poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek

Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek

Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek
Data publikacji: 2017-08-16 21:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1427 288552

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair zaskarżyły do Federalnego Urzędu Antymonopolowego decyzję rządu Niemiec o udzieleniu niemieckim liniom lotniczym Air Berlin, które ogłosiły upadłość, kredytu w wysokości 150 mln euro. Berlin broni swojej decyzji.

Ryanair skierował też skargę do Komisji Europejskiej - podała w środę agencja dpa.

Irlandzki przewoźnik mówi o "spisku" niemieckiego rządu oraz Air Berlin i Lufthansy. "Ta sztucznie stworzona upadłość ma najwyraźniej na celu umożliwienie Lufthansie przejęcie bez długów Air Berlin, co jest sprzeczne z wszelkimi zasadami o konkurencyjności obowiązującymi w Niemczech i UE" - napisano na stronie internetowej Ryanair.

"Skargi dotyczące konkurencyjności nie mają mocy wstrzymującej" - oświadczyła cytowana przez dpa rzeczniczka Komisji Europejskiej w Brukseli. "Mamy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie na gruncie unijnego prawa" - dodała. KE ma dwa miesiące na wstępne zbadanie sprawy.

Rzeczniczka niemieckiego ministra gospodarki Beate Baron powiedziała dziennikarzom, że rząd zdecydował się na udzielenie upadłym liniom lotniczym kredytu pomostowego w wysokości 150 mln euro, by umożliwić im kontynuowanie działalności, co jest szczególnie ważne w okresie urlopowym, gdy miliony niemieckich turystów są poza krajem.

- Alternatywą było natychmiastowe zawieszenie lotów - podkreśliła. Jej zdaniem zarzuty wysuwane przez Ryanair są "nieuzasadnione", a decyzja o gwarantowanym przez rząd kredycie jest "zgodna z unijnym prawem". Przyznane środki wystarczą, jej zdaniem, na utrzymanie rozkładu lotów przez najbliższe miesiące. Rząd jest przekonany, że kredyt zostanie spłacony.

Do dyskusji włączyła się po południu kanclerz Angela Merkel. - Zostawić na lodzie kilkadziesiąt tysięcy podróżnych tylko dlatego, że zabrakło pieniędzy na benzynę i bilety straciły ważność, byłoby niewłaściwe - powiedziała szefowa rządu podczas dyskusji z internautami.

Powodem złożenia przez Air Berlin wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego była decyzja głównego akcjonariusza - linii lotniczych Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o zaprzestaniu finansowania deficytowej firmy. Arabski inwestor oświadczył, że sytuacja niemieckiego partnera "gwałtownie się pogorszyła", co uniemożliwiło "wdrożenie alternatywnych rozwiązań strategicznych".

Największa niemiecka linia lotnicza Lufthansa prowadzi obecnie rozmowy z Air Berlin, by przejąć niektóre operacje przewoźnika w ramach większej restrukturyzacji.(pap)

Na zdjęciu: niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Fot. EPA/FOCKE STRANGMANN

 

 

Komentarze

Xyz
Wszystkie inne europejskie linie lotnicze powinny zrobić to samo co Ryanair, a zwłaszcza nasz LOT. Zbombardować Komisję Europejską skargami i protestami. Ciekawe jak by z tego wybrnęli? A odszkodowania za odwołane loty niech płaci AirBerlin i Etihad.
2017-08-17 20:05:12
renoikubicafan
Nie zapominajcie co oznacza słowo "oszwabić" i dlaczego. To długa historia.
2017-08-17 19:58:11
zak
A zostawić na lodzie kilkadziesiąt tysięcy stoczniowców i ich rodzin to już dobrze? Co za fałszywa baba. Gdzie my żyjemy?
2017-08-17 19:00:02
"Slabo z pamiecia"
A nie chcial przepadkiem ten Air Berlin "Kupic/Przejac" za czasow Tuska... i Polskiego LOT-u ??
2017-08-17 11:45:34
Bajki... od "Cioci"
A nie moga Ci Niemieccy turysci, powrocic samolotami innych Linii ( rowniez i zagramanicznych ) co laduja i na innych Lotniskach w Niemczech ? Ciekawe, co na to teraz beda "Mowili i Odpowiadali"... Panowie Timmermans czy Schultz...??
2017-08-17 11:41:00
U
I co na to Unia, jakieś wezwania do wyjaśnienia, czy coś?
2017-08-17 06:58:25
Xyz
A naszej stoczni nasz rząd wg prawa unijnego nie mógł pomagać. W Niemczech można. To cała prawda o tej "niemieckiej" UE. Lufthansa przejmie AirBerlin bez ponad miliardowego długu odda potem ten kredyt i po sprawie. Eurokraci nawet okiem nie mrugną
2017-08-17 00:19:26
Waaas...
Na to, to beda teraz Niemieccy politycy w Brukseli troche malo-mowni i pytan od Dziennikarzy nie-do-sly-sza ??
2017-08-17 00:03:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy