środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rodziny ofiar pozwały Facebooka

Rodziny ofiar pozwały Facebooka

Rodziny ofiar pozwały Facebooka
Data publikacji: 2016-07-12 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1514 143866

Grupa amerykańskich i izraelskich rodzin ofiar palestyńskich ataków złożyła pozew o odszkodowanie w wysokości miliarda dolarów przeciwko Facebookowi, którego oskarżają o to, że ułatwia palestyńskim bojownikom działalność - poinformowali prawnicy.

Pozew złożono, gdy od 10 miesięcy trwa seria palestyńskich ataków przeciwko izraelskim cywilom i żołnierzom. Od połowy września ubiegłego roku w palestyńskich atakach zginęło 34 Izraelczyków i dwóch amerykańskich turystów. W tym samym czasie zabitych zostało ponad 200 Palestyńczyków; w większości - jak twierdzi strona izraelska - byli to napastnicy.

Izraelska organizacja pozarządowa reprezentująca rodziny ofiar ataków terrorystycznych Szurat Hadin złożyła pozew w imieniu pięciu rodzin. Rodziny te straciły bliskich w atakach przeprowadzonych w ciągu minionych dwóch lat. Cztery ofiary miały podwójne obywatelstwo izraelskie i amerykańskie, a jedna to amerykański turysta.

W pozwie złożonym w niedzielę wieczorem do sądu w Nowym Jorku napisano, że Facebook narusza amerykańską ustawę antyterrorystyczną, dostarczając ugrupowaniom bojowników narzędzie, które pomaga im w "rekrutowaniu, radykalizacji i szkoleniu terrorystów, prowadzeniu zbiórek pieniędzy, wytwarzaniu atmosfery strachu i przeprowadzaniu zamachów".

– Facebook nie może siedzieć spokojnie w swojej kamiennej wieży w Palo Alto (w Kalifornii), podczas gdy tu, na ulicach Jerozolimy i Tel Awiwu, przelewana jest krew – oświadczyła reprezentująca rodziny izraelska prawniczka Nitsana Darszan-Leitner. Jak podkreśliła, Facebook nie może "służyć za sieć społecznościową dla Hamasu", radykalnego palestyńskiego ugrupowania.

Nie ma dotychczas odpowiedzi ze strony amerykańskiego serwisu społecznościowego.

* * *

Ustawa antyterrorystyczna z 1992 roku zakazuje amerykańskim firmom wszelkiego materialnego wsparcia, w tym świadczenia usług, dla ugrupowań terrorystycznych i ich liderów. Hamas jest uznawany przez USA za organizację terrorystyczną. (pap)

 

Fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Komentarze

Net
FB ułatwia kontakty wielu ludziom, więc z pewnością są wśród nich i tacy, którzy mają niecne zamiary.
2016-07-12 15:09:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy