniu nie wzięła udziału konserwatywna opozycja, która jest zdania, że nowe prawo azylowe nie jest wystarczająco restrykcyjne.

Nowe prawo wprowadza m.in. szybsze rozpatrywanie wniosków, w tym upraszcza procedurę udzielenia odmowy przyznania azylu. Znosi też jednorazową pomoc finansową w wysokości 290 euro, przyznawaną osobom uznanym za uchodźców po zakończeniu procedury azylowej.

Po ostrej krytyce ze strony organizacji obrońców praw człowieka z projektu ustawy skreślono przepis, zgodnie z którym osoby ubiegające się o azyl nie otrzymają go w Słowenii, jeśli wjechały do tego kraju z innego państwa EU.

Przywrócenie tego przepisu bezskutecznie domagała się konserwatywna opozycja.

Organizacje obrońców praw człowieka uznały, że przyjęte przez parlament nowe prawo azylowe, choć łagodniejsze niż pierwotnie planowano, jest nadal zbyt restrykcyjne. Amnesty International (AI) skrytykowała ustawę, uznając, że znacznie zmniejsza prawa uchodźców i osób ubiegających się o azyl, a w niektórych elementów narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Słowenia jest najmniejszym krajem na tzw. szlaku bałkańskim wykorzystywanym przez migrantów. Od października zeszłego roku, kiedy Węgry zamknęły swe granice dla migrantów, do Słowenii przybyło ich blisko 500 tys. Niemal wszyscy wyruszali w dalszą podróż, do Austrii, Niemiec lub do krajów Europy Północnej. Jednak w ostatnich tygodniach Wiedeń, mimo krytyki ze strony Komisji Europejskiej, wprowadził limit wpuszczanych osób - do 80 ubiegających się o azyl dziennie i do 3 200 udających się dalej tranzytem. (PAP)

Komentarze

A moze...
A moze by tak ta Amnesty International jak jest taka madra... wynajela sobie jakis bardzo duzy i wolny teren w Afryce i tych wszystkich rzekomych "uchodzcow ekonomicznych" co nie otrzymali Azylu w PO-szczegolnych Panstwach... przyjela sobie tam PO-d swoj dach... i na swoj wlasny "wikt i opierunek"...??
2016-03-05 21:58:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy