niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rosja wykorzystuje internet do propagandy

Rosja wykorzystuje internet do propagandy

Rosja wykorzystuje internet do propagandy
Data publikacji: 2016-06-19 20:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2167 139865

Państwo rosyjskie wykorzystuje internet i media społecznościowe, by prowadzić propagandę prokremlowską - podkreślają eksperci.

Olga Irisova, analityk w warszawskiego Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, uważa, że rządzący w Rosji stale opłacają całe "fabryki trolli", czyli miejsca, w których ludzie na zlecenie piszą i publikują w internecie propagandowe blogi, notki czy nawet komentarze w mediach społecznościowych. Zdaniem Irisovej w Rosji działają przynajmniej cztery takie "fabryki", m.in. w Moskwie i Niżnym Nowogrodzie.

- Głównym celem (tworzenia fabryk trolli - PAP) jest tworzenie iluzji powszechnego wsparcia dla polityki (Władimira) Putina - powiedziała Irisova. Według niej w Moskwie zarobki blogerów, którzy publikują na zlecenie Kremla propagandowe treści w internecie, mogą wahać się między 600 a 1000 euro miesięcznie. Jednak spektrum form publikacji i płaszczyzn, na których działają "trolle" w internecie, jest znacznie większe - uważa Irisova. Do zadań, opłacanych przez Kreml internautów, należy jej zdaniem m.in. pisanie artykułów patriotycznych, tworzenie blogów, nagrywanie krótkich filmów wideo, czy działalność w obrębie mediów społecznościowych.

- Trolle w mediach społecznościowych muszą napisać ok. 120 komentarzy dziennie - dodała Irisova.

Proces rekrutacji do "fabryki trolli" odbywa się m.in. w internecie, a kandydaci są skuszeni wynagrodzeniem wyższym niż średnie wynagrodzenie w Rosji - uważa Irisova. Są tysiące ofert pracy tego typu. Ekspertka zaznaczyła również, że państwo rosyjskie prowadzi także działalność prowokacyjną wobec obywateli krytykujących politykę rządzących po to, żeby - jak mówi - "móc ścigać ich z ustaw antyekstremistycznych".

- Rosja wysyła w ten sposób prosty komunikat do społeczeństwa: są rzeczy, o których w internecie nie można mówić - oceniła Irisova. (pap)

Fot. EPA/SERGEY CHIRIKOV

Komentarze

oko
Paranoik :-)
2016-06-21 23:33:29
niekoniecznie agent
tak jak pisałem, być może pożyteczny idiota (definicję bodaj Stalin wprowadził) jeden z drugim. Państwo w 21 wieku oparte na zdrowaśkach, pokropkach i zwalczaniu aborcji... litości. Idź się zdrzemnij.
2016-06-21 15:28:41
Jarun
Na głupotę nie mam argumentów. Jeżeli według ciebie - Rydzyk jest rosyjskim agentem i wspiera Kreml, to ja się poddaję. Maciarewicz i Kaczyński to rusofoby więc według ciebie wspierają tym Moskwę. Od dawna masz te objawy?
2016-06-21 14:54:04
Kolega cytuje Lema...
...i pokazuje, jak bardzo (jakoby) Lem miał rację. Nikt nie porównuje historii, tylko podaje przykładową podpowiedź do z Du.y wziętego pytania o hymn. Hymny się zmieniają, zwykle z pragmatycznych dość powodów. Co do Rydzyków, Antonich i innych rewolucjonistów... Po owocach ich poznajemy. Albo są agentami, albo pożytecznymi dla Putina i Kremla... Bo wszyscy co szkodzą Rzeczpospolitej i Polakom wspierają Moskwę. Świadomie lub nie.
2016-06-21 14:04:23
Jarun
Porównywanie polskiej historii do niemieckiej - to kretynizm schizofrenika! Odmóżdżeni zrównują katów z ofiarami wojny. A propos agentów Putina. Paranoicy wypisują na forach różne bzdury i między innymi wynika, że wszyscy u władzy są Żydami, a redemptorysta T.Rydzyk to agent Putina. Ostatnio do agentów "dołączył" A. Maciarewicz. To wyszukałem w Internecie. St.Lem miał powiedzieć: Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie skorzystałem z internetu.
2016-06-21 10:24:32
@Jarun
Pewnie z podobnych powodów, dla których w oficjalnym hymnie Niemiec nie ma między innymi zwrotki rozpoczynającej się od "Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt"
2016-06-21 08:30:54
prokremlowskich trolli pełno
Niektórzy robią to za darmo, z własnej głupoty. Rosjanie nazywają ich "gawnojedy".
2016-06-21 00:05:26
Jarun
Oglądałem RTR Planeta gdzie po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu w rosyjskiej telewizji w dyskusji głos zabierał turecki dziennikarz (sic!). Występują tez dziennikarze z Ukrainy, Amerykanin, nawet dziadek Korwin-Mikke wystąpił. Wystąpił też Syryjczyk pro-rządowy i drugi anty-rządowy (antyrosyjski), Grek, Włoch. Amerykanin "równo jechał" po Ruskich i dalej zapraszają go do studia. U nas TVP1,2, Info - takie wystąpienie np. Rosjanina nie mieści się w naszej "demokracji", a w reżimie Putina i owszem. Audiatur et altera pars - należy wysłuchać też drugiej strony. Naszych "wolnych mediów" to nie dotyczy! Jest tylko jedna prawda, objawiona ludowi przez establishment.
2016-06-20 18:33:13
Jarun
I pytanie - dlaczego usunięto zwrotkę z naszego hymnu narodowego?: "Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza." a zachowano taką nieistotną, podobną do: "Poszła Karolinka do Gogolina", czyli: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany: „słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany”.
2016-06-20 17:02:37
ja
Ta Irysowa to idiotka Żadna Telewizja oprócz rosyjskiej nie pokazuje tyle złych spraw dziejących sie u nich w Rosji . Krytyka jest ale pokazują i osiągniecia A programy dyskusyjne? Niech pokaże ta mądrala choc jeden taki program jaki prowadzi Sołowiow gdziekolwiek na Świecie, w którym biorą uczestnictwo dyskutanci i to tylko krytyczni z różnych krajów, w tym USA ,a także z Polski Żaden kraj , żaden , nie da sobie cos takiego w swoich telewizjach pozwolić , bojąc sie o prawdę jaka mogliby widzowie dowiedzieć Przecież jest totalna blokada w naszych ( amerykańskich) mediach o wszystkim co dobre w Rosji
2016-06-20 16:54:03
Jarun
Powinno być: "nasze media", które nie są nasze ! (...za wyjątkiem Kuriera Szczecińskiego :-)
2016-06-20 16:24:28
Jarun
To prawda-Rosja stosuje politykę pro-rosyjską. Jeżeli rząd rosyjski opłaca trolli to chyba zrozumiałe, że będą pisać na zamówienie i "pod dyktando" kremla moskiewskiego. (Nota bene, są kremle nie tylko w Moskwie). Rosyjskie media są w rękach Rosjan, a w Polsce ok.80% mediów są w rękach niemieckiego kapitału. Zauważcie, że jakikolwiek głos spoza głównego nurtu (mainstreamu) nie wpisujący się w ogólną nagonkę na Rosję i Putina...to od razu: agent Putina. Ma być pro-unijnie, pro-rządowo, jednomyślnie a o Rosji-tylko źle. "Gdzie się dwóch bije -tam Niemcy korzystają". Polska stała się amerykańską szpicą na Wschodnią Europę, a Zachodnia Europa dogaduje się z Rosją w Sankt Petersburgu, o czym milczą nasze media.
2016-06-20 16:12:46
@PrOpaganda
Masz rację! Dodam tylko, że idzie już 9. rok i ilość propagandy potroiła się! Nic dziwnego - 8 lat było ciężko, ale teraz da się sączyć także z mediów publicznych! Dobra zmiana, Kur.ska jego mać!
2016-06-20 09:12:48
PrOpaganda
Skąd my to znamy. Osiem lat mieliśmy to codziennie.
2016-06-20 08:12:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy