piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Skąpani w kolorze opioidów

Skąpani w kolorze opioidów

Skąpani w kolorze opioidów
Data publikacji: 2016-01-13 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 168 97209

Biuro ONZ ds. narkotyków i przestępczości UNODC opublikowało niedawno interaktywną mapę pokazującą rozwijającą się w świecie epidemię narkomanii, z którą problemy mają najbogatsze i najbiedniejsze kraje. Podwyższa się nieustannie średnia wieku uzależnionych.

Mapy opublikowane przez ONZ przedstawiają skalę zjawiska narkomanii w różnych jej aspektach, m.in. w liczbie osób uzależnionych w konkretnych krajach, aktualnie leczonych, czy zmarłych z przedawkowania. Jedna z nich informuje o rodzajach narkotyków najczęściej zażywanych w danych regionach i krajach. Według tych danych w Stanach Zjednoczonych najczęściej rozpowszechnione są opiaty (opium, morfina i heroina), w Szkocji, Hiszpanii czy Argentynie narkomani sięgają przede wszystkim po kokainę, w Kanadzie, Islandii, Meksyku, Nowej Zelandii i kilku innych krajach po marihuanę, natomiast w Australii i na Filipinach największe wzięcie ma amfetamina. Największy procent zgonów (pod względem wielkości populacji) z powodu przedawkowania notuje się w Islandii oraz USA.

Narkomani na całym świecie

Zaskakujące mogą być wskaźniki dotyczące osób leczonych z powodu uzależnienia. Najwyższy ma Nowa Zelandia - ok. 14 932 osób na milion uzależnionych głównie od marihuany, niewiele mniej, bo 14 192 osób na milion leczy się w Iranie, gdzie zażywa się głównie opioidy (kodeina, morfina i heroina zaliczane też do opiatów ze względu na roślinne pochodzenie). Iran graniczący z Afganistanem, który jest największym w świecie producentem opium i gdzie przebiega główny szlak przemytniczy, ma też jedną z najwyższych w świecie liczbę narkomanów, według danych ONZ - to jest prawie jedna trzecia ludności. Dla porównania, Polska na tej mapie jest prawie niewidoczna z 49 osobami na milion poddawanych terapii antynarkotykowej.

Trudne leczenie

W terapii odwykowej często stosuje się ich substytuty. Metadon na przykład podawany jest osobom uzależnionym od heroiny i morfiny. Największy problem jest z tym, jak podkreślają eksperci, że metadon sam jest uzależniającym opioidem, oddziałuje na te same receptory co narkotyki, od których ma on odzwyczaić pacjenta i w taki sam sposób. Poza tym czas jego działania jest dłuższy a zespół abstynencji bardziej dotkliwy niż w przypadku jakikolwiek innego środka uzależniającego. I z leczeniem jest też taki problem, że ludzie zmieniają jeden rodzaj nałogu na inny. A wśród nich coraz więcej jest osób powyżej 50. roku życia. Coraz bardziej powszechne jest też zjawisko uzależniania się od leków przeciwbólowych. Jak podsumowała jedna z gazet, większość świata dzisiaj skąpana jest w ciemno-niebieskim kolorze opioidów. (eb)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy