poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Siedmiu zabitych obok atrakcji turystycznej

Siedmiu zabitych obok atrakcji turystycznej

Siedmiu zabitych obok atrakcji turystycznej
Data publikacji: 2016-12-18 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1459 186149

Siedem osób poniosło śmierć w niedzielę w serii ataków w pobliżu będącego atrakcją turystyczną miasta Al-Karak, w środkowej Jordanii. W strzelaninach zginęło czterech jordańskich policjantów, dwaj jordańscy cywile i kanadyjska turystka. Są też ranni.

Al-Karak leży ok. 120 km na południe od stolicy Jordanii, Ammanu i słynie z twierdzy krzyżowców z XII wieku.

Według służb bezpieczeństwa, do pierwszego ataku doszło, gdy patrol policji przyjechał do domu w pobliżu Al-Karak, po otrzymaniu zgłoszenia o pożarze.

Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, uzbrojeni mężczyźni otworzyli do nich ogień. Zranili co najmniej jednego policjanta, po czym uciekli samochodem z miejsca zdarzenia.

Napastnicy ostrzelali później komisariat w pobliżu cytadeli krzyżowców, raniąc kilku policjantów i przechodniów - podano w komunikacie służb bezpieczeństwa. Następnie zabarykadowali się w tej twierdzy, która została otoczona przez siły specjalne i policjantów.

Źródło w siłach bezpieczeństwa poinformowało, że ludzie znaleźli się w pułapce, gdy napastnicy znaleźli schronienie w twierdzy. Zdementował jednak, jakoby zostali wzięci jako zakładnicy, o czym donoszono wcześniej. "Bali się stamtąd wyjść, gdy doszło do wymiany ognia między uzbrojonymi mężczyznami a siłami bezpieczeństwa" - dodało źródło.

Służby bezpieczeństwa twierdzą, że napastników jest pięciu lub sześciu. Z kolei premier Hani Mulik powiedział, że siły specjalne otoczyły 10 mężczyzn.

Łącznie zginęło siedem osób, ale nie jest jasne, czy zostały one zabite na terenie twierdzy.

Żadna organizacja nie przyznała się na razie do ataku.

Prozachodnia Jordania była już w przeszłości celem dżihadystycznych zamachów. Kraj jest kluczowym członkiem dowodzonej przez USA koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują spore części Iraku i Syrii. Jordania sąsiaduje z tymi krajami. Kraj przeprowadzał naloty przeciwko dżihadystom; na jego terenie stacjonują też siły koalicji.

W czerwcu w samobójczym ataku przy granicą z Syrią, do którego przyznało się IS, śmierć poniosło siedmiu jordańskich pograniczników. Ataki nastąpiły w czasie, gdy Jordania próbuje znowu przyciągnąć turystów. Branża turystyczna jest kluczowym sektorem jej gospodarki; wpływy z turystyki odpowiadały w 2015 roku 15 proc. PKB kraju.

Jordania słynie ze wspaniałych zabytków, zaliczanych do najważniejszych na Bliskim Wschodzie, m.in. z wymienianej wśród siedmiu cudów świata Petry, ruin miasta Nabatejczyków, czy rzymskiej świątyni w Dżarasz. Znane atrakcja turystyczne to także dolina Wadi Rum czy Morze Martwe.

Jeszcze niedawno te miejsca przyciągały setki tysięcy zachodnich turystów, odkrywających ślady pierwszych wielkich cywilizacji. Jednak zagraniczni goście porzucili ten kraj z obawy przed niepokojami wywołanymi przez arabską wiosnę i konfliktami w państwach sąsiadujących z Jordanią. (PAP)

Fot. domena publiczna

Na zdjęciu: cytadela krzyżowców, która stała się areną dramatycznych wydarzeń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy