Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Rozejm w Syrii

Data publikacji: 2016-02-27 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Rozejm w Syrii
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk w Syrii. Fot. EPA/UN PHOTO/RICK BAJORNAS  

W nocy z piątku na sobotę zaczął obowiązywać uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w Syrii. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk - oświadczył specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura na konferencji w Genewie.

Przyjęta rezolucja zatwierdziła wstrzymanie walk i wymaga jego respektowania przez wszystkie strony. Przyjęto ją jednomyślnie.

De Mistura zapowiedział też, że na 7 marca zaplanowano wznowienie rozmów pokojowych mających doprowadzić do zakończenia wojny domowej. Podkreślił jednak, iż stanie się tak pod warunkiem, że wstrzymanie walk będzie respektowane, a strony konfliktu nadal będą umożliwiały dostęp pomocy humanitarnej dla ofiar. Stała przedstawicielka USA w ONZ amb. Samantha Power oceniła, że utrzymanie rozejmu będzie "ogromnym wyzwaniem", zwłaszcza na początku. Dodała, że wszelkie jego naruszenie musi spotkać się ze "stanowczą, skoordynowaną odpowiedzią".

- Teraz mamy prawdziwą szansę, by powstrzymać przemoc i zintensyfikować naszą wspólną walkę z terroryzmem - skomentował przed Radą Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

* * *

Wcześniej w piątek Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący syryjską opozycję ogłosił, że prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować to porozumienie. Także syryjski rząd oświadczył, że będzie przestrzegał porozumienia. Jednak Damaszek zastrzegł sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki. Z rozejmu wyłączone zostały dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra. Prowadzone przez syryjską armię rządową, rosyjskie lotnictwo i dowodzoną przez USA koalicję ataki przeciwko tym organizacjom terrorystycznym będą kontynuowane. (pap)

 

Na zdjęciu: Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. wstrzymania walk w Syrii.
Fot. EPA/UN PHOTO/RICK BAJORNAS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

3 pytania do: ONZ, Rosji i USA ? ? ?
2016-02-29 10:41:29
A kiedy nastapi 100%-wy... tj. PRAWDZIWY ROZEJM we wschodniej czesci Ukrainy....???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA