poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Minister sprawiedliwości Niemiec grozi Polsce "izolacją" w UE

Minister sprawiedliwości Niemiec grozi Polsce "izolacją" w UE

Minister sprawiedliwości Niemiec grozi Polsce "izolacją" w UE
Data publikacji: 2017-07-23 19:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 685 278386

Minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas powiedział w niedzielę gazecie "Bild", że jest zaniepokojony sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce i ostrzegł, że brak poszanowania dla praworządności może doprowadzić do politycznej izolacji kraju w UE.

- Niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona - powiedział Maas w rozmowie z "Bildem". - Unia Europejska nie może się temu bezczynnie przyglądać. Praworządność i demokracja stanowią fundament UE - zaznaczył polityk współrządzącej SPD.

Maas wyraził zadowolenie z faktu, że KE rozważa podjęcie wobec Polski konkretnych sankcji. - Kto wykazuje tak mało poszanowania dla państwa prawa, ten godzi się na polityczną izolację (kraju) - powiedział Maas.

Wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił w środę, że KE jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu o Unii Europejskiej - dopuszczającego sankcje - w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Timmermans uważa, że znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce. 

"Bild" odnotowuje, że premier Węgier Wiktor Orban wyraził poparcie dla Polski.

Niemieccy sędziowie (Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów - Deutscher Richterbund) już w piątek oświadczyli, że polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości". Tymczasem w Niemczech decyzje dotyczące składu osobowego pięciu niemieckich federalnych sądów rangi najwyższej podejmowane są w trybie współdziałania rządu federalnego i rządów krajowych z Bundestagiem.

Jak przyznał przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa w wypowiedzi dla grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland, "co dzień dociera do nich wołanie o pomoc od polskich kolegów".

W Niemczech decyzje dotyczące składu osobowego pięciu niemieckich federalnych sądów rangi najwyższej podejmowane są w trybie współdziałania rządu federalnego i rządów krajowych z Bundestagiem.

Oprócz traktowanego odrębnie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech istnieje pięć federalnych sądów rangi najwyższej: Trybunał Federalny, Federalny Sąd Administracyjny, Federalny Trybunał Skarbowy, Federalny Sąd Pracy oraz Federalny Sąd ds. Socjalnych. Według art. 95 niemieckiej konstytucji o powoływaniu sędziów tych pięciu trybunałów decyduje właściwy dla danej dziedziny minister federalny wspólnie z komisją ds. wyboru sędziów, do której należą odpowiedni ministrowie wszystkich 16 rządów krajowych oraz w takiej samej liczbie członkowie wybrani przez Bundestag. Kandydatów na sędziów mogą zgłaszać zarówno członkowie komisji, jak i minister federalny.

(pap)

Na zdjęciu: Minister Sprawiedliwości Niemiec, Heiko Maas

Fot. domena publiczna

Komentarze

Gienio
!aha... Otorz, gdybys troche sie interesowal, nie PiSalbys glupot. Kto w Polsce mianuje sedziow? Prezydent. W niemczech rzad, ale... I tu jest cala prawda. W niemczech rzad wybiera sedziow z ludzi przedstawionych przez kolegium sedziow i tylko z tych sedziow moze wybrac. U nas podobnie, kandydatow na sedziow proponuje KRS, a prezydent wrecza nominacje. Teraz chca to zmienic, i nie sedziowie beda wyznaczac kandydatow, a ziobro. Jeseli masz sasiada pisiorka, a mu przeszkadzasz w jakis sposob, to po nowym wyborze sedziow, jak myslisz kto wygra? Ty, czy on? Gwarantuje ze on. Do tego zmierzamy.
2017-07-26 00:06:15
aha .....
.... czyli w skrócie tzn. , że w Niemczech sędziów wyznacza panujący rząd ..... i to jest dobre i w pełni demokratyczne ... aha .... to o co czepiają się Polski ???????
2017-07-25 13:02:53
pipi
do @ do pipi i max......PO_tłuku ja nie pisałem o "chceniu",napisałem TYLKO moją opinię do artykułu pt."Minister.....".....Są dwie nacje na tym świecie, które do perfekcji opanowały swe przenaczenie.....Jedna nacja wyznaje zasadę " nawet najgorszy handel jest lepszy od najlepszej pracy".....Druga nacja wyznaje zasadę "Arbeit macht frei".....Tę drugą nacje poznałem na własnej du..ie "strzygąc psy u Niemca" po nastaniu "demokracji" w Polsce.....Zatroskany pan Maas o "sytuację sprawiedliwiści w Polsce" nie martwił się gdy owa "sprawiedliwość" pozwalała rodakom zatroskanego nie płacić podatków robiących interesy w Polsce, nie interesował się gdy Tusk nawoływał do niepłacenia abonamentu itd.....Powtarzam jeszcze raz PO_nownie;"- jak Niemiaszek straszy iż w Polsce "idzie dyktatura" to znaczy iż "panowie Niemcowie" mniej na Polsce zarobią."
2017-07-25 09:44:03
@Oderwany od nocnika
Pan Piotrowicz, PRL-owski prokurator, obecnie z Pis-u, akurat siedzi w Sejmie i stara się przywrócić ludziom PRL-owskie sądy. Naprawdę, sprawdź sobie. Oskarżał ludzi walczących z komuną i ciągle to robi.
2017-07-25 07:03:25
k
z JAKIEJ PARTII JEST TEN WYPŁOSZ ?
2017-07-24 22:49:38
Andrzej
Fuck Heiko Mass! Przeklete szwaby znowu mieszaja sie do wewnetrznych spraw Polski!
2017-07-24 10:57:55
Oderwany od nocnika
Ten co pisal do Maxa I Pipi.- Jak ty musisz miec pofaldowany mozg, to sam o tym nie wiesz,- popierajac takie zmiany...itd. ile ty masz lat? TO wlasnie do dzis w kazdym sadzie, urzedzie siedza niedobitki PRL-u i do dzis te peerlowskie prawa ciagna, to wlasnie ich trzeba zmienic. Przestan ogladac TVN wlacz myslenie. Bo zostaniesz z ta reka w nocniku na zawsze.
2017-07-24 09:40:42
nielegał
do "do pipi i max" odblokuj sobie synapsy , wschodnia mentalność tkwi w tobie - najpierw służyliście Moskwie a teraz służycie Berlinowi - taka mentalność kurtyzany , sądownictwo wciąż tkwiło w PRL-u , jak się oczyszcza je ze złogów układów to wychodzą tacy jak ty i krzyczą w obronie sądownictwa , ciekawi mnie czy jesteś częścią tych układów bądź co gorsza twój mózg zmienił się w tkankę gąbczastą i chłoniesz wszystko co ci podadzą . Wara wszystkim targowiczanom od wolnej , niepodległej i niezależnej Polski ! Moi przodkowie ginęli za Polskę walcząc z takimi jak ty , którzy służyli obcym za parę srebrników .
2017-07-24 07:40:42
ostrzegają
Francja i Wlk. Brytania nie powstrzymały Hitlera. Dobrze że teraz Niemcy ostrzegają naszego Hitlerka.
2017-07-24 02:00:46
Gość
Pilnuj swoich kobiet, a nie naszej demokracji! Ty Szwabie nie jesteś zaniepokojony reformą sądownictwa przeprowadzaną przez uprawnione władze zresztą na wzór zbliżony do niemieckiego, tylko perspektywą, że Polska urwie się wam ze sznurka. Mało tego! Montuje koalicję Międzymorza, która jest w stanie realnie zagrozić waszej dominacji w Europie. Kolejne sukcesy gospodarcze i polityczne rządu PiS sprawiają, że niedawna POsłuszna kolonia nie daje się już eksploatować na bezczelnego. To cię boli zakłamany Szwabie!
2017-07-24 00:39:03
ueee
Niech lepiej przypomni sobie jak ich media miały nie pisać o atakach imigrantów na niemieckie kobiety.
2017-07-23 23:17:58
HogoFogo
A co to konkretnie znaczy, ta izolacja? Nie pozwolą byśmy robili im loda?
2017-07-23 21:05:34
do pipi i max
Macie problemy z niemiecką fobią, że piszecie takie bzdury? Jak widać PiS-owska ideologia niweluje niektórym pofałdowanie półkul mózgowych. Za jakiś czas, jak przyjdzie opamiętanie, będziecie krzyczeć, przecież my takich zmian nie chcieliśmy, wprowadzono nas w błąd. Popierając takie zmiany w sądownictwie i TK spychacie nas do okresu PRL-u i utrwalcie swoją wschodnią mentalność.
2017-07-23 20:45:25
pipi
- jak Niemiaszek straszy iż w Polsce "idzie dyktatura" to znaczy iż "panowie Niemcowie" mniej na Polsce zarobią.
2017-07-23 20:22:23
max
Zagrożeniem dla Europy to są Niemcy ,Francja ze swoimi szaleńczymi zamiarami zagarnięcia całej Europy. Nie możemy pozwolić na ataki totalitarnego rządu niemieckiego na Polskę. Działania te są takie same jak w latach 30tych ubiegłego wieku.
2017-07-23 20:19:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy