wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Świat > Rozejm w Syrii

Rozejm w Syrii

Rozejm w Syrii
Data publikacji: 2016-02-27 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1756 121559

W nocy z piątku na sobotę zaczął obowiązywać uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w Syrii. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk - oświadczył specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura na konferencji w Genewie.

Przyjęta rezolucja zatwierdziła wstrzymanie walk i wymaga jego respektowania przez wszystkie strony. Przyjęto ją jednomyślnie.

De Mistura zapowiedział też, że na 7 marca zaplanowano wznowienie rozmów pokojowych mających doprowadzić do zakończenia wojny domowej. Podkreślił jednak, iż stanie się tak pod warunkiem, że wstrzymanie walk będzie respektowane, a strony konfliktu nadal będą umożliwiały dostęp pomocy humanitarnej dla ofiar. Stała przedstawicielka USA w ONZ amb. Samantha Power oceniła, że utrzymanie rozejmu będzie "ogromnym wyzwaniem", zwłaszcza na początku. Dodała, że wszelkie jego naruszenie musi spotkać się ze "stanowczą, skoordynowaną odpowiedzią".

- Teraz mamy prawdziwą szansę, by powstrzymać przemoc i zintensyfikować naszą wspólną walkę z terroryzmem - skomentował przed Radą Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

* * *

Wcześniej w piątek Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący syryjską opozycję ogłosił, że prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować to porozumienie. Także syryjski rząd oświadczył, że będzie przestrzegał porozumienia. Jednak Damaszek zastrzegł sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki. Z rozejmu wyłączone zostały dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra. Prowadzone przez syryjską armię rządową, rosyjskie lotnictwo i dowodzoną przez USA koalicję ataki przeciwko tym organizacjom terrorystycznym będą kontynuowane. (pap)

 

Na zdjęciu: Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk w Syrii.
Fot. EPA/UN PHOTO/RICK BAJORNAS

Komentarze

3 pytania do: ONZ, Rosji i USA ? ? ?
A kiedy nastapi 100%-wy... tj. PRAWDZIWY ROZEJM we wschodniej czesci Ukrainy....???
2016-02-29 10:41:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie