poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Przed nami reformy Unii Europejskiej

Przed nami reformy Unii Europejskiej

Przed nami reformy Unii Europejskiej
Data publikacji: 2017-09-14 09:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1283 292125

Osobna część w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i KE, unijny urząd nadzoru prawa pracy – to niektóre z propozycji, jakie szef KE Jean-Claude Juncker przedstawił w środę w PE. Zwracał też uwagę na kwestie praworządności.

Trwające nieco ponad godzinę doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej o stanie UE, jakie wygłosił on w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, jakie powinny być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu.

Reformy mają być znaczne, ale bez konieczności nowelizacji traktatów unijnych. Zamysł Junckera jest taki, by przeprowadzić je do końca marca 2019 roku, by wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE na specjalnym szczycie w rumuńskim mieście Sybin przedstawić pozytywne przesłanie dla Europejczyków. Nie jest przypadkiem, że będzie to zaledwie kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Szef KE zwracał uwagę na dobrą sytuację gospodarczą, w jakiej jest Wspólnota, spadek bezrobocia czy powrót zaufania do projektu europejskiego wśród Europejczyków. Wśród pięciu priorytetów, na jakie wskazał Juncker na najbliższe kilkanaście miesięcy, znalazły się: wolny handel (umowy z kolejnymi krajami), przemysł (nowa agenda), cyberbezpieczeństwo i migracja (kolejne propozycje), a także walka ze zmianami klimatycznymi (większe ambicje ze strony UE).

Z perspektywy Polski ważne słowa w środowym wystąpieniu dotyczą strefy euro. Juncker wprawdzie wyraźnie odciął się od pomysłu osobnego budżetu dla państw wspólnej waluty, jednak zapowiedział wydzielenie „mocnej linii” dla eurolandu w ramach ogólnego budżetu UE.

Strefa euro ma mieć również swojego ministra gospodarki i finansów, który byłby jednocześnie członkiem Komisji Europejskiej (najlepiej jej wiceprzewodniczącym) oraz szefem eurogrupy.

Juncker zapowiedział też utworzenie unijnego urzędu nadzoru prawa pracy, który miałby się zajmować m.in. egzekwowaniem przepisów dotyczących pracowników delegowanych z jednego państwa UE do drugiego. – W UE równych nie może być pracowników drugiej kategorii. Za tę samą pracę, w tym samym miejscu, powinno przysługiwać to samo uposażenie – podkreślił. Jak tłumaczył, nowy urząd miałby zapewnić, że wszystkie zasady dotyczące delegowania pracowników są w UE przestrzegane.

Luksemburczyk zaproponował też połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Tłumaczył, że „krajobraz europejski byłby bardziej czytelny i zrozumiały, gdyby statek Europa był prowadzony przez jednego kapitana”. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację.

Mówiąc o zasadach, jakie powinny być niepodważalne w UE, wskazał na wolność, równość i praworządność. Jak podkreślał, praworządność dla UE nie stanowi opcji, tylko musi być obowiązkiem. – Prawo, ustawodawstwo muszą być chronione przez niezawisły system wymiaru sprawiedliwości. Oznacza to, że trzeba akceptować prawomocne orzeczenia i wyroki oraz respektować je – oświadczył szef KE.

– Kraje członkowskie scedowały na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kompetencje podejmowania decyzji jako na ostateczną instancję. Wyroki Trybunału należy respektować w każdym przypadku. Nierespektowanie ich lub kwestionowanie niezawisłości sądów krajowych pozbawia obywateli praw podstawowych – dodał.

(pap)

Fot. EPA/MATHIEU CUGNOT

Komentarze

mur'za
Dzieciaki-nudzące się nieroby przy kompie, rozstrzygają czy Polska powinna wyjść z Unii, przyjąć euro i wystrzelić rakietę na Wenus? Euro-nie, wyjść tak!, rakietę-nie chyba, że tenisową. Słupki odrobiłeś, że dyskutujesz pętaku? Poza tym, Polska powinna zawrzeć sojusz z Rosją i podzielić (odzyskać!) Ukrainę (właściwie Małoruś) a także Wilno a oddać Szczecin i Wrocław nie Niemcom, a zrobić oddzielne państwo zależne od Polski i przyłączyć do niego Łużyce niemieckie.
2017-09-15 17:40:22
obserwator
Wychodzimy z Unii- to kwestia czasu. Brawo PIS , brawo ja , brawo Ty. podnosimy się z kolan. Bruksela ze strachu - stan przedzawałowy ,że taki rynek jak Polska zamknie się na Unie.
2017-09-15 17:08:31
Puknięcie w czółko leminga
@wert Coś przegapiłem? Kantory w Polsce pozamykali? Przecież możesz zawsze wymienić swoją wypłatę na euro i upajać się w domu "Europą".
2017-09-15 15:15:19
wert
Już nawet Litwa nas wyprzedziła i przyjęła walutę euro. Już czas żeby wreszcie euro zastąpiło złotego, a rządowe nieroby nic w tym kierunku nie robią
2017-09-15 13:50:47
Puknięcie w czółko leminga
@Rozsądny oto dane numeryczne o "wzmocnieniu" gospodarczym państw Unii pierwszej prędkości wyrażone w długu publicznym jako procencie PKB: Grecja 180%; Włochy 135%; Portugalia 132%; Belgia 110%; Hiszpania i Francja 100%; Austria 87%; Niemcy 70%; Holandia 64%. A tu dane państwa drugiej prędkości, "zostającgo z tyłu" wzbraniającego się przed przyjęciem euro: Polska 54%. Dziękuję za uwagę.
2017-09-15 13:49:59
podpowiadam
Masz rację. Tak, tak. Leki wziąłeś ?
2017-09-15 12:04:51
Pytanie do Radakcji...?
Jak dlugo jeszcze Radakcja (i Cenzorzy Kuriera ) bedziecie Akceptowali Nieprzestrzeganie Regulaminu.... przez Takiego jak: do rozsadnego i komentatorow (z godz.09:11:25) gdzie dosc czesto "przechodza jego Chore Slowa" ktore Regulamin Zabrania !! Chyba ze Pracuje w Redakcji i Mysli... ze Mu Wszystko Wolno ??? Gdyz inaczej, moze otrzymywac jeszcze Ostrzejsza Ri-poste...!!!
2017-09-15 11:40:11
Wpierw Dymisje... Dymisje i jeszcze raz Dymisje...
Stara Unijna Gora... Prawidlowo Nowych Reform Nie przeprowadzi ?? Gdyz kazda Ryba, a szczegolnie Gruba Ryba, zaczyna zawsze... Psuc sie od Lba !!
2017-09-15 11:22:07
do rozsądnego i komentatorów
Rozsądny-daj spokój z tym trollem-paranoikiem. Wszędzie (nie wiadomo po co?) pisze te swoje (z dużych liter) PO, śledzi stalinowców, wyzywa od UB-ków, wszyscy nie popierający PiS-u to lewacy, a historia Polski zaczęła się w 2015r(Chociaż przedtem też rządził PiS!). Ma obsesję i nie przetłumaczysz, nie podyskutujesz! Przecież to jeden wielki schizofreniczny bełkot. Nie karmić trolla. Niech sobie pisze, tyle jego.
2017-09-15 09:11:25
pytam
a co robi nasz rząd w sprawie przyjęcia Euro przez Polskę ? Jak długo mamy czekać ?
2017-09-15 07:47:58
Rozsądny
Lewakiem to może jesteś ty. Bo ja na pewno nie. Szczerze mówiąc to nawet nie mam lewicowych poglądów. Przypominam, że jeszcze 30 lat temu wielu ludzi walczyło (w tym np. śp. Lech Kaczyński) lub nawet umierało żeby Polska była wolna i do tego "zgniłego zachodu" należała. Chrześcijaństwa do polityki nie mieszaj, mówię Ci to jako praktykujący chrześcijanin. Generalnie może skończ pisać, bo ośmieszasz się każdym kolejnym zdaniem.
2017-09-15 06:20:41
Do... Lewackiego "Rozsadnego"
Ta Wasza Lewcka czesc Europy... Kompletujecie teraz Unijnym Is-lamem, by i w przyszlosci "ewentualnie" PO-mogli Wam PO-PO-wracac do starego "Koryta" ? Ale na terenie Polski, Wegier itp. Krajow... to Nie Wasze doczekanie !! Gdyz tak Idee Chrzescijanskie jak i Jana III Sobieskiego sa i beda w Polsce, na Wegrzech itp. Krajach - jeszcze d-l-u-g-o... d-l-u-g-o... tzn. przez nastepne 1051-lat... Z-Y-W-E !!
2017-09-15 01:50:11
sekretarz W. C. p. Jaruna
Faszysta ma lewicowe poglądy. NSDAP to Narodowo-Socjalistyczne Niemiecka Partia Pracy. Doucz się paranoiku. Swastyka była na czerwonym tle! PiS też jest narodowo-socjalistyczną partią ! Nacjonalizacja, 500+ i narodowość - to główne hasła rządzącej partii.
2017-09-14 14:10:49
Rozsądny
Gospodarczo i politycznie matole. Nie wszystko obraca się wokół "narodowej dumy" i innych tego typu pustych sloganów. Niemcy wpuściły tylu imigrantów bo ich gospodarka potrzebuje ludzi żeby się rozwijać! Z radykałami trzeba walczyć, żeby nie było zamachów i innych tego typu zdarzeń. Niestety Polska po raz kolejny uniesie się dumą zamiast być tam gdzie zapadają ważne dla nas decyzje. Krzykiem i walką ze wszystkimi dookoła nigdy niczego się nie osiągnie. To zawsze prowadzi do klęski i w naszej historii takich przykładów jest mnóstwo. A tobie radzę ruszyć tyłek ze swojej zapleśniałej klitki i pojeździć po świecie. Zobaczyć jak świat wygląda naprawdę a nie jak w TVPis.
2017-09-14 13:01:08
Do... Jarun-a
Jak moze "faszysta" miec Lewacie PO-glady ? Cos ci sie znow i dzisiaj... z samego juz rana "PO-kickalo" ??
2017-09-14 12:51:08
Popapaniec
-ty się islamistami nie zajmuj, a zarejestruj się do lekarza. Leki brałeś ?
2017-09-14 12:20:46
Do Nie... Rozsadnego ?
Jak UE mogla sie "wzmacniac" jak juz prawie 2 miliony Is-lamskich Nachodzcow z innych Kontynentow... PO-wdzieralo sie "tak drzwiami jak i oknami" bez Zadnego Problemu - na Nasz Europejski Kontynent ! Tak, tylko jedno co sie juz Wzmocnilo - to Europejski Is-lam !! A wiec: jak Ty to sobie teraz d-a-l-e-j "wyobrazasz"...???
2017-09-14 12:05:08
Jarun
Junckerowi marzy się zostać nowym firerem zjednoczonej Europy. Oj ty, ty, faszysto....
2017-09-14 10:35:52
Rozsądny
Unia się jednoczy i wzmacnia. Polacy jak zwykle zostają z tyłu i przez to tracą.. Podziękujmy pislamistom.
2017-09-14 09:57:07
uu
Na szczęście nie nas nie zmusi do przyjęcia euro, które byłoby zabójstwem Polaków. Ci, którzy już teraz zarabiają europejskie pensje będą szczekać, ale na szczęście jest ich mniejszość.
2017-09-14 09:45:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy